(magyar)   English   Deutsch   Támogatóink
 
Kezdőlap » Hírek » „Nem aratni jöttünk, magvetők vagyunk”
Hírek
2012.05.19.

„Nem aratni jöttünk, magvetők vagyunk”

Országos küldöttgyűlést tartott a Magyar Máltai Szeretetszolgálat

Tisztújító országos küldöttgyűlést tartott május 19-én Budapesten a Magyar Máltai Szeretetszolgálat. Az egyesületi formában működő karitatív szervezet legfőbb döntéshozó testülete újabb négy évre elnökké választotta Kozma Imre atyát, alelnökké Vecsei Miklóst. A küldöttek áttekintették az elmúlt év tevékenységét, és megismerték a Szeretetszolgálat további terveit is.
 
További képekért
klikk
(7 kép)

Nem aratni jöttünk, magvetők vagyunk – olvasta a küldöttgyűlésre megjelent, a Szeretetszolgálat 2011-es tevékenységét összegző éves beszámoló címét megnyitó gondolataiban Kozma Imre atya, aki azt hangsúlyozta, nem szabad szem elől téveszteni, hogy az aratás ura nem az ember. Az ember feladata a magok elvetése, ami képletesen a Máltai Szeretetszolgálat egész tevékenységére igaz.

A gyűlésen a szavazati joggal rendelkező 80 küldöttből összesen 68-an jelentek meg, így az ülés határozatképes volt. Kállay Ubul Tamás, a Magyar Máltai Lovagok Szövetségének elnöke Jézus szavait idézte a küldötteket üdvözlő beszédében: amit e legkisebb testvéreim közül eggyel is tettetek, velem tettétek”. Mint mondta, ebben a közösségben a mindenki a keresztény életutat követi meghívása, elhivatottsága alapján, és a Máltai Szeretetszolgálatnál találta meg az útját, a meghívás beteljesülését.

A Szeretetszolgálat múlt évi tevékenységét értékelve Győri-Dani Lajos ügyvezető alelnök azt mondta, eseményekben gazdag, nehéz, de sikeres év áll a szervezet mögött, amelyet kiegyensúlyozott és nyugodt működés jellemzett. A feladatok sokszínűségét mutatja a 2011-es éves beszámoló is, amelyhez nem kevesebb mint 2700 oldalnyi nyersanyagot szolgáltattak a munkájukról jelentést készítő önkéntes csoportok, intézmények és régiós szervezetek. Az ügyvezető alelnök a szerteágazó feladatok közül kiemelte az egész évben végzett devecseri segítségnyújtást, ami önmagában 27 különböző programból állt össze, és aminek lényegét Győri-Dani Lajos így foglalta össze: Mi az emberekben okozott katasztrófát próbáltuk helyreállítani.”

Ugyancsak az egész évet végigkísérte a Máltai Szeretetszolgálat teleprehabilitációs tevékenysége és gyerekesély programja, amely most már közel 250 településen zajlik. A hajléktalan ellátásban új szemlélet és új gyakorlat alakult ki a mögöttünk maradt télen, ami különösen nagy kihívást jelentett az ellátás résztvevőinek. A döntéshozók és a politikusok ugyanakkor a Máltai Szeretetszolgálat 23 éves tapasztalatait elismerve alakították ki az ellátás új rendszerét. Győri-Dani Lajos kitért a Szeretetszolgálat önkéntes orvoscsoportjának tevékenységére is, ennek során a nyomortelepeken élők százai jutottak orvosi ellátáshoz és a rászorulók új szemüveghez is. Kiemelte a 2011-ben huszadik születésnapját tartó Máltai Mentőszolgálatot is, amely a mentés ősi időszakát őrizve az önkéntesség hagyományát őrzi, hiszen a máltai rohamkocsin szolgáló mintegy 120 fős személyzet minden tagja önkéntes.

A máltai intézmények mindennapos működésük során emberek tízezreinek nyújtanak közvetlen segítséget, csak a hajléktalanok nappali melegedőiben több mint 15 ezer ember fordult meg 2011-ben (és közülük sokan nap mint nap visszatértek).

Vecsei Miklós alelnök emlékeztetett arra, hogy 2011 őszén a Máltai Szeretetszolgálat Jelenlét címmel hiánypótló szakmai könyvet jelentetett meg a nyomortelepeken és cigánytelepen végzett munkáról. „A szociális munka lényegét a jelenlét kifejezés jeleníti meg, más szót, nem is érdemes mondani. Aki ugyanis nincs ott, az nem tudhatja mit kell tenni, elemzésekből, statisztikai jelentésekből nem lehet segítséget nyújtani” – fogalmazott.

Szilágyi Csilla főkönyvelő a pénzügyi beszámoló fontosabb adatait ismertetve kitért arra, hogy a Szeretetszolgálat állománya egy év alatt több mint kétszáz fővel nőtt, a programoknak és az új intézményeknek is köszönhetően a statisztikai létszám már jóval meghaladja az ezret. Tombor Sándor, a felügyelő bizottság elnöke azt mondta, a Szeretetszolgálat tevékenysége rendben zajlott, a növekedés azonban a felelősség növekedésével is kell, hogy járjon.

Vecsei Miklós alelnök hozzászólásában kiemelte, hogy a Győri-Dani Lajos ügyvezető alelnök által két éve elindított szervezeti korszerűsítésnek köszönhetően ma már ütőképes és a kihívásokra gyorsan reagáló szervezetté vált a Máltai Szeretetszolgálat.

A következő időszak nagy feladata, hogy a Máltai Szeretetszolgálat ellenálljon a növekedés kísértetének, miután az utóbbi hónapokban több önkormányzat is szerette volna az iskola fenntartását a máltai szervezetre bízni. Az elnökség korábban olyan döntést hozott, hogy a Szeretetszolgálat ne váljon iskolafenntartó, üzemeltető szervezetté, koncentráljon továbbra is a rászorulók érdekében hozott áldozatvállalásra és segítségnyújtásra.

A küldöttgyűlés végén Kozma Imre atya nyugdíjba vonuló vezetők, Sipos Béláné, az Észak-Alföldi Régió titkára, és Szekeres Gábornak az Észak-Magyarországi Régió titkára áldozatos munkáját köszönte meg.
 







Kapcsolódó hírek
Kapcsolódó programok
Kapcsolódó intézmények
Kapcsolódó oldalak
Címkék




Főszámlaszám: OTP Bank Nyrt. 11784009-20005320 | Adószám: 19025702-2-43