"A több napja tartó hideg azokat az embereket is ráveszi, hogy segítséget kérjenek, akik egyébként nagyon jó túlélési stratégiákkal rendelkeznek. De azt tudni kell, hogy az utcán élő hajléktalan embereknek az a fajta veszélyérzete hiányzik, mint nekünk, akik normális mederben éljük az életünket" - mondta Vecsei Miklós, a Máltai Szeretetszolgálat alelnöke az InfoRádiónak.
Hozzáfűzte: a hajléktalanok gyakran nem tudnak segítséget kérni, vagy úgy utasítják el a segítségnyújtást, hogy nincsenek feltétlenül a tudatában annak, mi járhat ezzel. Nagyon gyakori ilyenkor a végtagfagyás vagy a belső szervek visszafordíthatatlan elváltozása. Nagyon sok olyan sérülés akad, ami nem jár halállal, de a hajléktalan teljes életet már nem tud élni utána.
"Ilyenkor a szociális munkásoknak és a krízisautósoknak nincs más dolguk, mint minden erejükkel azon lenni, hogy ne lehessen elutasítani a kéréseket. Olyan szállók nyitnak meg ezekben a napokban, ahol jóformán semmilyen feltétel nincs a bent tartózkodáshoz, a túlélés az egyetlen cél ilyenkor" - fogalmazott a szeretetszolgálat alelnöke.
Mint mondta, a szakma alapvető vállalása ilyenkor, hogy senkit nem utasít el. Bár jó minőségű szállásokat nem tudnak tömegesen biztosítani ezekben a napokban, de a túléléshez szükséges feltételeket biztosítani tudják.
"Végszükség esetén akár irodákat is átalakítunk hajléktalanszállóvá, és ugyanazok a szolgáltatások, amelyek egész évben rendelkezésre állnak, ilyenkor nagyobb befogadóképességgel működnek. Ilyenek a nappali melegedők, az utcai szolgálatok és a teajáratok, de elindulnak a meghosszabbított krízisszolgálatok is, amik a nagy hidegben egészen addig vannak kint, ameddig szükséges. Az életmentés az egyetlen cél ezekben a napokban" - mondta Vecsei Miklós.
Hangsúlyozta, hogy a legtöbb hajléktalanszállón van étel, bár a törvény nem kötelezi őket élelem adására. Az utcán élőket is megpróbálják ellátni élelemmel, a teajáratok szendvicseket is osztanak.
"Még nagyobb szükség van az egészségügyi ellátásra, mert ilyenkor nagyon legyengült emberekkel találkozunk. A 24 órás egészségügyi centrumok megfeszített munkában próbálnak segíteni és a mozgó orvosi szolgálatok is sokkal hosszabb ideig vannak kint ilyenkor az utcákon".
Vecsei Miklós felhívta a figyelmet arra, hogy nagyon fontos a társadalom segítsége is, hiszen néhány óra késlekedés is végzetes lehet, mert kívülről nem látszik, hogy ki rendelkezik jó stratégiákkal.
"Nagyon sokszor a hajléktalan akár mínusz húsz fokot is átél egy hálózsákkal, amiben mindegyikünk megfagyna. Minden esetben azt kell feltételeznünk, hogy nincsenek meg a túléléshez szükséges stratégiái. Nagyon fájdalmas ezt kimondani, de minden erőfeszítésünk ellenére is sokan maradnak az utcán, és ezeket az embereket odakint kell segíteni abban, hogy túléljék a mínusz tíz fokot is." - mondta Vecsei Miklós, a Máltai Szeretetszolgálat alelnöke.
Az Inforádió eredeti anyaga