(magyar)   English   Deutsch   Támogatóink
 
Kezdőlap » 2008. évi beszámoló
2008. évi beszámoló
 
Matyó minta
 
Szakmai beszámoló 2008. évről
 
 MMSZ mezőkövesdi épülete

A Magyar Máltai Szeretetszolgálat Gondviselés Háza 2008 évben is teljesítette a Mezőkövesd Önkormányzatával kötött Ellátási Szerződésben foglaltakat.
Az év első fele az ellenőrzési szakhatóságoknak (Államkincstár, Közigazgatási Hivatal, ÁNTSZ, Módszertan, Munkaügyi, Munkavédelmi és Tűzvédelmi Hatóságok) való megfelelésről szólt.
Az előző évek szakmai és anyagi erőfeszítéseinek köszönhető, hogy 2008. május végére az összes ellenőrző hatóság egyöntetű véleménye alapján megkaptuk a végleges működési engedélyt.  Ez az elismerés intézményünk életében egy igen nagy előrelépést jelentett.
Az helyi önkormányzat anyagi és erkölcsi támogatása kiemelkedő szerepet játszott abban, hogy a törvények által előírt szigorú tárgyi és személyi feltételeknek megfeleljünk.

Szakmai munkánkról:
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat Mezőkövesdi Gondviselés Háza 2005. júniusa óta integrált formában működteti a hajléktalanok ellátását szolgáló Éjjeli menedékhelyet és Nappali melegedőt.
Ez a két intézményi forma biztosítja a városban élő, vagy a városba érkező (átutazó) fedél nélküliek nappali ellátását és éjszakai pihenését.

Nappali melegedőnkbe a hajléktalanok mellett betérhetnek olyan rossz körülmények között élő emberek is, akiknek otthonukban gondot jelent a tisztálkodás és a mosás feltételeinek a megteremtése. Itt biztosítjuk számukra a melegvizet, a tisztálkodáshoz szükséges eszközöket, a ruháik tisztításához szükséges mosógépet és mosószert. Betérhetnek hozzánk egy-egy szelet „zsíros” kenyérre és teára, illetve meleg és védett helyen tölthetik el szabadidejüket TV nézéssel, olvasással, társasjátékokkal, beszélgetéssel. Szociális munkásaink segítenek nekik nyomtatványok kitöltésében, kérelmek megfogalmazásában és megírásában. Hivatalos ügyintézésükhöz útbaigazítást, és tanácsot kapnak. Ebben az évben eddig 79 fő vette igénybe nappali melegedőnk szolgáltatásait.
A hozzánk betérők számára esőbeállót és kerékpártárolót alakítottunk ki.
Kerékpártároló
  
Ételeik melegítésére mikrohullámú sütőt, főzéshez gáztűzhelyet, élelmiszereik tárolásához hűtőszekrényt vásároltunk, és kialakítottunk egy jól felszerelt teakonyhát, ahol munkatársaink elkészítik és kiosztják a reggelit, kiadagolják a népkonyha ebédjét, és megmelegítik az adományba kapott vacsorát.
Konyha
 
Működési engedélyünk, így az állami normatív támogatás is 35 fő ellátására szól, mely ténylegesen éves szinten átlagosan meghaladja a 40 főt naponta.
A Nappali Melegedő törvény által előírt nyitvatartási ideje csak munkanapokra szól 8 órától 16 óráig. A Magyar Máltai Szeretetszolgálat Nappali Melegedőjébe az év minden naptári napján be lehet térni, hiszen az éhes ember hétvégén is éhes, akinek nincs fűtése otthon, annak hétvégén sincs hol megmelegednie. Az Államkincstár felé benyújtott kimutatásokból (mellékletek) is jól kitűnik, hogy az év 12 hónapjából 6 hónapot hivatalosan is minden naptári napon nyitva tartunk, a közbeeső, melegebb hónapokban a hétvégéket nem jelentjük le, azt a többletszolgáltatást karitatív munkában végezzük.

Éjjeli Menedékhelyünk továbbra is 30 ággyal üzemel, melynek éves kihasználtsága 100%-os volt. Úgy a téli, mint a nyári hónapokban egyaránt folyamatosan telt házzal működtünk. Elvétve volt egy-két nap, amikor egy-egy hozzánk betérőnek tudtunk üres ágyat biztosítani. Ebben az évben eddig összesen 42 fő vette igénybe az éjjeli menedékhelyünket, melyből 12 fő új felvételes volt. Albérletbe 2 fő, saját lakásba 3 fő, ismeretlen helyre 2 fő távozott. Három bácsi szociális Otthonba került, és 2 gondozottunk elhunyt.
Sajnos nők és családok befogadása az épület adottságaiból adódóan a jövőben sem oldható meg. Míg a Nappali melegedőben tudunk nőket és gyerekeket is ellátni, az éjjeli pihenésüket biztosítani nem tudjuk. Ilyen esetben tovább irányítjuk őket Egerbe vagy Miskolcra. Szintén gondot jelent számunkra azon gondozottjaink ellátása, akik elveszítik önellátó képességüket, mert intézményünk csak önellátásra képes embereket tud fogadni és gondozni. Mindazokat a gondozottjainkat, akik ápolásra szorulnak, megfelelő szakrendelésre, tartós bentlakást nyújtó intézménybe, illetve kórházba irányítjuk.
Nyugdíjjal rendelkező hajléktalanjainknak folyamatosan intézzük a megfelelő Szociális Otthoni elhelyezésüket. Ebben az évben három idős bácsit is sikerült otthonban elhelyezni Mezőkövesden, Sajószentpéteren, és Tiszavalkon.
Munkaképes gondozottjainkat segítjük munkához juttatni, több-kevesebb sikerrel.
Az alábbi diagram is jól tükrözi, hogy a tavalyi évhez képest az idei jövedelem arányok kedvezőbb képet festenek. Míg tavaly a 30 főből 12 fő élt rendszertelen alkalmi munkából, idén ez a szám 4 főre csökkent. Munkaviszonnyal 6 fő rendelkezik, öregségi nyugdíjat 3 fő, rokkantsági nyugdíjat 5 fő, szociális járadékot 4 fő, illetve a többiek szociális segélyt kapnak, mely szám még mindig elég magas, főleg, hogy nagy részük aktív korú munkaképes ember. Ebben nagy szerepet játszik a gyermekkortól levett negatív családi minta, az alkoholizmus, az iskolázatlanság, és igénytelenség.
Statisztika
 
