Hírek
2012.01.11.

Ez történt 2011-ben (2. rész)

2011-ben 230 új hír jelent meg a Magyar Máltai Szeretetszolgálat honlapján, ennyi fontos eseményről, érdekes történetről, vagy az intézmények, csoportok életében bekövetkezett változásról számolt be a www.maltai.hu. Válogatásunkban az év fontosabb eseményeit idézzük fel áprilistól június végéig.

IV. 10. Hatvanhat ajándék szemüveget kézbesített a monori cigánytelep lakóinak a Máltai Szeretetszolgálat önkéntes orvoscsoportja. A bárhol felállítható kórházi sátorban alkalmanként 100-150 embert vizsgálnak meg. A szemészeti vizsgálatok eredményeképpen felírt szemüvegeket a Szeretetszolgálat költségén gyártatják le. A Monoron felírt hatvanhat szemüvegből hat esetben mindjárt hat dioptriánál is erősebb lencsére volt szükség, ami azt jelenti, hogy az érintett emberek már csak homályos foltokat láttak a külvilágból.

IV. 12. Harmincmillió forintot adományozott a Máltai Szeretetszolgálat három kiemelt programjának folytatására Sólyom László volt köztársasági elnök.

IV. 15. „A hegyoldalban talpalatnyi helyen felállított kórházi sátorban” végzett egészségügyi szűrővizsgálatot a pécsi György-telepen a Máltai Szeretetszolgálat önkéntes orvoscsoportja.

IV. 17. A devecseri művelődési házban egy szombathelyi együttes koncertjével kezdetét vette a Devecseri Esték nevű kulturális programsorozat a Máltai Szeretetszolgálat szervezésében. A karitatív szervezettől első hallásra szokatlannak tűnő kulturális rendezvényekkel a kisvárosban tevékenykedő önkéntes pszichológusok tanácsát váltotta valóra a Szeretetszolgálat, miszerint jó lenne az emberek figyelmét legalább ideiglenesen elterelni az őket ért katasztrófáról.

IV. 17. Ötmillió forintos támogatást nyújtott a Shell a 2010-es borsodi árvízkárosultjainak a Máltai Szeretetszol-gálat közreműködésével.

IV. 20. „Mi európaiak nem feledhetjük, hogy az európai kultúra nem a toronyházak, nem a repülőterek, nem az összközműves otthonok világa, hanem lelkiállapot, amely a keresztény műveltség hagyományaiból szívja erőit" - írta húsvéti üzenetében Kozma Imre atya, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat elnöke.

IV. 21. Eladósodott családoknak segítséget nyújtó programirodát nyitott Sásdon a Magyar Máltai Szeretetszol-gálat. A Hitel-S program keretében, uniós forrásból négy településen nyílt ügyfélszolgálati iroda, ahol személyre szóló tanácsadással, a családi gazdálkodás újraszervezésével segítenek kitörni az adósságspirálból.

IV. 28. Félezernél is több fogyatékos sportoló állt rajthoz Győrben a XIV. Máltai Sportnapon. A nevezők asztali-teniszben, lengőtekében, kosárra dobásban, különféle sorversenyeken, úszásban, sakkban, és labdaügyességi versenyszámokban bizonyíthatták ügyességüket és kitartásukat.


MÁJUS

V. 1. Devecserben majálist szervezett a Máltai Szeretetszolgálat.

V. 6. Komplex hajléktalanellátó és rehabilitációs központot avattak Kecskeméten. Az 1300 négyzetméteres épület pályázaton nyert forrásokból valósult meg. Az új központ modellértékű szakmai programot valósít meg, ennek lényege, hogy az otthonukat veszített embereknek nem csupán fedelet nyújt, hanem valódi esélyt is ad az újrakezdésre.

V. 17. Csilla von Boeselager szobrot avattak a Máltai Szeretetszolgálat örökös tiszteletbeli elnöke születésének 70. évfordulóján Miskolcon, a nevét viselő ápolási otthon kertjében. Csilla von Boeselager (1941-1994) Kozma Imre atyával közösen hozta létre a Magyar Máltai Szeretetszolgálatot, amely budapesti bejegyzése előtt éveken át Németországból toborozta és irányította a Magyarországra induló segélyszállítmányokat. „Csilla nagyon nagy ajándékot hozott Magyarországra, a máltai keresztet. Ez a kereszt egy szimbólum, ami azt jelenti, hogy Isten előtt mindannyian felelősök vagyunk egymásért” – mondta Kozma Imre atya az évfordulóján tartott megemlékezésen.

V. 27. Okostelefonokra letölthető életmentő szoftverét a Máltai Mentőszolgálat szakmai tanácskozásán mutatta be a nyilvánosság előtt a Máltai Szeretetszolgálat. Az android operációs rendszerre fejlesztett változatot az első hétvégén ezren töltötték le, az Apple-készülékekre fejlesztett alkalmazás pedig a megjelenést követően mindjárt a letöltési listák élére ugrott.

V. 21. Huszonöt hátrányos helyzetű munkanélküli emberrel kötött tizenöt hónapra szóló szerződést egy képzési és foglalkoztatási program keretében a tokaji kistérségben a Máltai Szeretetszolgálat.

V. 31. Gyermekház és ifjúsági információs iroda nyílt Tarnabodon, ahol a 2004 óta zajlik a Máltai Szeretetszolgálat befogadó falu programja.


JÚNIUS

VI. 2. Az ország legkorszerűbb mentőautójának minősítette egy autós szaklap a Máltai Mentőszolgálat Német-országban vásárolt négyéves Volkswagen Crafterét, amely június 2-án állt szolgálatba.

VI. 6. Három csángóföldi településen ötszáz helyi lakos egészségügyi szűrővizsgálatát végezte el a Máltai Szere-tetszolgálat önkéntes orvoscsoportja, megállapításaik alapján dolgozták ki a moldvai csángók egészségőrző programját.

VI. 8. Játszóteret épített az erdélyi Bethlenszentmiklóson a Máltai Szeretetszolgálat észak-magyarországi regionális szervezete. A faluban a környék egyetlen magyar nyelvű iskolája működik, a szomszédos településekről érkező, magyarul tanuló gyerekek bejárását az előző évben 2000 eurós adománnyal támogatta a miskolci központ, melynek képviselői akkor figyeltek fel arra, hogy hiába van a településen iskola és óvoda is, ha nincs játszótér.

VI. 19. Több száz gyermek jött el a negyedik alkalommal rendezett tanévzáró bulira a tatabányai máltai játszó-térre.

VI. 20. Jótékonysági rendezvényekkel kezdte meg működését a Szeretetszolgálat egyházaskozári csoportja. A Magyarországra áttelepült moldvai csángók által alapított csoport a környék tizenöt települését jelölte ki mű-ködési területének.

VI. 25. Csákváron tartotta meg éves katasztrófavédelmi gyakorlatát a Máltai Mentőszolgálat.

VI. 30. A Máltai Szeretetszolgálat által épített játszóteret avattak a devecseri kastélyparkban, a játékok vásárlását az SAP szoftvercég támogatta. A cég igazgatója azt mondta, New York, Pakisztán és Haiti után a vörösiszappal elöntött Devecser is felkerült arra térképre, amelyen a nemzetközi szoftvercég által támogatott humanitárius segélyakciók helyszíneit mutatja.
 





PDF | nyomtatás | oldal teteje