(magyar)   English   Deutsch   Támogatóink
 
Kezdőlap » Hírek » Befejeződött a Szeretetszolgálat tanzániai missziója
Hírek
2015.08.22.

Befejeződött a Szeretetszolgálat tanzániai missziója

Befejeződött a Szeretetszolgálat tanzániai missziója. Az ország fővárosában a Magyar Máltai Szeretetszolgálat két kenyai és egy ugandai szerepvállalás után a negyedik kelet-afrikai missziójukat hajtotta végre, amelynek keretében vízügyi fejlesztést valósított meg Dar es Salaam egyik legrosszabb helyzetű iskolájában.Solymári Dániel írása
 

Vízügyi és kapacitásfejlesztés Tanzániában
Befejeződött a Magyar Máltai Szeretetszolgálat tanzániai missziója

2015 nyarán befejeződött a Szeretetszolgálat tanzániai missziója. Az ország fővárosában a magyar Máltaiak, Kenya és Uganda után, a negyedik kelet-afrikai missziójukat hajtották végre, amelynek keretében vízügyi fejlesztést valósítottak meg Dar es Salaam egyik legrosszabb helyzetű iskolájában.

Háttér és előzmény
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat több helyszínen van jelen a szubszaharai Afrikában vízügyi programjaival: 2011-ben a Szeretetszolgálat elsőként jelent meg magyar kezdeményezésű humanitárius fejlesztő programmal a szubszaharai Afrika egyik nagyvárosi nyomortelepén. Kenya fővárosában, Nairobiban, a térség egyik legnagyobb szegregátumában épülhetett fel az első magyarok által létrehozott szanitációs központ Afrikában, ahol a helyi lakosok tiszta, egészséges ivóvízhez, és alapvető higiénés szolgáltatásokhoz juthatnak. 2012-ben a Külügyi és Külgazdasági Minisztérium támogatásával egy nagyobb szabású, de azonos célú és tartalmú vállalkozás valósulhatott meg Mombasában, az ország tengerparti üdülővárosában, amelynek legnagyobb nyomortelepére a világon elsőként vezette be az ivóvizet a magyar segélyszervezet. 2013-ban Uganda fővárosában, Kampalában valósítottak meg fejlesztést a magyar Máltaiak, az afrikai nagyváros három különböző szegregált telepén. Az ugandai programban az innovációnak számító, telepi körülmények között egyedi, biogáz felhasználású központokat hoztak létre a magyar szakemberek. Az aktívház technológiából vett minta az érintett lakosoknak, víz és higiénés szolgáltatások mellett, az egészséget nem károsító lehetőséget biztosít a főzésre és az otthonok világítására. 2014-ben a program Tanzániában folytatódott: Dar es Salaam egyik súlyos hiányosságokkal rendelkező általános iskolájának ivóvízellátását fejlesztette, alakította át a Máltai Szeretetszolgálat, 2000 gyerek napi víz szükségletét biztosítva. Mindezzel a Szeretetszolgálat napjaink egyik legnagyobb globális humanitárius kihívására adott az egyes területeken adekvát és sikeres válaszokat.

A terepi körülmények
Jóllehet a munka városi közegben történik, a terepi munka gyakran szélsőségesen nehéz körülmények között zajlik. Mivel e telepekről az egyes országok, kormányzati szervek nem vesznek tudomást, az ott élőkre és a körülményekre vonatkozóan alig, vagy egyáltalán nincs megbízható kiindulási információ! A milliós lélekszámú telepeken az ott élőknek nincs személyi azonosságuk, a helyi közigazgatás számára nem léteznek. A lakosok számát, összetételét csupán megbecsülni tudják, az egyes programokat mindig szinte a nulláról kellett kezdeni. A munkát nehezíteti a telepi lakók folyamatos mozgása, a lakosságcserék és belső vándorlások. Mivel e telepek a helyi bűnszervezetek központjai, a terepmunka gyakran kábítószer vagy fegyverkereskedők általi fenyegetettségben történik (az épített központok konkurenciát jelentenek, a lopott vizet újraértékesítő kartelek számára). A munka gyakran tűzparanccsal rendelkező fegyveres katonai kísérettel folyik. A telepeken állandóan jelentkező fertőző betegségek komoly objektív kockázatot jelentenek a missziókban résztvevőknek. (A munkát a 2014-es nyugat-afrikai Ebola-járvány alatt is folytatni kellett, amely ugyan alacsony számban, de megjelent e keleti területeken is (ugandai esetek 2014. év végén és 2015. év elején).
A program szakmai jelentősége, hogy az egyes programhelyszínek olyan terepek, amelynek extrémitása ismert ugyan, de fő tényezői szinte feltáratlanok, egzakt adatok, méréseken alapuló felmérések, összehasonlítás pedig korábban nem vagy alig történt.

