Hírek
2011.04.07.

Ajándék ujj, visszaadott látás

Legközelebb a pécsi György-telepen szűrnek a máltai orvosok

Április 9-én a pécsi György-telepre látogatott a Máltai Szeretetszolgálat orvoscsoportja, hogy az ott élő családokat megvizsgálja. A szegénysoron élő emberek egy része egyáltalán nem jár orvoshoz, sajátos belenyugvással viselik betegségeiket, egészségromlásukat az élet velejárójaként tekintik. Monoron legutóbb többolyan csökkentlátó embert találtak, akik hosszú ideje majdhogynem vakon éltek. Most az orvoscsoport jóvoltából szemüvegesek lettek…

Az önkéntes máltai orvosok vizsgálatai azt támasztják alá, hogy a telepeken élő emberek egészségügyi állapota meglehetősen elhanyagolt – mondta érdeklődésünkre dr. Szalai László, a csoport vezetője. Az utóbbi időszakban végzett vizsgálataik eredményeit a Magyar Máltai Szeretetszolgálat központjában a telepeken végzett munkát segítő kollégák számítógéppel nyilvántartásba veszik, így rendezett és fokozatosan gyarapodó információs bázis épül ki azokról az emberekről, akikről még a háziorvosuknak sincs talán semmilyen adata. Ez részben az ott élő emberek közösségéről szolgáltat információkat, részben pedig egy-egy súlyosabban beteg ember digitális kórlapja is kialakul, és az ott dolgozó szociális munkások is tudni fogják, ha valakit arra kell rávenni, hogy kezelésre járjon, vagy alaposan vizsgáltassa ki magát.

A csoport egy hónappal ezelőtt a monori telepet kereste fel, akkor száz felnőttet és gyermek egészségügyi szűrését végezték el. A szegénysoron élő emberek egy része egyáltalán nem jár orvoshoz, sajátos belenyugvással viselik betegségeiket, egészségromlásukat az élet velejárójaként tekintik. Monoron legutóbb hat olyan csökkentlátó embert találtak, akinek hat dioptriánál erősebb szemüvegre lett volna szüksége, ami leegyszerűsítve annyit jelent, hogy az illetők már csak foltokat láttak az őket körülvevő világból. Hosszú ideje majdhogynem vakon éltek – most pedig szemüvegesek lettek…

A monori cigánytelepen egy évvel korábban tett látogatásuk alkalmával a csoport traumatológus tagjának akadt néhány emlékezetes feladata, többek között egy leszakadt ujjat kellett visszavarrni. Máshol egy ilyen baleset után azonnal mentőt hívtak volna, az ottani sérültnek azonban nem állt szándékában kórházba menni, és ezt ki is nyilvánította. Így ujjának visszavarrása után a tetanusz injekciót is a vizsgálóból sebtében műtővé kinevezett kórházi sátorban kapta meg. Máshol egy súlyosan szívbeteg kisgyermeket találtak, akinek az állapota gyors beavatkozást igényelt, és két héten belül meg is műtötték őt az egyik fővárosi kórházban.

Az önkéntes orvoscsoport április 9-én egy ugyancsak máltai program helyszínéül szolgáló telepen, Pécsett végez egészségügyi szűréseket. Míg korábban egy másik szervezettel közösen használt kórházi sátorban dolgoztak, most első alkalommal állítják fel saját, pneumatikus sátrukat. Az alkalmi vizsgálóban ezúttal gyermek-gyógyász, felnőtt belgyógyász, bőrgyógyász, ortopédiai szakember, reumatológus, fogorvos, szemész és sebész várja majd a sorszám alapján érkező György-telepi lakosokat. Szalai László számításai szerint ez a fajta – lényegében teljes körű kivizsgálással felérő – egészségügyi szűrés a finanszírozott ellátásban sokmilliós költséggel járna.

Más kérdés, hogy a finanszírozott ellátórendszer – mint a példák is mutatják – nem nagyon találkozik ezekkel a betegekkel.

 





PDF | nyomtatás | oldal teteje