|
2012. július 9-én jégeső zúdult Abádszalókra. A Tisza-tó menti településen alma nagyságú jégdarabok estek öóriási károkat okozva elsősorban a palatetős épületekben. Az önkormányzat és a katasztrófavédelem illetékes egységeinek felmérése alapján a háromszázat is eléri a károsult épületek száma, közöttük százharmincnál is több lakóházat ért komoly kár.
Kovács Mihály polgármester szerint a 20 percig tartó, orkánerejű széllel kísért esőben a lehulló diónyi, kisebb almányi nagyságú jégdarabok 300-350 ingatlant rongáltak meg. Az épületek többségének a teteje sérült meg, főleg a palával borítottakat rongálta meg a vihar. A kisvárosban gépkocsik sorát verték el a jégdarabok, és gyakorlatilag az összes kultúrnövényzet kipusztult. A településen élők lehetőségeit meghaladja a károk helyreállításához szükséges anyagi erő, ezért a kormányhoz fordul segítségért. Az első számítások alapján 12 ezer négyzetméter tetőt kell kijavítani, ennek költsége 113 millió forint. A helyreállítást nehezíti, hogy a kárt szenvedett ingatlantulajdonosok egy részének nincs lakásbiztosítása.
A Máltai Szeretetszolgálat katasztrófavédelmi szolgálatának vezetője és a szervezet munkatársai a vihar utáni napon Kovács Mihály polgármesterrel közösen bejárták az érintett utcákat, és szemrevételezték a károkat. Azonnali segítségként a segélyszervezet raktárában lévő – a korábbi nyíracsádi helyreállításból megmaradt – tetőfedő anyagok helyszínre szállításáról intézkedtek. Adányi László, a Szeretetszolgálat katasztrófavédelmi szolgálatvezetője arról számolt be, hogy a karitatív szervezett saját felmérése alapján a kisgyermekes családoknak segít helyreállítani lakóházuk tetőszerkezetét.
Abádszalók vihar sújtotta részén 10-én egész nap dolgoztak a házaknál; a megtépázott tetőket műanyag fóliával vonták be a tűzoltók közreműködésével, és a portákat takarították. S. Tóth Anikó megyei katasztrófavédelmi szóvivő az MTI-nek elmondta: kedd délután megérkezett a településre a Magyar Máltai Szeretetszolgálat katasztrófavédelmi programjának vezetője, vezetésével elsősorban a kisgyerekeseknek és a legnagyobb bajban lévőknek próbálnak segíteni.