Hírek
2012.03.09.

Százezren ihatják - Máltai ajándék a tiszta víz az afrikai nyomorban

Tiszta és egészséges ivóvíz - ezt szolgáltatja a Magyar Máltai Szeretetszolgálat által épített létesítmény Kelet-Afrika legnagyobbnak mondott nyomortelepén. A kenyai főváros Kibera nevű városrészében a vezetékes vizet illegális rákötésekkel nagyüzemi körülmények között lopják, és a hivatalos árának többszöröséért értékesítik. Itt valósult meg a Máltai Szeretetszolgálat és a Fővárosi Vízművek közös programja, amely 100 ezer embert képes vízzel ellátni. Solymári Dániel helyszíni beszámolója.
További képekért
klikk
(15 kép)

A Magyar Máltai Szeretetszolgálat és a Fővárosi Vízművek között korábban létrejött megállapodásnak megfelelően, idén februárban befejeződött a Szeretetszolgálat első kelet-afrikai fejlesztő programja. Ez a magyar jelenlét egy kicsi, de jelentős lépés a két ország közötti kapcsolatok erősítésében, és a hazai vonatkozási humanitárius szerepvállalásban. „Nem győzhetjük le véglegesen az AIDS-et, a tuberkulózist, a maláriát, vagy más fertőző betegséget, amelyek a fejlődő világot fenyegetik, amíg nem nyerjük meg a csatát az egészséges ivóvízért, és az alapvető higiénés és egészségügyi ellátásért folytatott küzdelemben” – idézte Kozma Imre atya, a Szeretetszolgálat elnöke, Kofi Annan, korábbi ENSZ főtitkár szavait a magyar fejlesztésű higiéniai központjának átadásakor. A víz maga az élet.

2012 februárjában a Máltai Szeretetszolgálat munkatársai azzal a céllal utaztak Kenya fővárosába, hogy a helyi közösségnek átadják a segélyszervezet által fejlesztett higiéniai és vízügyi központot. A közel hatvan négyzetméteres kőépület Nairobi Kibera nevű városrészében, a legnagyobb nyomortelepében épült. A szakemberek által szanitációs központnak nevezett új létesítményt a helyi lakosság azonnal használatba vette.

Kibera, Afrika egyik legnagyobb nyomortelepe, ahol ma közel egymillió ember él szélsőségesen rossz, az emberi élethez méltatlan körülmények között. A telepen a családok agyaggal tapasztott kunyhókban laknak, átlagosan heten, négy-öt négyzetméteren. Csatornarendszer, vezetékes víz nincs. Az ivóvizet a családok a helyi kartelekbe tömörült illegális csoportoktól kénytelenek megvenni. A szolgáltató vezetékeiből lopott, erősen fertőzött víz komoly kockázatot jelent a sokgyerekes, többgenerációs családoknak.

A fejlesztés eredményeképpen hozzávetőleg 300.000 nyomortelepen élő ember juthat majd legális és tiszta ivóvízhez. A vízvételi lehetőség mellett a központ 6 toalettel és 6 zuhanyzóval járul hozzá a helyi szükségletekhez. Ezen kívül, a fenntarthatóság jegyében egy 10.000 literes esővízgyűjtő tartály, vízforgató rendszer és közösségi oktatóterem is épült a helyi közösségnek. A központhoz csatornarendszer is tartozik, így a fejlesztés nagymértékben csökkenti a terület környezeti terheltségét. A minimálisan szükséges higiénés szolgáltatások megteremtésével, és a legális, tiszta ivóvíz elérésével a központ nagymértékben hozzájárulhat a gyermekek és anyák egészségi állapotának javításához. Csökkenhet a gyermekágyi halálok, és a fertőzésekből adódó megbetegedések száma.

A központ szolgáltatásai minden nap elérhetőek. Direkt módon egy teljes un. ,,falu” lakossága érheti el a központ szolgáltatásait. Az ott élők száma körülbelül százezer (100.000) fő. Indirekt módon a szomszédos ,,falvak” lakói számára is nyitott a központ, ami további százezreket jelenthet.

A szanitációs központot Kozma Imre atya, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat elnöke adta át Juhász Sándor kenyai nagykövet társaságában.

Az ünnepség után Kozma Imre atya a nyomortelep legnagyobb katolikus templomában koncelebrált szentmisét, közel 1000 hívő jelenlétében.

A kenyai út során a magyar küldöttség a Caritas helyi szervezetével ellátogatott vidékre is. Kozma Imre atyát több száz árva fiatal fogadta a fővárostól közel kétszáz kilométerre található Kituiban, ahol a helyi püspökkel, és a Caritas Kenya munkatársaival beszélgettek a jövőbeli együttműködés lehetőségeiről. A találkozó végén, közösen mutattak be szentmisét, mintegy 1000 helyi hívő jelenlétében.
 





PDF | nyomtatás | oldal teteje