Hírek
2011.07.01.

Gyermekzsivajtól hangos a devecseri kastélypark (videó)

Játszóteret épített a Szeretetszolgálat - Haiti és Pakisztán után Devecsert támogatta az SAP szoftvercég

Június utolsó napján játszóteret avattak a devecseri kastélyparkban. Építette a Máltai Szeretetszolgálat, támogatta az SAP szoftvercég. Kovács László alpolgármester szerint ez az első létesítmény a kihalt kastélyparkban, az első fecske, ami arra enged következtetni, hogy előbb-utóbb újra lesz élet a várkertben. "Mit jelent ez a játszótér, nekünk, devecserieknek? A legtöbbet, amit kaphatunk: a reményt.”
További képekért
klikk
(11 kép)

 

Tíz hónappal a katasztrófa után a fák között még ott magasodnak a talajcseréhez szállított földkupacok, egy-két le nem bontott házon derékmagasságú vörös csík mutatja, tavaly októberben hol folyt át az iszap a városrészen, a település határában azonban már a végső munkálatok zajlanak a 87 házból álló lakóparkban: hamarosan költözhetnek az első lakók.

A devecseri kastélypark bizonytalan színű fái között üde fehér folt a Máltai Szeretetszolgálat játszóterének kavicsborítása. Alig három hét alatt készült el a létesítmény, melynek megépítését több mint hatmillió forinttal támogatta az SAP. Az átadáson a nemzetközi szoftvercéget képviselető Dudits Ádám ügyvezető igazgató azt mondta, a vörösiszap katasztrófa képei bejárták a világot, felfigyeltek rá a társaság németországi központjában is, ahol úgy döntöttek: a gyerekeknek szeretnének segítséget nyújtani. New York, Pakisztán és Haiti után Devecser is felkerült arra a listára, amely a cég által nyújtott humanitárius segélyek helyszíneit veszi sorra.

Győri-Dani Lajos ügyvezető alelnök arról beszélt: a Máltai Szeretetszolgálat eddig zsúfolt lakótelepeken, betondzsungelek közepén épített játszótereket, hogy az unatkozó, céltalanul csellengő gyerekeket összegyűjtse. A nagyvárosi máltai játszóterek szigetet jelentenek a szürke betonrengetegben. A devecseri játszótér ugyancsak egy üde sziget, egy egyelőre kihaltnak tűnő kastélyparkban. „Olyasvalamit akartunk építeni, ami nem a házakról szól, hanem a gyerekekről, és egy kicsit a lelkeinkről. Ezt a játszóteret nagy szeretettel építettük.”

A térség országgyűlési képviselője, Ékes József komoly bejelentéssel szolgált, miszerint a parlament a napokban a leghátrányosabb helyzetű térségnek sorolta be a devecseri kistérséget, ami azt jelenti, hogy az uniós és a magyar pályázatok elbírálásánál előnyt élveznek az innen benyújtott pályázatok.


- Mit jelent ez a játszótér Devecsernek? – tette fel a kérdést Kovács László alpolgámester, majd beszédében az egyik helyi lakost idézett, akinek a vörösiszap megsemmisítette a lakását: „Hazám van, de otthonom nincs”. A devecserieknek is van várkertjük, de nem tudják használni. A Máltai Szeretetszolgálat játszótere az első új létesítmény a kastélyparkban, ami arra enged következtetni, hogy újra lesz élet a várkertben. Ezzel a Máltai Szeretetszolgálat a legtöbbet adta, amit Devecser kaphatott: a reményt.

 

Az avatás napján megjelent MTI sajtóközlemény:

Játszóteret épített a Máltai Szeretetszolgálat Devecserben


Játszóteret épített a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Devecserben, a korábban vörösiszappal elöntött Kastélypark határában. A programot több mint hatmillió forinttal támogatta az SAP szoftvercég.

Az újjáépítés lassan a végéhez közeledik, júliusban a legtöbb otthonát veszített család beköltözhet lakásába. A tényleges újrakezdéshez, a katasztrófa árnyékából való kilépéshez azonban nem elég az elpusztult házak pótlása, a tragédia feldolgozásához új élményekre is szükség van. A településen segélyirodát fenntartó Máltai Szeretetszolgálat ezért tavasszal közösségi és kulturális rendezvénysorozatot indított, ennek részeként több koncertet és műsoros estet szerveztek a kultúrházban, nagyszabású majálist rendeztek a sportpályán, a labdarúgás iránt érdeklődő devecseri, kolontári és somlóvásárhelyi lakókat pedig autóbusszal elvitték a válogatott budapesti mérkőzésére. Ebbe a sorba illeszkedik az új játszótér építése.

A Magyar Máltai Szeretetszolgálat több mint százhatvan, az otthonát elveszített család elhelyezéséről gondoskodott kilenc hónapon át, egészen az újjáépítés elkészüléséig. Győri-Dani Lajos ügyvezető alelnök arra hívta fel a figyelmet, hogy a Szeretetszolgálat mindaddig a katasztrófák helyszínén marad, amíg az általa nyújtott segítségre a rászorulóknak szüksége van. A Felsőzsolcán tavaly júniusban nyitott máltai segélyiroda is csaknem fél éven át fogadta a károsultakat, a katasztrófa után nyílt devecseri kirendeltség ma is működik.

Dudits Ádám, az SAP Labs Hungary ügyvezető igazgatója kiemelte: „A katasztrófáról szóló híradások a németországi központunkba is eljutottak. A segítségnyújtás szándékával kerestünk olyan területet, amely a legkisebbeket támogatja. A játszótér létrehozásával az újjáépítéshez, a gyermekek jólétéhez, kreatív fejlődéséhez kívánunk hozzájárulni.”


 





PDF | nyomtatás | oldal teteje