Több fiatalt sikerült meggyőzni arról, hogy ezt a hajléktalan, pénztelen állapotot csupán egy ideiglenes állomásnak tekintsék, és akarjanak kikerülni ebből a helyzetből. Egyre kevesebb az olyan hajléktalanunk, aki tétlenül várja a havi szociális segélyt. Ha mást nem is tudnak, de alkalmi munkákat vállalnak.
Sokan segítenek az intézmény házkörüli munkáiban: kertrendezés, takarítás, adományok pakolása stb. Gondozzák elhunyt társaik sírjait, halottak napjára a sírokon koszorúkat helyeznek el.
Kertápolás

Szociális munkánk fontos része a szabadidejük hasznos eltöltése. Ide sorolhatók a fenti munkálatok, és a részükre rendezett egyéb közösségi események. Ilyenek a kirándulások, a közös bográcsozások, a csoportos beszélgetések, és a havonta megtartott imaórák.
 
Bográcsozás

Mindezek nagyon fontosak, mert ezek az együttlétek jelentik számukra a családot, a szeretetet, az önbecsülés érzését, és ezek az események visznek egy kis színt az amúgy szürke, kilátástalan és kirekesztett életükbe.
   
2008. szeptember 26-28-ig intéz-ményünkből többen is részt vettünk a Lakitelken megtartott Máltai Konferencián, ahol az ország összes Máltai fenntartású intézménye képviseltette magát.
Régiónk küldöttei Lakiteleken

 A képen régiónk küldöttei láthatók.
Többek között próbáltuk megfogal-mazni, hogyan tudjuk összeegyeztetni a „máltai” lelkiséget és a szakmai elvárásokat.
A nagyon komoly munka mellet nem veszítve el humorérzékünket és kreativitásunkat, megszületett a „tökéletes” „máltais” segítő.
"Máltais segítő"

Ez a kis ember jól szemlélteti, hogy a nagy országos megmozdulásaink (Adni öröm, Apróból épül, Vanish akció, kerékpárgyűjtés stb.) mellett mik azok a tulajdonságok, amiket a társadalom elvár tőlünk, sőt mi magunktól és munkatársainktól is elvárunk.
 
Egyéb segítő tevékenységünk:
  • Segítjük a szociálisan rászorult embereket tartós élelmiszerrel abban, hogy hétvégéken és ünnepnapokon is ételhez jussanak.
  • Öt, nagyon szegény körülmények között élő családot havi rendszerességgel, másokat alkalomszerűen támogatunk tartós élelmiszerrel, takarókkal és egyéb adományokkal.
  • Rendszeresen érkeznek a város lakóitól ruhaadományok, melyeket korlátlanul, a nap bármely szakában fogadni tudunk, ha kell, kimegyünk, és elszállítjuk attól az adományozótól, aki nem tudja behozni hozzánk.
  • Önkéntes segítőink minden héten, keddi napokon a ruharaktárba érkező adomány ruhákat a hozzánk betérők rendelkezésére bocsátják, akik szabadon válogathatnak igényeik szerint.
  • A nyári, bogácsi viharkárosultaknak tartós élelmiszert, takarókat, hálózsákokat juttattunk a helyi kistérségi családsegítő szolgálaton keresztül.
  • Az intézményünkben felszabadult szekrényeket, asztalokat és székeket egy helyi sok gyermekes családnak adományoztuk.
  • Önkéntes segítőink két nagy országos adománygyűjtő akcióban vettek, illetve vesznek részt (Magyar Élelmiszerbank Egyesület által szervezett TESCO és a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Országos SPAR akciója). Az itt összegyűjtött élelmiszer adományokat karácsony előtt eljuttatják a városban élő nagycsaládos, rossz anyagi körülmények között élő emberekhez.
  • Az elkövetkezendő évben is mindent megteszünk azért, hogy úgy a várost, mint a hozzánk forduló elesetteket legjobb tudásunk szerint szolgáljuk.
 
 
Mezőkövesd, 2008. november 10.
 
Réti Györgyné
intézmény vezető
 

Napi evangélium Vasárnapi prédikáció Segíteni szeretnék! Hírek Hitel-S Program Hálózat a közösségért Pályázatok Hírlevél Online adományozás Betegszállítás Sajtószoba
Közlemények
Lapszemle
Kiadványaink



Főszámlaszám: OTP Bank Nyrt. 11784009-20005320 | Adószám: 19025702-2-43