(magyar)   English   Deutsch   Támogatóink
 
Kezdőlap » Hírek » Komplex Hajléktalanellátó Központ Kecskeméten
Hírek
2010.02.08.

Komplex Hajléktalanellátó Központ Kecskeméten

A Magyar Máltai Szeretetszolgálat Kecskeméti Szervezete sajtótájékoztatót szervez 2010.
 
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat Kecskeméti Szervezete sajtótájékoztatót szervez 2010. február 11-én reggel 9 órakor a Gondviselés Házában (6000 Kecskemét, Hoffmann J. u. 11.).
 
A lakosság tájékoztatását elősegítő sajtótájékoztató témája a Kecskeméten, a Matkói úton megvalósuló „Kivezető utak” Komplex Hajléktalanellátó és Rehabilitációs Központ terveinek bemutatása, a kivitelezés folyamatának ismertetése.
  
Kecskeméten - várhatóan 2011 márciusában - a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület Kecskeméti Csoportja szervezésében megnyílik egy komplex hajléktalanellátó és rehabilitációs központ a halmozottan hátrányos helyzetű hajléktalanok, munkanélküliek és/vagy nők, romák, volt állami gondozottak és egyéb szociálisan rászorultak részére.(További képek >>)
 
Komplex abban az értelemben, hogy az épületben megszervezésre kerül mind az időszakos és átmeneti elhelyezés, mind a foglalkoztatás, a rehabilitáció, valamint a tartós elhelyezés is.
Az intézmény működtetése, a szociális, mentálhigiénés, valamint az ápolói-gondozói feladatok ellátása 30 új munkatárs alkalmazását teszi lehetővé.
 
A központban kialakítandó intézmények:
• nappali melegedő
• éjjeli menedékhely
• átmeneti szállás
• szociális otthon hajléktalanok számára
• rehabilitációs otthon
A komplex gondozás párhuzamosan három szinten valósul meg:
 
1. Foglalkoztatás
A programban 12 hajléktalan személy számára biztosítunk munkalehetőséget maximum 12 hónapos időtartammal. A tervezett tevékenységek között van a ruhajavítás, Máltai védjegyes termékek előállítása-promóciós anyagok, adományba kapott ruházat feldolgozása, továbbhasznosítása, virágpalánta előállítása, üvegvisszaváltás, gyógynövénytermesztés.
A foglalkoztatás célja az, hogy a gondozottak a rendszeres munkavégzés révén képessé váljanak az önellátásra, a családba és társadalomba való eredményes visszailleszkedésre, azaz az önálló életre.
2. Rehabilitáció
A rehabilitációs programon belül az igényeknek megfelelően
a) tanfolyami oktatáshoz, képzéshez nyújtunk segítséget
b) tematikus foglalkozásokat szervezünk,
c) szabadidős, kulturális és közösségi programokat biztosítunk.
 
A tematikus foglalkozások témakörei:
• lakhatásra (mint változásra) való felkészítések
• pénzkezelés (segélyek intézése, számlák, közüzemi díjak kezelése, adósságok kezelése, alacsony jövedelem beosztása, bérleti díj és hátralék kezelése, bank használata)
• szociális - és életvezetési készségek fejlesztése (kommunikáció fejlesztése, egészséges étkezés, főzés, együttműködés csoportokban,)
• bérleti viszony fenntartása (kapcsolat a szomszédokkal, főbérlőkkel, baleset-megelőzés)
 
A képzések során fontosnak tartjuk, hogy a korábban hajléktalanként élő személyek is tartsanak egy-egy foglalkozást, hiteles és jó példát mutatva a programban résztvevőknek.
 
3. Kiléptető lakások
A program során 10 db kiléptető lakás kialakítását tervezzük, melyek mintegy albérletként működnének (bár még nem a piaci árakkal) a programban már részt vevő hajléktalanok számára. Így még intézményi keretek között, szociális munkások segítségével sajátítanák el az önálló életet. Ez az utolsó szakasza a programnak.
 
A következő lépésben gondozottunk már intézményen kívüli, saját albérletet keres. Terveink szerint a „ kiléptetés” után a szociális munkások még fél évig figyelemmel kísérik .
 
Álláspontunk szerint ez a komplex kigondozás nagymértékben csökkentheti annak az esélyét, hogy az ellátott visszahulljon a hajléktalanságba.
 
