(magyar)   English   Deutsch   Támogatóink
 
Kezdőlap » Hírek » Irgalmasrendi szerzeteseket avattak boldoggá Spanyolországban
Hírek
2013.10.13.

Irgalmasrendi szerzeteseket avattak boldoggá Spanyolországban

A Betegápoló Irgalmasren huszonnégy szerzetesét is boldoggá avattak október 13-án a spanyolországi Tarragonában. Ferenc pápa képviseletében Angelo Amato bíboros, a Vatikán Szenttéavatási Ügyek Kongregációjának prefektusa 93 püspök jelenlétében avatja boldoggá a spanyol polgárháború 522 katolikus mártírját. A történelmi eseményen a magyarországi Betegápoló Irgalmasrendet Kozma Imre atya képviselte.
 

Juan Antonio Martínez Camino, a spanyol Püspöki Konferencia (CEE) főtitkára a szabadtéri ceremónia előtt azt kérte a Szentszéktől, hogy ne a spanyol polgárháború, hanem a XX. század mártírjainak tekintse az 522 katolikus áldozatot. A jezsuita püspök a dél-amerikai katolikus hírügynökségnek (ACI) hangsúlyozta: történelminek számító vallási szertartásra készülnek, hiszen még nem avattak boldoggá egyszerre ennyi mártírt.

A spanyol polgárháború vérengzései 1936. és 1939. között mintegy 1,2 millió ember életét követelték. A Szovjetunió támogatását élvező köztársasági kormány politikájának egyik jellemzője a szisztematikus keresztényüldözés volt, amelynek több mint 7 ezer pap, valamint férfi és női szerzetes esett áldozatául, és nem kímélték a világi hívők életét sem. A legkegyetlenebb módon legyilkolt, ártatlan áldozatok között volt az a kilencvenöt irgalmasrendi szerzetes is, akik közül vasárnap huszonnégyet avatnak boldoggá. A többi hetvenegy szerzetes társukat még 1992. október 25-én II. János Pál pápa avatta boldoggá.

A Betegápoló Irgalmasrend hagyományaihoz híven sohasem politizált, ezért a harcok kezdetén a testvérek még reménykedtek abban, hogy a polgárháborúhoz való semleges hozzáállásuk majd védelmet nyújt nekik és betegeiknek. A borzalmak azonban őket sem kímélték, mivel az irgalmasrendi testvérek nem hagyták cserben szerencsétlen betegeiket, így ők maguk is a vérengzések áldozataivá váltak. Hősi tanúságot téve hivatásukról és Jézus Krisztusról, életüket áldozták embertársaikért. Voltak olyan irgalmasrendi közösségek is, amelyeket a szerzetesek megalázása, bebörtönzése és kínzása után teljesen likvidáltak. A milicisták által megszállt kórházakban megtiltották az imát és az eucharisztia ünneplését. Az ottmaradt testvérek a tilalom ellenére utolsó leheletükig együtt imádkoztak rendtársaik, betegeik és üldözőik lelki üdvéért. Az egyháztörténelmi eseményen a Spanyolországból eredő, öt kontinensen, 51 országban 236 szerzetesközösséggel jelen lévő Betegápoló Irgalmasrend vezetői is részt vesznek, hogy fejet hajtsanak testvéreik előtt.

A Betegápoló Irgalmasrend pápai jogú férfi szerzetesrend, keresztény testvérek szerzetesi ima- és életközössége. A Betegápoló Irgalmasrend soraiba több, mint ezer irgalmasrendi testvér tartozik, a Rend világszerte összesen közel 300 gyógyító-ápoló intézményben, 40 000 munkatárssal és majd 8000 önkéntes segítővel áll a betegek és a szegények szolgálatában. Az Irgalmasrend alapítója Juán de Ciudad, azaz Istenes Szent János (1495-1550) aki beteg, fogyatékos és a társadalom peremére szorult embertársai gyógyítására, ápolására szegődött. E tevékenység halála után misszióként tovább élt, majd a pápa szerzetesrendként ismerte el. Istenes Szent János örökségének jegyében a Betegápoló Irgalmasrend ma a világban – így Magyarországon is – egészségügyi és szociális intézményeket működtet, és irgalmas szolgálattal segíti a rászorulókat.

Küldetésük – a felebaráti szeretet gyakorlása – Isten személyes hívásán alapul. A szerzetestestvérek képzettségeiknek megfelelő munkahelyeken, ápolóként, terapeutaként, lelkigondozóként, orvosként, gyógyszerészként a rend saját egészségügyi és szociális intézményeiben dolgoznak. A „minőség, spiritualitás, elfogadás, felelősség és hospitalitás”, azaz a Betegápoló Irgalmasrend küldetésének alapértékeivel összhangban működnek a rend magyarországi kórházai is Kozma Imre atya, a Rend magyarországi vezetője vezetésével (Budai Irgalmasrendi Kórház; Pécsi Irgalmasrendi Kórház; Váci Irgalmasrendi Kórház, Érdi Szent József Otthon) Az irgalmasrendiek sajátos fogadalma, a hospitalitas megélése által a rend és intézményei napjainkban is a szegényeket és a betegeket szolgálják.


- A Rendünk küldetését meghatározó hospitalitas szellemében kötelességünk korunk kihívásaival szembesülni, és a segítségre szorulókat szolgálatunk középpontjába állítani. A hospitalitas a „vendégszeretet” szóval fordítható magyarra. Gazdag tartalma jelenti a segítséget kereső emberekhez történő odafordulást, fenntartások és feltétel nélkül, hogy a jó valóban kifejthesse hatását. Ennek magas szakmai színvonalon kell megtörténnie, amit Istenes Szent János emberképének megfelelően kiegészít az emberséges magatartás és az emberek lelki igényével való törődés – összegezte a Betegápoló Irgalmasrend karizmáját Kozma Imre atya.
 







Kapcsolódó hírek
Kapcsolódó programok
Kapcsolódó intézmények
Kapcsolódó oldalak
Címkék




Főszámlaszám: OTP Bank Nyrt. 11784009-20005320 | Adószám: 19025702-2-43