|
A „Völgyvidék Családi Nyár Felcsút” programsorozatban ötnapos napközis tábor is szerepelt a fiatalok közösséggé alakítása, ismeretei bővítése, közös szórakozása érdekében, mely az EMVA LEADER forrásból elnyert pályázat keretében valósult meg, és a Felcsúton tevékenykedő Máltai Szeretetszolgálat tagjai és önkéntesei segítségével jöhetett létre. A Máltais asszonyok naponta készítették a szendvicseket, sütötték a palacsintát, lángost, és gyümölcssalátát is készítettek a gyerekek nagy örömére. Öt napon sürögtek-forogtak a könyvtár konyhájában.
A helyszínnek a községi könyvtár helyiségei és parkja remekül megfelelt. A táborozók változatos programokon vettek részt. Szinte észrevétlenül tanulhattak a honismereti akadályversenyen a község bebarangolásával, és Kiss Attila történelmi regényírótól az ősi magyarság etnográfiájáról. Besenyei Péter műrepülő világbajnok a gyerekek nagy örömére ellátogatott a táborba, szerényen mesélt életéről, pályafutásáról, arról hogy, hogyan lett a repülés „szerelmese”. Kérdéseket lehetett neki feltenni, melyekre készségesen válaszolt. Ajándékba hozott a táborozóknak egy-egy fényképet, amit mindenkinek névre szólóan dedikált. Egy olyan embert ismerhettek meg személyében, akinek kitartása pozitív példaként állhat bárki előtt.
A színes programok között nem maradtak el a kirándulások sem, így a csoport ellátogatott Székesfehérvárra, ahol végig sétáltak Bory Jenő szobrászművész impozáns várában, melyet 40 évig épített nejének hitvesi szeretete zálogául. A másik kiruccanás a természet csodái felfedezésére épült a Váli Völgy vidékére, Tabajdra a Mezítlábas Parkba, és Alcsútdobozra az Arborétumba. Ma már kevesen járnak lábbeli nélkül, és nagyon jó volt megtapasztalni pl. a tőzeg, vagy a kvarchomok kellemesen simogató érzését a talpon. Az útvonal keményebb bazalt, és dolomit kőzeten is végigvezetett, ezen a részen kissé hangosabban haladtak végig a fiatalok. Mindenki nagyon élvezte a sétát az Arborétum idős fáinak hűs lombjai alatt.
Egy teljes napot töltöttek el a gyerekek Szúnyogpusztán, Bognár Sándor tanyáján a hagyományőrző barantás csoporttal, akikkel lovagoltak, íjjászkodtak, többféle önvédelmi fogást tanultak bottal és anélkül. Pihenésként tarisznyákat és telefontartókat készítettek nemezből.
A programok közül természetesen nem maradt ki a futball, és elsajátítottak egy a számukra új sportágat: a rögbit, melyet azóta is hetente kétszer játszanak a könyvtár parkjában. A természetes anyagokkal való megismerkedés, azok esztétikai kihasználásának felfedezése is cél volt a tábor folyamán. A csuhézást, mint népi mesterséget a tábor vezetője, Szecsődi Zsuzsa könyvtáros tanította a fiataloknak. A kukoricacsuhéból babák, virágok, és pillangók keltek életre. A másik természetes anyag a juhok gyapjából mosással, kártolással, festéssel elkészített anyag: a nemez. Időigényes munka, nagy precizitással szappanozták, gyúrták a fiatalok a labdákat, táskákat, hajcsatokat díszítő tulipánokat. Természetesen a csapatot összehozó, vicces játékok sem maradtak el.
Összegzésként elmondható, hogy a tábor elérte kitűzött célját, mivel a több helyről érkezett diákok csoportja az utolsó napra nagyon jól összekovácsolódott. Öröm volt nézni, ahogy búcsú ajándékokat készítenek egymásnak nagy szeretettel, telefonszámokat és e-mail címeket cserélnek egymással. Sajnálták, hogy „csak” egy hétig voltunk együtt. Köszönjük a csoport fáradozását, és gondoskodását a gyerekek zökkenőmentes ellátása, kiszolgálása miatt!
Szecsődi Zsoltné
csoportvezető