(magyar)   English   Deutsch   Támogatóink
 
Kezdőlap » Hírek » Katasztrófavédelmi együttműködés
Hírek
2014.04.27.

Katasztrófavédelmi együttműködés

A Máltai Szeretetszolgálat elsősorban egészségügyi, pszichológiai és lakosságvédelmi feladatokat lát el a központi polgári védelmi szervezetben pedig a pszichoszociális ellátással vesz részt - hangzott el az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság civil partnereinek tanácskozásán.A katasztrófavédelem.hu beszámolója
 

Folyamatosan bővül a központi polgári védelmi szervezet eszközparkja

2014. április 24.

Mindez annak köszönhető, hogy a szervezet egységeit képező társaságok saját gépparkjukat fejlesztik, így ezek az új járművek, berendezések országosan elérhetővé válnak. Egyebek mellett erről esett szó azon a munkaműhelyen, amelyen először találkoztak a központi polgári védelmi szervezet egységeinek vezetői. Az április huszonnegyedikei értekezleten valamennyi szervezet képviselője elmondta, mi minden történt náluk, milyen fejlesztések zajlottak a megalakulás óta, és szó esett a jövőbeni tervekről is.
A központi polgári védelmi szervezet pszichoszociális egységét a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület adja, a műszaki mentő egység a Rescue24 bázisára épül, a műszaki munkagép egységet a Magyar Közút Nonprofit Zrt. állítja ki, a központi ivóvízellátó egység a Fővárosi Vízművek Zrt. kapacitásait használja és a szervezetnek van egy Központi Logisztikai Kutató-mentő Egysége is, ez egy könnyű szállító eszközökkel rendelkező egység. A találkozót vezető Jackovics Péter tű. alezredes, a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság műveletirányítási főosztályvezetője emlékeztette a jelenlévő vezetőket arra, hogy ez az első alkalom, hogy ilyen körben van lehetőség elemezni az elmúlt időszak történéseit, javaslatokat megfogalmazni, illetve áttekinteni a jövőbeni célokat és feladatokat.

Az alezredes felidézte, hogy a katasztrófavédelmi törvény teremtette meg a lehetőségét annak, hogy egy központi, de országos rendeltetésű polgári védelmi szervezetet lehessen létrehozni, a terv végül több hónapos előkészítés után meg is valósult. Erőinek, speciális eszközeinek bevetését a katasztrófavédelmi főigazgató rendelheti el, amikor már tudni lehet, hogy az egyébként rendelkezésre álló helyi, területi kapacitások nem lesznek elegendőek egy-egy helyzet kezelésére.

A főosztályvezető bevezetője után az egyes egységek vezetői beszéltek az általuk képviselt szervezetekről. A sort Adányi László, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület katasztrófavédelmi programvezetője nyitotta, aki elmondta, hogy a szeretetszolgálat és a hivatásos katasztrófavédelem között régi már az együttműködés, amelyet némiképpen átalakított az új törvény. A parancsnok beszélt arról is, hogy egészségügyi, pszichológiai és lakosságvédelmi feladatokat látnak el, a központi polgári védelmi szervezetben a pszichoszociális ellátással vesznek részt. Az elmúlt időszakban képességeiket fejlesztették, kapacitásaikat növelték, például pályázati pénzből házak kiszárítására alkalmas berendezést vásároltak, új betegszállító járművük is van, és tervezik új sátrak beszerzését is.

A Rescue24 speciális mentőcsapat parancsnoka, Pavelcze László arról számolt be, hogy technikai parkjuk folyamatosan bővül, immár egy gumilánctalpas speciális járművet is készenlétben tartanak. Az eszközök beszerzésénél a praktikumra törekednek, fogalmazott a parancsnok. Elmondta azt is, hogy új telephelyre költöztek, Szigetszentmiklóson egy több mint kétezer-ötszáz négyzetméteres területen egy tucat konténert összefűzve alakították ki bázisukat. Ide akár irányítási pontot is lehet telepíteni, de a körülmények akár fedél nélkül maradt családok átmeneti elszállásolására is alkalmasak.

A Magyar Közút Nonprofit Zrt. képviseletében Simon Tamás emlékeztetett arra, hogy a cég feladata fenntartani és üzemeltetni országosan több mint harmincezer kilométernyi közutat. Ehhez több mint kétszázhúsz technikai eszköz áll rendelkezésükre, köztük hómarók, seprűs úttisztítók, útkarbantartó járművek, munkagépparkjukat folyamatosan bővítik.

A COLAS-HUNGÁRIA Zrt. műszaki vezetője, Makrai Roland elmondta, tevékenységi körükbe nagy mennyiségű föld megmozgatásával járó földmunkák, gátépítés, szerkezetépítés, aszfaltozás tartozik, ehhez számos nagy teljesítményű géppel rendelkeznek. A saját géppark mellett, mondta Makrai Roland, sok szerződéses partnerük is van, így szükség esetén az így lebiztosított gépek, járművek is mozgósíthatóak. A cég erői, eszközei, tette hozzá, ott voltak a tavaly tavaszi hóhelyzetnél és a dunai árvíznél is.

