Háttér
Az ENSZ megfogalmazásában a XX. században következett be a "hosszú élet forradalma", amely jelentős változásokat hozott az egyén és a társadalom számára nemzeti és nemzetközi szinteken is. Magyarországon 1900 és 2000 között szinte megduplázódott a születéskor várható élettartam (várható élettartam: 1900-ban nők: 38,2 év, férfiak: 36,6 év; 2000-ben nők: 75,6 év, férfiak 67,1 év), s külön figyelemre méltó, hogy milyen nagy különbség van a két nem elérhető életkorában a nők javára. Magyarországon további kihívást jelent, hogy a hazai idősek sokkal rosszabb állapotban érik meg ezt az életszakaszt, mint európai uniós kortársaik.
Az 1991-ben megfogalmazott ENSZ Idős Emberekkel Foglalkozó Alapelvek szerint olyan időspolitikára van szükség, amely az egész élet során biztosítja a függetlenséget, a részvételt, a gondoskodást, az önmegvalósítást és a méltóságot. Ezen elvek mentén országos szintű időspolitika határozza meg az idősek generációs hátrányainak leküzdését, teljes társadalmi tagságuk megteremtését és megőrzését. Helyi szinten az önkormányzatok tehetnek a legtöbbet az idős lakosság társadalmi aktivitásának, fizikai és intellektuális kapcsolódási lehetőségeiknek megőrzéséért.
A pályázati kiírást megelőzte egy modellprogram, amelyben az Idősügyi Tanács, Magyar Máltai Szeretetszolgálat, az MTA Szociálpolitikai Intézete és más közreműködő szervezet vett részt. A program során nyolcvan, különböző típusú településeken gondozott idős ember lakása került átalakításra. A modellkísérlet lezárulásakor elkészült szakkönyv tartalmazza az elért eredményeket, a konkrét problémákra adott válaszokat, és a program során kidolgozott és alkalmazott műszaki megoldásokat, valamint a gondozott életvitelében várható változásokat.
Célkitűzés
A pályázat célja, hogy az idős emberek önálló életvitelüket saját otthonukban a lehetőségek szerinti leghosszabb ideig folytathassák. A pályázat lehetővé teszi az idős emberek lakásában, a biztonságos önálló használathoz szükséges műszaki átalakítások, akadálymentesítési feladatok elvégzését. A pályázat célja, hogy a szociális alapszolgáltatásban, vagy alapszolgáltatásokban már részesülő idős gondozottak életfeltételeit javítsa.
Célkitűzésünk, hogy a helyi politikaformálók figyelme az idősödés problémái felé forduljon, a gondozást végző szervezetek pedig hatékony kiegészítő eszköz segítségével biztonságosabb, jobb minőségű ellátást nyújthassanak gondozottjaik számára.
Különösen fontos, hogy a program túlmutat a különböző törvények és jogszabályok által előírt, megfelelő színvonalú ellátási kötelezettségeken és a helyi közösségek életének minőségét javítja, az idősügyet szolgáló intézményrendszer lehetőségeit bővíti.