|
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat Nemzetközi Missziós Orvoscsoportja 2005-ben jött létre, tagjai fiatal és elkö-telezett szakorvosok, akik valamennyien önkéntesek. Első küldetéseiket a szumátrai szökőár, a pakisztáni föld-rengés, a Jáva szigetén történt vulkánkitörés és a libanoni háború által sújtott területeken teljesítették, az éppen megsemmisült egészségügyi ellátást pótolták kórházi sátraikban. Missziós feladataikra folyamatosan képzik magukat, szükség esetén nehezen megközelíthető terepeken, víz és áram nélküli területeken, akár sivatagi körülmények között, vagy a hegyekben is dolgozhatnak.
2008-tól kezdődően a máltai orvoscsoport Kárpát-medencei programot indított, ennek során Székelyföldön, Kárpátalján, és a moldvai csángók lakta településeken végeztek egészségügyi vizsgálatokat. Tizenöt perc alatt felállítható kórházi sátraikban napi 120-140 beteg vizsgálatát és ellátását végzik, legyen szó vérnyomásmérésről, a szemészeti szakvizsgálatról vagy akár kisebb sebészeti beavatkozásokról.
Az általános egészségügyi vizsgálatokat 2009-ben kiterjesztették a magyarországi nyomortelepekre és roma közösségekre, ahol a gyermekek alultápláltsága és a higiéné hiánya általánosnak mondható, a felnőttek nagy részének akár évtizedek óta nincs kapcsolata az egészségügyi rendszerrel, meglévő betegségeikről, illetve azok következményeiről semmilyen ismerettel nem rendelkeznek. Egy jellemző adat: hatszáz gyermek szemészeti vizsgálata során 75 olyan rövidlátó gyermeket találtak, akik már a tábláig sem láttak el, a korrekció hiánya miatt ötvenhárman végérvényesen el is veszítették az éleslátás képességét. Hiányzó szemüvegeiket támogatói jóvoltából a Máltai Szeretetszolgálat adhatta ajándékba.
2011 júniusában a missziós orvoscsoport öt nap alatt ötszáz felnőttet és gyermeket vizsgált meg három moldvai csángók lakta településen. Dr. Szalai László, a máltai orvoscsoport vezetője szerint vizsgálataik az ott élők ellá-tásának súlyos hiányosságait tárták fel. A szakellátás a legtöbbször elérhetetlen, sokszor a legegyszerűbb gyógyszerek beszerzése is nehézségekbe ütközik. Ha Magyarországon a várost a zsáktelepüléstől elválasztó néhány kilométeres távolság több évtizedes lemaradást jelenthet, akkor feltehetjük a kérdést, milyen elszigetelt körülmények között élnek a fizikai távolságon túl a nyelvi korlátokkal is küzdő csángó magyarok. A Magyar Máltai Szeretetszolgálat úgy döntött: 2012-ben egyéves programot indít a moldvai Magyarfalun, Somoskán és Lábnyikon. A településekre orvosok, szakápolók és egyetemi hallgatók alkotta önkéntes máltai csoportok érkeznek kéthetes turnusokban, hogy egészséges életmódra, elsősegélynyújtó ismeretekre, a gyakoribb betegsé-gek megelőzésére, kezelésére tanítsák az embereket, miközben egy kicsi, ám az alapvető feltételeknek megfelelő egészségügyi centrumot is létrehoznak. Vecsei Miklós alelnök reményét fejezte ki, hogy egy év után a Szere-tetszolgálat egy testileg, lelkileg egészségesebb csángó közösséget maga mögött hagyva tér vissza küldetéséről.
A „Vedd fel és láss!” program során az augusztus 20-i Nemzeti Ünnep alatt a Magyarországon élők a Máltai Szeretetszolgálat munkáján keresztül bepillantást nyerhetnek az elszigetelten élő emberek életébe, őszinte és világos képet kaphatnak a határon túli magyar közösségek helyzetéről, és részt vállalhatnak a csángóföldi misz-szióban is. Ily módon a program minden támogatója hozzájárulhat ahhoz, hogy valaki egy hosszú ideje nélkülözött szemüveggel együtt a látását is visszakapja, ezáltal részesévé válhat egy hétköznapi „csodának”.