A négy napos adós-tanácsadó képzést, melyet 2010. júniustól októberig tartó időszakban tartottunk a Hitel-S Program keretében; a United Way Magyarország (Erőforrás Alapítvány) pályázata tette lehetővé számunkra.
Megszólítottunk máltai hálózaton belül minden régiót. Olyan intézményi munkatársakat vártunk továbbképzésünkre, akik eddigi munkájuk során már kapcsolatba kerültek olyan családokkal, akik kötelezettségeiket banki hitelezők, illetve közüzemi szolgáltatók felé csak nagy nehézségek árán, késedelmesen vagy egyáltalán nem tudják fizetni. Nekik kívántunk tudás-hátteret, további ötleteket, és jól használható eszközöket nyújtani ahhoz, hogy hatékonyabban tudjanak segítséget nyújtani a bajba jutott családoknak.
Olyan Hitel-S tanácsadók képzése volt a célunk, akik egészben látják az őket megkereső családok problémáit; a család pénzügyi és gazdálkodási válságának okait, az ide vezető folyamatot, szociális hátterüket. Majd legjobb tudásukat, képességeiket latba vetve egyeztetnek a hitelezőkkel a tartozások rendezésének feltételeiről, hogy a családoknak hosszabb távon sikerüljön visszafizetni adósságaikat, ugyanakkor még élhető körülményei maradjanak.
Tapasztalataink alapján nem minden családnál azonosak a megoldás útjai és esélyei. (lsd. Pénzintézetek és szociális szervezetek 33.o.: Az eladósodás szakaszai és a megoldási esélyek táblázata.)
Az oktatási időszak során néhány önkéntes is csatlakozott hozzánk. ők fontosnak érezték, hogy az általunk nyújtott tudással felvértezve végezzék segítő munkájukat, és úgy tapasztalták, hogy egyre több bajba jutott család fordul hozzájuk hasonló problémával.
Voltak olyanok is, akik lemorzsolódtak a tanfolyamra jelentkezettek közül, - 36 fővel indultunk - mert feladataik sokasága már így is betölti napjaikat, és az ezzel jelentkező plusz feladatokat már nem tudták, vagy nem akarták vállalni. Pedig mi megállapodási szerződést is kötöttünk tanácsadóinkkal, melyben jeleztük Hitel-S csapattagjaink munkáltatójának, hogy ez is egy vállalt máltai feladat, és ennek megfelelően munkatársunk napi munkaidejének része kell, hogy legyen.
A képzést eredményesen 16-an végezték el; őket oklevéllel ismertük el.
Köszönet Kozek Lilla pszichológusnak, akit külsősként kértünk fel, hogy tegye kerekké képzésünket. Szívesen vállalta az együttműködést, különösen hasznosnak ítélve törekvéseinket. Felkészítette tanácsadóinkat erre a szerepre, megerősítette őket és tudatosította bennük az esetleges nehézségeket. Együttműködésére továbbra is örömmel számítunk.
Köszönet mindazoknak a közreműködőknek, akik az Országos Központ Befogadás Házában megrendezett négy oktatási napunkat munkájukkal zökkenőmentessé tették.
Tanácsadóinkkal a közös munka már elkezdődött, de a java még hátra van, amikor ténylegesen használni tudják ezt a tudást, amit kaptak.
Nem hagyjuk magukra őket továbbra sem; kialakítottunk egy web felületet, -
http://hitels.maltai.hu/ - melyen további információhoz juthatnak. Sajnos a web lap szolgáltatásai még nem teljes mértékben tudják azt, amit elterveztünk, mert a fejlesztővel olykor nehézkesen egyeztetünk, elbeszélünk egymás mellett. Ezért nem kerülhetett még a web-lap internetre, nagyközönség elé, - de nem adjuk fel a reményt, hogy egyszer megértjük egymást. Az interneten elérhető web lap célja volna, hogy megtalálják a segítséget azok is, akik eddig nem fordultak máltai segítőkhöz, illetve a preventív megoldásokat is előtérbe hozza. Négy célcsoport van, akiket a honlap megcéloz információival:
1. Akik hitelfelvétel előtt állnak
2. Aki már eladósodtak
3. A segítők
4. A hitelintézetek
A web lapon belül kialakítottunk egy e-learning felületet, -
http://hitels.maltai.hu/elearning/ - mely kívülről zárt, csak a csoport számára elérhető. Ezen megtalálhatóak az eddigi oktatási anyagok, további önképzést teszünk majd lehetővé, és itt szeretnénk, ha területe lenne csoporton belüli, élő, kérdezz-felelek kapcsolatnak.
A központi programiroda munkatársai folytatják a továbbiakban is a nyáron elkezdett road-show-kat; ellátogatunk vidéki helyszínekre, és helyben kis csoportos problémamegoldó megbeszéléseken segítjük a helyi tanácsadóink munkáját.
Együttműködésünk eredményeképp néhány helyszínen már szórólapok is felhívják a bajba jutottak figyelmét ez irányú segítség lehetőségére, illetve ügyfélszolgálat jelleggel is működnek egyes tanácsadóink; Budapest- Békásmegyeren, Debrecenben, Dunaújvárosban, Kecskeméten, Keszthelyen, Miskolcon, és Veszprémben. Néhol tanácsadóinknak igazán leleményes megoldásokat kellett találniuk, hogy adott hely és időkereteikbe beleférjen az újabb segítő-feladat, köszönet érte. Igyekeztünk ezeket a törekvéseket támogatni a hiányzó informatikai elemek biztosításával.
Egyre több családsegítővel építünk ki országszerte együttműködési kapcsolatot, miszerint ők végzik a konkrét család kísérését, mi pedig a kötelezettségek rendezése területén működünk közre javaslatainkkal, közvetítésünkkel.
Az igények mentén a továbbiakban is szeretnénk bővíteni az ügyfélszolgálati és az együttműködési lehetőségeket.
Nagyon köszönjük a United Way Magyarország támogatását, mely lehetővé tette munkánkat. Egyes családok kísérése azonban a rehabilitáció útján, akár több évig is eltarthat. Törekvéseink egyik iránya, hogy 2010 elteltével is biztosítsuk működési kereteinket, hisz munkánkat az igények indokolják.