Kezdőlap » Hírek » 900 év szolgálat | |||||||
2013.02.11.
900 év szolgálatAz évfordulón a pápa köszöntötte a Szuverén Máltai Lovagrendet
Február 9-én a Szuverén Máltai Lovagrend fennállásának 900. évfordulóján a vatikáni Szent Péter Bazilikában XVI. Benedek pápa köszöntötte a rend mintegy négyezer jelen lévő képviselőjét. Az ispotályos rendként alakult, és a mai napig orvosi és szociális segélynyújtással foglalkozó szervezetnek az egész világon 13500 tagja és 80 ezer önkéntese van, ezen felül 25 ezer orvos és más egészségügyi dolgozó vesz részt a munkájában. (Hírösszefoglalónk)
A Szuverén Máltai Lovagrend alapításának 900. évfordulóján XVI. Benedek pápa az egyházi szervezet több mint négyezer tagját fogadta február 9-én a Vatikánban. A Máltai Lovagrendet II. Paszkál pápa 1113. február 5-én helyezte a Szentszék oltalma alá, azt is engedélyezve a lovagoknak, hogy szabadon választhassanak maguknak vezetőt. Az ispotályos rendként alakult és a mai napig orvosi és szociális segélynyújtással foglalkozó szervezetnek az egész világon 13500 tagja és 80 ezer önkéntese van, valamint 25 ezer orvos és más egészségügyi dolgozó vesz részt a munkájában. A Szuverén Máltai Lovagrend a világ 104 országával létesített kétoldalú kapcsolatot kórházak, mentőszolgálat, szociális segélyszolgálat és más a szegényeket és a szenvedőket segítő hálózat fenntartásával. Magyarországgal 1990-től van kapcsolata. A 900 éves évforduló eseményein a Magyar Máltai Lovagok Szövetsége és a Magyar Máltai Szeretetszolgálat is képviselte magát, az ünnepségen Kozma Imre atya, a Szeretetszolgálat elnöke személyesen is köszöntötte XVI. Benedek pápát.
"A Máltai Lovagrend nem keresi a világi hatalmat... Misszióját az emberek lelki és testi javáért végzi, de nem egyszerűen jótékonykodó szervezet, az evangéliumi szeretetet hirdeti, és azt adja az embereknek, amire leginkább szükségük van: segítséget és szeretetet" - mondta XVI. Benedek a rend küldöttségét fogadva. A többnapos ünnepségsorozat a Tarcisio Bertone bíboros, szentszéki államtitkár által a Szent Péter bazilikában celebrált szentmisével és az ezt követő pápai audienciával zárult. Az évfordulóra érkezett rendtagok - lovagok, dámák, önkéntesek a szervezet jellegzetes "lovagi" viseletében - a máltai rend piros zászlóit lobogtatva vonultak végig a Szent Péter téren fra Matthew Festing nagymester vezetésével. A találkozót megelőzően Tarcisio Bertone bíboros, vatikáni államtitkár mutatott be szentmisét a bazilikában a jubileum alkalmából. Homíliájában megerősítette: minden keresztény kötelessége, hogy szeresse az egyházat és megvédje azt ellenségeitől. XVI. Benedek pápa beszédében rámutatott: a rend kilenc évszázada szolgálja az egyházat és a szükséget szenvedőket. Értékes tevékenységük nem pusztán filantrópia, hanem az evangéliumi szeretet hatékony és élő tanúságtétele. Ebben az értelemben a Máltai Lovagrend keresztény ihletése révén különbözik a többi intézménytől, szervezettől, amelyek nemzetközi szinten elkötelezték magukat a betegek ápolásában, a szolidaritás, az ember átfogó fejlődése terén. A Szentatya arra buzdította a rend tagjait, hogy őrizzék meg és ápolják az őket megkülönböztető tulajdonságokat, megújult apostoli buzgósággal működjenek, mindig összhangban az egyházi Tanítóhivatallal. Ezért a betegek és szegények szolgálatában soha ne mondjanak le a kezdeti eszményekről, különös tekintettel az egyes tagok spirituális életére. Fordítsanak mindenekelőtt nagy gondot a szerzetesekre, akik a rend szívét alkotják. Akkor tudnak szeretetet adni testvéreiknek, ha az isteni szeretet tűzhelyéből merítenek az ima, Isten Szava szüntelen meghallgatása révén, ha életük középpontjába az Eucharisztiát helyezik. Életük minden napját hassa át Jézus jelenléte. Helyezzék tekintete elé a betegek szenvedését, az idősek magányát, a fogyatékkal élők nehézségeit. A pápa rámutatott: a rend alapvető célkitűzéseit jól összefoglalja mottója: „Tuitio fidei et Obsequium pauperum” – vagyis védjük meg a hitet és szolgáljuk a szegényeket. Ezek a szavak jól kifejezik a rend karizmáját, amelynek, mint nemzetközi jogi alanynak, nem az a szándéka, hogy hatalmat gyakoroljon. Törekvése, hogy teljes szabadságban folytathassa küldetését az ember teljes, testi-lelki fejlődése érdekében, mind az egyének, mind a közösségek javára, különös tekintettel azokra, akiknek szükségük van reményre és szeretetre. A pápa arra bátorította a Máltai Lovagrend tagjait, hogy folytassák tovább tevékenységüket a társadalomban és világon, az evangélium által megjelölt útvonalon, vagyis a hit és a szeretet útján, amely új reménnyel tölt el.
|
2011.11.07.
2013.10.18.
2013.06.08.
2013.07.08.
|
||||||
|