|
Szeptember 22-én délután Vecsei Miklós, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alelnöke és Aknai Zoltán, a Menhely Alapítvány igazgatója aláírta a konzorciumot alapító együttműködési szerződést, ezzel a fővárosi hajléktalan ellátás új rendszerét alapozták meg.
Mint ismert, a Fővárosi Közgyűlés 2011. március 23-i ülésén felmondta 11 társadalmi, civil és egyházi szervezettel fennálló szerződését, a hajléktalan ellátás új, hatékonyabb rendszerének kidolgozását pedig a Magyar Máltai Szeretetszolgálatra és a Menhely Alapítványra bízta. A két szervezet szakmai elképzeléseit a Vecsei Miklós és Győri Péter vezetésével készült „Közterület helyett emberibb körülmények” című koncepció foglalja össze, amelyet július 14-én hagyott jóvá a fővárosi önkormányzat. A változások közül a legfontosabb: míg korábban az alapvető cél az volt, hogy férőhely hiánya miatt senki ne fagyjon meg Budapest utcáin, most ez azzal egészült ki, hogy minél több tartósan közterületen élő ember kerülhessen méltóbb körülmények közé. A koncepció középpontjában tehát az emberek állnak, az elsődleges cél az ő felemelésük, a közterületek „kiürítése” így nem cél, hanem következmény.
A konzorciumot alapító két civil szervezet deklarált célkitűzése, hogy Budapesten érzékelhetően csökkenjen a hajléktalan emberek száma és kiszolgáltatottsága. Ehhez a rendelkezésre álló források összehangolt és célirányos felhasználására van szükség, ezért fontos, hogy a közreműködő szervezeteket a konzorcium összefogja, és munkájukat összehangolja.
A korábbi évek felmérései szerint Budapesten mintegy 2500 ember töltötte fedél nélkül az éjszakáit télen is. Az alapítók által kidolgozott koncepció végrehajtása esetén 900 embert a nem önkormányzati, 500 embert az önkormányzati szervezetek juttatnak emberibb körülmények közé. A fővárosi önkormányzat egy-egy regisztrált hajléktalan ember elhelyezésére napi 822 forintot biztosít, ami egy ember egy éven át történő elhelyezésére 300 ezer forintos keretet jelent. Ez a pénz a szakemberek szerint elegendő.
Az ellátás lényeges eleme lesz a budai és a pesti oldalon működő 24 órás hajléktalanellátó diszpécserközpont és krízisautó fenntartása, valamint az első befogadó helyek kialakítása. Ez utóbbi intézmények – mint a nevük is mutatja – az utcáról bekerült hajléktalan emberek számára az első állomást jelentik, ahonnan mindenki a számára legjobb megoldást jelentő helyre (szállóra, kórházba, menedékre, stb.) kerülhet tovább, hiszen a konzorcium számára az eddig külön-külön működő szervezetek rendelkezésre álló kapacitása elérhetővé válik.