Hírek
2012.05.04.

Kecskemét: képzés hajléktalan embereknek

Egy éve adták át a Komplex Hajléktalanellátó és Rehabiltiációs Központot

Új képzési program indulását jelentették be Kecskeméten a jelentős dániai pénzügyi támogatással épített Komplex Hajléktalanellátó és Rehabilitációs Központ egyéves fennállásának tiszteletére rendezett ünnepségen. Az új központ a visszavezető utakat keresi, a hagyományos gondoskodáson túl a bajba jutott emberek felemelésén, új esélyek teremtésén dolgozik. Hírösszefoglalónk.

Nem elég csak közösségi szállást nyújtani, illetve élelmet és ruhát adni a hajléktalanoknak, meg kell próbálni munkához juttatni őket, hogy visszaléphessenek abba a világba, amelyből kikerültek - mondta Soltész Miklós, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium szociális, család- és ifjúságügyért felelős államtitkára. „Ha nem próbáljuk meg őket abban segíteni, hogy munkahelyhez jussanak, amelyből van visszalépés abba a világba, amelyből kikerültek, akkor csak félmunkát végeztünk” - hangsúlyozta az államtitkár a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Kecskeméti Komplex Hajléktalanellátó és Rehabilitációs Központja átadásának egyéves évfordulója alkalmából tartott ünnepségen.

Kecskeméten 2011-ben nyílt meg a Magyar Máltai Szeretetszolgálat egyesület kecskeméti csoportja működtetésében a Komplex Hajléktalanellátó és Rehabilitációs Központ.25 hajléktalan ember kaphat esélyt egy jobb életre, hála a Máltai Szeretetszolgálat Kecskeméti Csoportjának. A Széchenyi terv keretén belül nyert támogatásnak köszönhetően, a programra jelentkező hajléktalanok egy gyógynövény gyűjtő és termesztő képzésben vehetnek részt, mellyel a központ reményei szerint a jövőben állandó és biztos bevételi forráshoz juthatnak majd. A program 25 hajléktalan embernek kínál esélyt azzal, hogy lakhatást biztosít illetve gyógynövénygyűjtő és -termesztő ismeretekre képzi ki őket.

Az államtitkár az elmúlt két év eredményének értékelte, hogy az Új Széchenyi Terven belül a foglalkoztatást, a lakhatást és a munkába lépéshez szükséges képzést segítő pályázatokat írtak ki, amelyekre több mint 1,1 milliárd forint összegben érkeztek már pályázatok. Példaként említette a kecskeméti központ mellett a szombathelyit is, ahol szintén sokat tesznek azért, hogy komplexebb legyen a hajléktalanellátás.
Soltész Miklós hangsúlyozta: kimutatható eredmény, hogy a sokak által sok tízezresre becsült hajléktalan létszám a leghidegebb téli hónapban alig haladta meg a nyolc ezret. Persze ez a szám is nagyon magas - tette hozzá.

Az egyéves évfordulót dán-magyar emléknappal is ünnepelték a Matkói úti intézményben. A hiroshir.hu beszámolója szerint hagyományteremtő szándékkal rendezte meg a Szeretetszolgálat kecskeméti csoportja az első dán-magyar napot. Az egy éve működő Matkói úti Komplex Hajléktalanellátó és Rehabilitációs Központ a dán Velux Alapítványok támogatásával nyílhatott meg. Ennek szeretnének emléket állítani a most először megrendezett nappal.

A program szentmisével kezdődött, majd Rigóné Kiss Éva, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat kecskeméti csoportjának vezetője nyitotta meg az emléknapot. A rendezvényen részt vett Hanne Tornøe, a Dán Kulturális Intézet igazgatója, Soltész Miklós államtitkár és Vecsei Miklós, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alelnöke is. Az emléknap vendégei számára dán népdalt és egy Andersen mesét is előadtak a Hajléktalanellátó Központ lakói, emellett szakmai előadásokon és könyvbemutatón is vehettek részt az érdeklődők.

Ezen a napon indult útjára az a program is, melynek köszönhetően huszonöt hajléktalan életminősége javulhat. Az Európai Unió által támogatott Gyógyít-lak projekt résztvevői gyógynövénygyűjtő és –termesztő szakmát szerezhetnek, valamint pénzügyi és életviteli tanácsadáson vehetnek részt. Az akkreditált képzésen kertészeti ismereteket tanulnak a hajléktalanok, elsajátítják az egyes növénycsoportok termesztését, ápolását, szakszerű betakarítását és szárítási módjait is. A megszerzett ismereteket abban a gyógynövénykertben gyakorolhatják majd, amit a Matkói úti telephelyen alakítanak ki számukra. A Máltai Szeretetszolgálat Kecskeméti Csoportjának távolabbi céljai között szerepel egy olyan szárító- és csomagolóhely létrehozása is, ahol a szakemberek segítségével gyógyteakeverékeket készíthetnek a hajléktalan emberek.

A Kecskeméti Tv riportja ide kattintva megtekinthető

 





PDF | nyomtatás | oldal teteje