 
Összefoglalóan a remélt eredményekről:
• Az 1300 m2-es hajléktalanellátó központ különböző szolgáltatási elemek kiépítésével bővíti és fejleszti Kecskemét hajléktalan-ellátását.
• 30 fő rehabilitációjára nyílik lehetőség.
• 20 fő tartós lakhatása rendeződik.
• 12 fő foglalkoztatása lesz megoldott.
• Évente kb. 4-5 személy véglegesen visszailleszkedik a program révén a társadalomba, kilépve a hajléktalanságból.
• Modellértékű foglalkoztató, rehabilitációs szolgáltatás és önálló lakhatási lehetőség kerül kialakításra.
• A társintézményekkel történő együttműködés segíti a hajléktalan, lakástalan személyek személyesebb gondozását.
• Hiányzó ellátási formák jönnek létre (szociális otthon, rehabilitációs otthon, kivezető lakások)
• 102 férőhely által csökken az utcán élők száma.
• A kivitelezés során korszerű, egészséges, biztonságos, esztétikus környezetet biztosít az ellátottak számára európai színvonalon
 
A programban részt vevő hajléktalanok a foglalkoztatási program révén visszaszoknak a napi rendszerességgel végzett munkavégzés szabályaihoz, a kiléptető lakások révén folyamatos segítség mellett megtapasztalhatják az önálló életvezetést, a rehabilitációs programok pedig felkészítik és megtanítják a klienst azon helyzetek kezelésére, melyekkel a központból kikerülés után találkozhat.
 
Az ellátottak igényei mellett a környező lakosság igényeit is szolgálja: orvosi rendelő, közösségi terem használata, ingyenes szocio-busz szolgálat, jogi és egészségügyi tanácsadás, más civil szervezeteknek helyiség és raktározási lehetőség biztosítása
 
A környezet tisztán tartása és rendezettsége érdekében a Szeretetszolgálat parkosítást hajt végre, melynek fenntartásáról folyamatosan gondoskodik.
A közbiztonság fenntartása érdekében gondoskodik a polgárőr szolgálat napi rendszerességű jelenlétéről, ill. a Kecskeméti Rendőrkapitányság együttműködésével a fokozottabb rendőri jelenlétről.
 
 Nem végállomás a hajléktalanság !
 
A hajléktalanságot nem lehet különálló jelenségként szemlélni, hiszen az oda vezető utak, a hajléktalan népesség profilja rendkívül változatos képet mutatnak. Ezért elengedhetetlen, hogy a megoldási módozatok is alkalmazkodjanak a kezelendő probléma komplex jellegéhez.
 
Magyarországon a szociális ellátórendszer a hajléktalanság problémáját jelenleg részenként és tüneti kezelést nyújtó megoldásokkal kezeli. Az Európai Unióban már bevált, hajléktalanságot komplex problémaként kezelő megoldások Magyarországon lassan terjednek el.
 
A Máltai Szeretetszolgálat 2008-ban dán pályázati forrásból, a Villum Kann Rassmussen Alapítványtól közel 900 ezer Euro összeget nyert a fenti projekt megvalósítására.
 
A projekt keretében a hajléktalan személyek részére egy olyan új épület készül el, amelyben megszervezésre kerül az időszakos és átmeneti elhelyezés, a foglalkoztatás, a rehabilitáció, valamint a tartós elhelyezés is.
 
A program egyik fő célja, hogy modellként szolgáljon a magyar ellátórendszer számára úgy, hogy a programban résztvevő 24-45 éves aktív korú halmozottan hátrányos helyzetű hajléktalan személyek a program befejeztével fenntarthatóan és hosszútávon önálló életvezetésre lesznek képesek.
 
A kigondozás hármas szintje egymásra épülve alkalmas arra, hogy a hajléktalan emberek és egyéb szociálisan rászorultak megtalálják a saját „kivezető útjukat” nehéz életkörülményeikből.
 
A program megvalósítása az előkészítő munkálatokkal együtt 35 hónap. A szervezés már 2008. májusában megkezdődött, a szolgáltatásokat pedig 2010. december 1-jével szeretné elindítani az Egyesület. A projekt tejes megvalósításának időpontja 2011. március 31.
 
Támogató:
Villum Kann Rasmussen Alapítvány
 
Pályázó és a programot fenntartó szervezet:
Magyar Máltai Szeretetszolgálat Kecskeméti Csoportja
 
A programban résztvevő, közvetlen irányító személyzet:
Felelős projektvezető: Rigóné Kiss Éva
Gazdasági vezető: Dr. Bácskai Ferencné
Projektkoordinátor: Budainé Nagy Katalin
Operatív kapcsolattartó: Ördög Miklós
 
A beruházást kivitelező cég: AGORA STUKKÓ KFT
 
Elérhetőség:
6000 Kecskemét, Hoffmann J. u. 11., telefon/fax: 06-36-76-505-816, e-mail: bnk@kmetmalta.hu
 
 
 
 
 
 
 






Kapcsolódó hírek
Kapcsolódó programok
Kapcsolódó intézmények
Kapcsolódó oldalak
Címkék




Főszámlaszám: OTP Bank Nyrt. 11784009-20005320 | Adószám: 19025702-2-43