Hírek
2012.07.23.

Előnevelt csirkéket kaptak a gazdaprogram résztvevői

Fontos eseményéhez érkezett a Hitel-S a Hegyháton projekt közösségi gazdaprogramja, melynek keretében szakemberek baranyaszentgyörgyi családokat tanítottak meg a háztáji gazdálkodás alapvető fogásaira. Nemrégiben 220 előnevelt csirkét osztottak ki az érintetteknek. Az eddigi eredményekről Major Gábor, a Máltai Szeretetszolgálat Hitel-S programjának vezetője számolt be.
További képekért
klikk
(7 kép)

Fontos eseményhez érkezett Baranyaszentgyörgyön beindított közösségi gazdaprogramunk, 220 előnevelt csirke talált új otthonra. Olyan fajtákból választottunk, ami a régi tanyasi baromfiudvarok meghatározói voltak – kendermagos, kék, kopasznyakú, fekete, vörös, búbos – ezek az állatok mind hús mind tojástermelésre alkalmasak.

A programot a Hitel-s a Hegyháton projekt (TÁMOP 5.3.5-09/1-0008/2010) keretében 2011 őszén kezdtük el. Olyan közösség fejlesztési formát kerestünk, amely jól illeszkedik a falu életéhez. Azt gondoljuk, hogy a gazdálkodás tapasztalatainak, tudásának megosztása a közösség életét hatékonyan segíti.
A programot egy igényfelméréssel kezdtük, munkatársaink végigjárták a falut, 40 házhoz jutottak el. Felmérték melyik portán milyen lehetőségek és akadályok vannak a családi gazdálkodás beindításához, illetve kibővítéséhez. Milyen eszközök, tudás, erőforrások hiányoznak ahhoz, hogy gazdálkodni lehessen. Volt, ahol már majdnem összedőltek az ólak, a legtöbb helyen a gazdasági épületek megvoltak, de sok helyen már nem használták. A konyhakertek sem tudták mindenhol megművelni, vagy eszközök, vagy tudás hiánya miatt.

Ezekre a tapasztalatokra alapozva, decembertől-márciusig öt alkalomból álló képzési programot szerveztünk agrárszakember bevonásával. Ezen 10-12 család vett részt rendszeresen. Együtt áttekintettük a háztáji gazdálkodás témáit, növénytermesztéstől az állattartásig. Ezek az összejövetelek alkalmat biztosítottak a saját tapasztalatok megosztására is. Fontos eleme programnak, hogy felújítottuk a Szentgyörgyi Plébánia rég nem használt kemencéjét, amelyet farsangkor ez a közösség kenyér, csülök és rétes sütéssel avatott fel.

Elméleti oktatást követően – munkatársaink, Győr Tiborné és Pónya Péter – márciusban konyhakerti növények vetőmagjait osztottunk. Mostanra a zöldségekből már az asztalra is került.

A program eddigi eredményei nem valósulhattak volna meg Nemes Balázs szakértői segítsége, és az Y-Pulyka Kft. jelentős – magas tápértékű, kizárólag növényi alapanyagokból készült - takarmányban adott támogatása nélkül.
 

Major Gábor

programvezető





PDF | nyomtatás | oldal teteje