A program célkitűzései és a tanzániai misszió
Mindegyik nagyvárosban a magyar segélyszervezet a térség leginkább rászoruló nyomortelepein járul hozzá a lakosság emberi élethez méltóbb körülményeinek megteremtéséhez. E programokban az országok nehézségekkel súlyosan terhelt városrészeire telepítettek tiszta ivóvizet és hoztak létre komplex higiéniai, úgynevezett szanitációs központokat, amelyekben a legalapvetőbb higiéniai szolgáltatásokhoz juthatnak az ott élők a magyar szakemberek.
2014-ben Tanzánia fővárosában, Dar es Salaam egyik nehézségekkel súlyosan terhelt általános iskolájában valósított meg a Szeretetszolgálat komplex higiénés kapacitásbővítési programot. A fejlesztés eredményeképpen legális és tiszta ivóvízhez, továbbá az egészség szempontjából alapvető higiéniai szolgáltatásokhoz juthatnak az ott tanuló, alapfokú oktatásban résztvevő diákok - közel 2000-en! Az elérhető és stabil vízvételi lehetőséget egy újonnan épített vízgyűjtő tartály biztosítja, összeköttetésben a program keretében felújított vízcsapokkal, víznyerő szigetekkel. Ezen felül több nagykapacitású higiénés blokk is épült, szennyvízelvezető rendszerrel, oktatási és közösségi helyiséggel. A program keretében megújult a rendszert működtető elektromos rendszer egy része, és tervben van a meglévő berendezések alkatrészeinek további cseréje is. A program oktatóelemeket is tartalmaz az iskola diákjai és tanárai számára, amely során fejlesztik alapvető higiénés ismereteiket és az épített objektumok karbantartási feladatait is elsajátítják.
Az alapvetően szükséges higiénés szolgáltatások megteremtésével, fejlesztésével és a stabil, tiszta ivóvíz elérésével nagymértékben járul hozzá a kezdeményezés, hogy javítsuk a gyermekek egészségi állapotát, és csökkenjenek a fertőzésekből adódó megbetegedések. A fejlesztés szolgáltatásai minden hétköznap elérhetőek, direkt módon körülbelül 2000 iskolás gyermeknek és további 50 tanárnak nyújt higiéniai szolgáltatásokat és tiszta ivóvízvételi lehetőséget. Az iskolában a legalapvetőbb szolgáltatások is hiányoznak, továbbá a szennyvíz gyűjtése, kezelése és ártalmatlanítása nem megoldott.
A tanzániai lakosság közül naponta több millió ember nem jut tiszta ivóvízhez, közel 5 millió ember számára nem állnak rendelkezésére a megfelelő egészségügyi körülmények, közel 80 országnak súlyos vízellátási gondjai vannak és hetente több ezer áldozatot követelnek a rossz higiéniából és elégtelen vízellátásból származó betegségek.







Kapcsolódó hírek
Kapcsolódó programok
Kapcsolódó intézmények
Kapcsolódó oldalak
Címkék




Főszámlaszám: OTP Bank Nyrt. 11784009-20005320 | Adószám: 19025702-2-43