A Fővárosi Vízművek Zrt. elmúlt időszaki fejlesztéseiről Görög Viktor üzembiztonsági osztályvezető számolt be. Beszélt arról, hogy az elmúlt évben huszonhét tervezett és több mint száz rendkívüli alkalommal álltak helyt, ott voltak az árvíznél, segítettek a hőségriadók idején, körülbelül kétszázhuszonötezer liternyi zacskós vizet gyártottak. A tavaly októberi Fülöp-szigeteki földrengés helyszínén több mint egymillió liternyi vizet tisztítottak meg. Az osztályvezető elmondta, főleg mobil eszközeik vannak, ezek között víztisztító éppúgy megtalálható, mint hálózatok, vízgyűjtők, víztornyok fertőtlenítésére alkalmas eszköz. Jelenleg egy sósvizes modul beszerzésén dolgoznak, ez a legmodernebb berendezésüket egészíti majd ki.

Központi Logisztikai Kutató-mentő Egységet annak parancsnoka, Klausmann Viktor képviselte. Arról tájékoztatta a jelenlévőket, hogy hatvannégy quados egységük olyan helyzetekben jelent hasznos segítséget, amikor a nagyobb járművek elakadnak, hiszen ezekkel a könnyű gépekkel majdnem mindenféle terepen elboldogulnak. Fő profiljuk a szállítás, járműveik emberek és anyagok szállítására éppúgy alkalmasak, mint betegek mozgatására. Tagjaik ott vannak a helyi civil mentőszervezetekben is, számosan speciális mentési képességekkel rendelkeznek, búvárok, ipari alpinisták.

A katasztrófavédelem mentőszervezeteiről Jackovics Péter a HUNOR és Jambrik Rudolf tű. ezredes, a HUSZÁR parancsnoka beszélt. Előbb Jambrik ezredes adott átfogó tájékoztatást a civil mentőkből alakult HUSZÁR-ról. Elmondta, a mentőszervezet az ország minden területéről érkező, jól működő speciális mentőcsapatokból áll össze, így valamennyi mentési komponens megtalálható benne, a HUSZÁR megszerezte az ENSZ INSARAG nemzetközi minősítését is. A központi polgári védelmi szervezet egységeiről szólva kijelentette, az általuk képviselt eszközpark jelentős logisztikai támogatás a mentőszervezetek számára.

A szintén az ENSZ INSARAG által minősített HUNOR hivatásos mentőszervezetet bemutató Jackovics Péter alezredes elmondta, a csapat számos gyakorlaton és jó néhány éles bevetésen van túl, legutóbb Olaszországban, Velencében, különleges körülmények között gyakorlatoztak. Részt vettek tavaly tavasszal az ország keleti felét sújtó áramkimaradás felszámolásában, a HUSZÁR tagjaival közösen a dunai árvíznél a legveszélyesebb helyszíneken álltak helyt, de ők voltak azok is, akik a budapesti Tímár utcai robbanás áldozatait felkutatták.

A műveletirányítási főosztály vezetője a központi polgári védelmi szervezetről szólva úgy fogalmazott, már eddig is biztató eredményeket értek el, a szervezet bebizonyította létjogosultságát, valamennyi résztvevő mindent megtett azért, hogy a megalakítási tervben foglaltak teljesüljenek. Jackovics Péter válaszolt az egységek vezetőinek felvetéseire is, akik korábban az értesítés, riasztás, a kárhelyszíni kommunikáció felülvizsgálatát, javítását szorgalmazták. Mint mondta, a központi polgári védelmi szervezet egységeit képező szervezetek bekerülnek a polgári védelmi adattárba, ez a rendszer jelenleg tesztelés alatt áll, azonban amint működni kezd, a feltöltött adatok alapján az értesítés, riasztás zökkenőmentesebb lesz, ráadásul térinformatika is támogatja.

A tervekről az alezredes elmondta, az a cél, hogy a szervezetben résztvevők a Polgári Védelmi Tanácsadó Testületben is aktívan szerepet vállaljanak. Ugyancsak a tervekben szerepel, tette hozzá a főosztályvezető, hogy közös gyakorlatokon is részt vegyenek a központi polgári védelmi szervezet egységei.

A találkozó munkájába bekapcsolódott dr. Hábermayer Tamás tű. őrnagy, az országos polgári védelmi főfelügyelő helyettese, aki egyebek mellett arra hívta fel a figyelmet, hogy megújulás alatt áll az Európai Unió polgári védelmi mechanizmusa, Magyarországnak is fel kell ajánlania kapacitásokat, ezek között akár olyanok is lehetnek, amelyek éppen a jelenlévők eszközeit érintik.

A katasztrófavédelem.hu beszámolója
 







Kapcsolódó hírek
Kapcsolódó programok
Kapcsolódó intézmények
Kapcsolódó oldalak
Címkék




Főszámlaszám: OTP Bank Nyrt. 11784009-20005320 | Adószám: 19025702-2-43