AZ INTÉZMÉNY SZAKMAI SZEMPONTOK SZERINTI BEMUTATÁSA
1.1. Programok:
1.1.1. Állandó, egész évben megvalósuló programok:
1.1.1.1. Zenebölcsi/ovi
Foglalkozásainkon bárki részt vehet, 0-99 éves korig. A legkisebbek számára szerveztük meg a „Tücsökzene” zenés, énekes, mondókás foglalkozást, mely már hagyománynak számít. Heti 2 alkalommal tartjuk egy-egy zenepedagógus vezetésével. Az egyik csoportban 76, míg a másikban 28 fő, 0-3 éves korú gyermek fordult elő rendszeresen. Célunk a GYES-es anyukák közötti kommunikáció, illetve a gyermekek közösségi életbe való szokatásának segítése.
1.1.1.2. Néptánc
A nagyobbacska gyermekek (óvodás, kisiskolás) számára, immáron második éve, hogy egy önkéntes táncpedagógus anyuka heti rendszerességgel tart tematikusan felépített néptánc oktatást. 2 és 10 fő között változik a résztvevők létszáma. Célunk a mozgás és a magyar néphagyományok, népénekek megismertetése a gyerekek szintjén.
1.1.1.3. Kézműves foglalkozások
Minden szombaton tartottunk kézműves foglalkozásokat, melyeket igyekeztünk változatossá tenni. Minden munkatárs kiválasztott technikával dolgozott fel egy-egy aktuális témát. Célunk, hogy beszélgetéssel közelebb kerüljenek a lakótelepi gyerekek egymáshoz, és emellett lehetőséget adni többféle technika elsajátítására is, pl.: nemezelés, fonások, origami, varrás, festés, szövés…stb. Alkalmanként 3-35 között volt a résztvevők száma, főleg ált. iskolások érdeklődtnek.
A foglalkozásokon alkalmanként önkéntesek is részt veszttek pl.: a HAFKE (Hajdúsági Fiatalokért Kulturális Egyesület).
1.1.1.4. „Aranydió”
Iskolák alsó tagozatos gyermekei számára szerveztük a DMJV Családsegítő Központ munkatársaival együttműködve. Terveink szerint két gyermekcsoportot indítottunk, melyeknek létszámát 10-15 főben maximáltuk. A gyermekeknek a foglalkozásokon való részvétele ingyenes. Külön figyelmet kívántunk fordítani arra, hogy ezek a gyermekek a későbbiekben jobban be tudjanak illeszkedni iskolájuk oktatási rendjébe. A kézműves foglalkozások így keretet adtak azokhoz a témákhoz, amelyek feldolgozásával a gyerekeket szeretnénk segíteni a mindennapi szocializációjukban. Ennek megfelelően meghatározott tematika alapján történt a foglalkozások lebonyolítása.
A foglalkozások a csoportok számára heti egy alkalommal, az ebéd utáni és a tanulási idő között kerültek megtartásra a Máltai Játszótér klubhelyiségében.
1.1.2. Időszakos, egy-két hét vagy hónapig tartó programsorozat:
1.1.2.1. Kamasz klub
A tanév idejében, minden pénteken, a KORTÁRS EGYESÜLETtel közösen szerveztük meg ezt a kamaszoknak szóló programot. Heti egy alkalommal szervezett foglalkozást tartottunk, melyen belül volt közösségi játék, szituációs játék, beszélgetés kamasz problémákról, szülőkapcsolatról. Havi egy alkalommal bent is aludt a csoport a Játszótéren, felnőttek felügyelete alatt, szülői beleegyezéssel. Ekkor az AKSD-től kölcsönzött oktatófilmeket néztünk meg és dolgoztunk fel közösen. Célunk: a már korábban elindított „ÚTKERESÉS KORTÁRSAKKAL” programunk folytatása, önismeret, közösség építés és fejlesztés, konfliktuskezelés.
1.1.2.2. Egészségügyi tanfolyam
A Játszóterünkön dolgozó diáklány egészségügyi iskolába jár és a Vöröskereszt Ifjúsági Csoportjának a helyi vezetője is. Az ő irányításával indult ez a foglalkozás, melyen belül elsősegély nyújtási alapismereteket sajátíthattak el az érdeklődők.
1.1.3. Ünnepkörök, évfordulók, jeles napok, egynapos rendezvények:
1.1.3.1. Farsang
Délelőtt teremdíszítéssel, délután jelmezes bemutatóval, játékokkal igyekeztünk jó farsangi hangulatot teremteni a Játszótéren. Már a bulit megelőző napokban elkezdődött a készülődés, különböző jelmezek, díszek készítésével.
1.1.3.2. Gyereknap és a Játszótér születésnapja
Játszóterünk születésnapi ünnepsége is ezzel az alkalommal esik egybe, ezért a kettőt össze szoktuk kapcsolni. Idén volt légvár, bográcsozás, fagyizás, arcfestés, zsákbamacska pecázás, kosárfonás, csuhéjazás, agyagozás. Erre az alkalomra különösen is sok önkéntes segítségére számítottunk. Ilyen volt pl.: a „MAGVETő Bábcsoport” akik egy előadást tartottak a gyerekeknek.
