Hírek
2011.11.07.

A jelenlét az életre mondott igent jelenti

Közösségi épületet adtak át a pécsi György-telepen

Ez az intézmény azt jelképezi, hogy egy közösség minden tagja fontos, az emberek összetartoznak, szükségük van rá, hogy egymásra találjanak, és áldozatokat is hozzanak egymásért - mondta Kozma Imre atya november 7-én a pécsi György-telepen, a Máltai Szeretetszolgálat új közösségi házának avató ünnepségén. Az várostól fizikailag is elkülönülő nyomortelepen négy éve zajló Jelenlét program ezzel új szakaszához érkezett.
További képekért
klikk
(8 kép)

A baranyai megyeszékhely György-telepének önkormányzati bérlakásként használt egykori bányászlakásaiban és a környező utcákban mintegy négyszáz ember él rossz infrastrukturális körülmények között. Otthonaik szűkösek, többségükben nincs vezetékes ivóvíz, a bérlők alacsony keresetűek, vagy munkanélküliek, és segélyekből élnek.

A Magyar Máltai Szeretetszolgálat négy éve  indította útjára a város peremén elhelyezkedő, erősen szegregált településrészen Jelenlét Programját, amely a helyi, szegénységben élő közösség tagjaival együttműködve kívánja elősegíteni a terület rehabilitációját. A folyamatos jelenléten alapuló szociális munkának ezidáig a telep egyik sorházában található 28 négyzetméteres lakás adott otthont, itt folyt két szociális munkás irányításával a közvetlen segítségnyújtás (szociális adminisztráció, hivatalos ügyek intézésében nyújtott segítség, gyermekfoglalkozások, tanulószoba, szabadidős programok). Tavaly Pécs Megyei Jogú Város Önkormányzata a Máltai Szeretetszolgálat rendelkezésére bocsájtott egy négy lakásból álló sorházat tartós bérleményként, melyet a karitatív szuervezet pályázati és saját erőforrásokból felújított. Bevezették a vizet, irodahelyiséget és egy nagyobb, közel 50 fő befogadására alkalmas közösségi teret alakítottak ki. A Jelenlét Program munkatársai az eddig bevezetett és megszokott tevékenységeken túl mostantól új szolgáltatásokkal (Baba-mama klub, filmklub, közösségi rendezvények, esetenként mosási lehetőség) is várják György-telepről és Hősök tere környékéről a hozzájuk forduló rászorultakat.

Az új épületet november 7-én adták át. Az ünnepségen Kozma Imre atya azt mondta: ez az intézmény azt jelképezi, hogy egy közösség minden tagja fontos. Az emberek összetartoznak, szükségük van rá, hogy egymásra találjanak, és áldozatokat is hozzanak egymásért. Úgy fogalmazott: "Aki találkozni akar Istennel, annak meg kell hallania a világ kiáltását. A magukra maradottak, a betegek kiáltását, mert bennük és általuk az élet szólal meg".

A Máltai Szeretetszolgálat elnöke úgy vélte, a György-telepen tapasztalt körülmények között nem könnyű a lakosságnak úgy élnie, hogy "emberarcát" meg tudja őrizni. Az MMSZ azért jött ide, hogy bátorítsa, erősítse az itt lakókat, és igazolja, hogy az építkezéshez nemcsak tégla, hanem szeretet is kell. "Annak a háznak van értelme, amely kinyitja az ajtaját, s ahol közösséget lehet teremteni" - jegyezte meg. Kozma Imre atya szerint könnyű jelen lenni Budapest, vagy Pécs központjában, és nehezebb a hátrányos helyzetűek által lakott területeken, de utóbbin a jelenlét "az életre mondott igent jelenti".

A pécsi közösségi házat nyolcmillió forintból alakították ki egy az önkormányzat által felajánlott ingatlan rekonstrukciójával. Az adományoknak és pályázati forrásnak köszönhetően a 128 négyzetméteres házban ötven embert befogadó, oktatásra is alkalmas nagyterem, két iroda, mosóhelyiség, konyha, továbbá fürdőszoba kapott helyet. A működését tekintve az önkormányzat által is támogatott intézmény lehetőséget nyújt arra, hogy a környéken élő és krízishelyzetbe kerülő családok tisztálkodhassanak, főzzenek, mossanak, közösségi foglalkozásokon vegyenek részt. A házban dolgozó szociális munkások rendszeres beszélgetéseket terveznek családokkal, a gyermekvállalásban, gyermekek ellátásában pedig védőnő és szülésznő ad tanácsokat a szülőknek.

Moór Eszter, a pécsi önkormányzat népjóléti bizottságának elnöke annak a véleményének adott hangot, hogy a közösségi ház esélyt teremt a pécsi György-telep felzárkóztatásához, egyben reményét fejezte ki, hogy a telep idővel megfelel a lakásokkal szemben támasztott XXI. századi elvárásoknak. Hangsúlyozta: az önkormányzat a lehetőségei szerint igyekszik támogatni az itt élőket, de az igazi változáshoz aktív közreműködésükre is szükség van.





PDF | nyomtatás | oldal teteje