|
Több hozzászólás elhangzott, Papcsák Ferenc Zugló polgármestereként azt hangoztatta, céljuk az, hogy az időseket integrálni tudják a társadalomba, és biztonságos, aktív életet adjanak a számukra. Utalt arra, hogy a XIV. kerületben élők 40 százaléka 50 év feletti, 30 százalékuk pedig egyedülálló nő. Az önkormányzat ezért lehetővé tette, hogy minden idős zuglói bekapcsolhassa a lakását a távfelügyeleti rendszerbe, ingyen felszerelik az ajtókra a hevederzárakat, valamint házi gondozó segítségnyújtó rendszert is kiépítettek, továbbá megelőző szűrőakcióikat már a 40-50 éves korosztályban megkezdik.
Jeneiné Rubovszky Csilla, az Emmi nemrég kinevezett miniszteri biztosa arra hívta fel a figyelmet, hogy 477 ezer 80 év feletti él jelenleg az országban, és tíz év alatt 18 százalékkal nőtt meg az arányuk. A szakember, aki egyben az V. kerület alpolgármestere is, ismertette az általa kidolgozott belvárosi mintaprojekt fontosabb elemeit, melyben nagy hangsúlyt kap az önkéntesség, a civil segítők, illetve diákok bevonása. Céljuk, hogy az idősek lehetőleg ne bentlakásos intézményekben, hanem saját otthonukban, segítők szerepvállalása mellett tölthessék el nyugdíjas éveiket.
Monspart Sarolta, az Idősügyi Tanács tagja a magyar társadalom elöregedésével kapcsolatban arra hívta fel a figyelmet, hogy egy 2010-es felmérés szerint a világon élő mintegy 7 milliárd ember átlagéletkora 28 év. "Legyünk nagyon boldogok, hogy Európába születtünk", és nem a világnak olyan térségébe, ahol nincs élelem, ivóvíz, és már kisgyerekkorban dolgozni kell - mondta.
Győri-Dani Lajos a Magyar Máltai Szeretetszolgálat ügyvezető alelnöke, elmondta, hogy nemcsak azért öregedik el a népesség, mert kevés gyermek születik, hanem azért is, mert a szolidaritásra épülő társadalom a jó egészségügyi és szociális ellátással hosszabb életkort tud biztosítani. Jelezte azonban: elérkezik az a pillanat, amikor ez megváltozik, amikor a társadalomnak elfogy az ereje, és olyan mértékűvé válik az idősek aránya, hogy a szolgáltatásokat már nem tudják fenntartani. Ezzel a problémával küszködik most Európa – fűzte hozzá. Ezzel összefüggésben arra hívta fel a figyelmet, hogy a családoknak vissza kellene venniük a feladatukat az idősek ellátásában, ám a tapasztalatok szerint problémát okoz a hozzáértés hiánya, ezért fontosnak mondta a laikus segítők képzését. Erre utalva bejelentette, rövidesen a Magyar Máltai Szeretetszolgálat egy „webnővér" szolgáltatást indít az interneten, ahol az érintetteknek segítenek az alapvető ápolási feladatok elsajátításában.