1.1.3.3. Mikulás ünnepség
Minden évben megszervezzük Szent Miklós püspök ünnepét a Játszótéren. Ebből az alkalomból szerény csomaggal és egy kis műsorral készültünk a családok számára.
1.1.3.4. Karácsonyi ünnepség
Már harmadik éve szerveztük meg a munkatársak számára a Máltai Karácsonyt. Célunk, a munkatársi kapcsolatok ápolása, erősítése és a megújulás a következő évre. Fontosnak tartjuk, hogy jó munkaközösségben dolgozzunk, mert így hatékonyabban tudunk a hozzánk forduló emberekkel foglalkozni.
1.1.3.5. Ping-pong bajnokság
Korcsoportok szerint versenyeztek a résztvevők (10-65 év). Játszóházunkban került megrendezésre a program, saját pingpongasztalon és a Családsegítő Központ által kölcsön adott asztalon. Célunk a lakótelepi közösség erősítése, építése, kohéziója.
1.1.3.6. Mozogj az egészségedért!
Egy önkéntes apuka felajánlása indította el ezt a programunkat. ő ügyességi és sport versenyeket szervez és vezet le. A Játszótéren futó és kerékpáros verseny volt, amelyre a gyerekek részéről nagy érdeklődés mutatkozott.
1.1.3.7. Bicikli túra
Célunk volt Debrecen városának és környékének történelmi nevezetességeinek és természeti értékeinek megismertetése szervezett keretek között. Ahová több alkalommal eljutottunk: Zelemér, a Kráter-tó, Keleti főcsatorna. Minden alkalommal 10-15 fő vett részt.
1.1.4. Országos programokon való részvétel:
1.1.4.1. Adni öröm
1.1.4.2. „72 óra kompromisszum nélkül”
1.2. Egyéb intézményi események
Minden hónapban két alkalommal team-gyűlést tartunk. Ekkor szoktuk megbeszélni a következő havi teendőket, munkabeosztást, programokat és esetmegbeszéléseket tartunk.
Negyedévente ún. rekollekciós napot tartunk, melynek során a munkaközösség lelki életét gondozzuk egy-egy lelkipásztor vezetésével.
Ebben az évben a Kölcsey Ferenc Református Tanítóképző Főiskola egy hallgatója a Máltai Játszótéren, mint terepen töltötte gyakorlati idejét, összesen 60 órát.
1.3. A Játszóteret látogatók köre
Minden nap vezetjük a forgalmi naplót, melyben 3 óránként felírjuk, mennyi gyermek, ill. felnőtt fordult meg a Játszótéren. Ennek összesítése látható a táblázatban.
01. 02. 03. 04. 05. 06. 07. 08. 09. 10. 11. 12.
Felnőtt: 2200 8890 5565 12320 21195 18980 17490 18560 8890 12155 7210 3680
Gyerek : 3925 13970 9800 21020 37370 37200 36400 34820 14440 18635 8230 5360
A játszótér „magot” kb. 50-60 kisgyerekes anyuka/apuka alkotja télen, nyáron. Velük szorosabb a kapcsolatunk. Rajtuk kívül nyáron ez a szám sokkal több, kb. 70-90 rendszeresen visszajáró kisgyerekes szülő.
Kamaszaink is rendszeresen visszatérnek, naponta megfordulnak nálunk egy-egy beszélgetésre, vagy csak gyülekező helynek használják a játszóházat.
Iskolaidőben a környékbeli iskolák és vidéki iskolák napközis csoportjai is rendszeres vendégeink.
Kb. 30-35, 10-12 éves kamasz alkotja az ifjúsági „magot”. ők főleg problémás gyerekek. (elvált szülők, nevelési problémák… stb.)
1.4. Tervek
"Játszva megelőzni kortársakkal" programsorozatunk indul szeptembertől.
Szeptember:
12-én Kreatív kezek – kézműves foglalkozás
26-án „Világnapok a mindennapokban”
Október:
10-én „Világnapok a mindennapokban”
17-én „Aktív állampolgár” – tréning
24-én „Kreatív kezek” – kézműves foglalkozás
31-én „Családi kommunikáció”
November:
14-én „Világnapok a mindennapokban”
21-én „Családi kommunikáció”
28-én Kreatív kezek – kézműves foglalkozás
December:
06-án Mikulás ünnepség
12-én „Világnapok a mindennapokban”
19-én Kreatív kezek – kézműves foglalkozás
Adventi vásár 1-24-ig
Mindezen programjaink mellett természetesen megmaradnak a már meglévő zenebölcsik, illetve lehetőség van társasjáték partik rendezésére, pingpongozásra és biliárdozásra egyaránt.