|
Az I. kerületi Feszty Árpád utcában tavaly december óta működik a Máltai Szeretetszolgálat intézménye, amely elsősorban olyan beteg embereket fogad, akiket a kórházak a teljes felgyógyulásig „lábadozásra hazabocsátva” megjegyzéssel engednek ki. A lábadozó mellett most ötven férőhelyes nappali melegedő és egy 24 férőhelyes éjjeli menedék nyílik, amely a Belügyminisztérium és a fővárosi önkormányzat finanszírozásával valósult meg. A Feszy Árpád utcai intézmény a Fűtött utca program keretében megvalósuló férőhelybővítések keretében nyíló első szálló. A huszonnégy krízishelyet speciális ellátásra tervezik.
A III. kerületi Miklós utcában, a régi hajléktalanszálló felújításának köszönhetően ötven ember befogadására alkalmas éjjeli menedékhely és egy nappali melegedő nyílik. Ez azt intézményt a kerület és a Szeretetszolgálat közös finanszírozásával hozták létre. A komfortos 2-3-4 ágyas szobákban elhelyezést nyújtó intézmény célja, hogy a hajléktalan életformából való kivezető utakhoz segítse a lakóit. A dolgozók minden eszközt megragadnak annak érdekében, hogy a hajléktalan emberek visszatérjenek a társadalomba, hiszen nem az intézménynek, hanem a társadalom kell visszafogadnia őket.
Az intézmények átadását megelőző napon Vecsei Miklós, a Máltai Szeretetszolgálat alelnöke az alábbi nyilatkozatot adta a Magyar Távirati Irodának:
A I. kerületi Feszty Árpád utcában már működő negyvenfős úgynevezett lábadozó mellett megnyílik egy ötven ember befogadására alkalmas nappali melegedő és egy huszonnégy férőhelyes éjjeli menedékhely - közölte Vecsei Miklós.
Hozzátette, hogy a huszonnégy krízishelyet speciális ellátásra tervezik, a legnehezebb problémákkal küzdő hajléktalan embereknek segítenek itt.
Vecsei Miklós elmondta, hogy az intézményt, amely a Belügyminisztérium és a fővárosi önkormányzat finanszírozásával valósult meg, a szeretetszolgálat működteti. Közlése szerint a III. kerületi Miklós utcában, a régi hajléktalanszálló felújítása nyomán ötven ember befogadására alkalmas éjjeli menedékhely és egy nappali melegedő nyílik. Ezt azt intézményt a kerület és a szeretetszolgálat közös finanszírozásával hozták létre. Ennek a működtetője is a szeretetszolgálat.
Hangsúlyozta: alapvető cél, hogy az emberek minél kevesebb időt töltsenek az intézményekben. Minden eszközt megragadnak annak érdekében, hogy a hajléktalan emberek visszatérjenek a társadalomba, hiszen nem az intézmény, hanem a társadalom rehabilitál - fogalmazott.
Vecsei Miklós megjegyezte, hogy a befogadóhelyeken nem lesznek rendőrök. "A húsz év tapasztalata azt mutatja, hogy a hajléktalan emberek nem bűnözők, és nagyon ritka volt, hogy az együttműködésen túl ilyen beavatkozásra szükség lett volna" - mondta. Az I. kerületi befogadóhely létrejötte a Fűtött utca program keretében bejelentett férőhelykapacitás-növelés eredménye.