Egy jó kávé mellé szívesen ül le az ember beszélgetni. Amikor segítünk valakin, mindig személyesen tesszük. Szervezeti keretek között, de személyesen, munkatársainkon, önkénteseinken keresztül. A találkozások fontos percei életünknek. - olvashatjuk a www.maltai.hu "Csészényi gondoskodás" akció bevezetőjében.
Miskolcon immár ötödik alkalommal rendezték meg a Szociális Munka Hetét november 9-13 között. Célja, hogy kicsivel nagyobb figyelemben részesüljenek és a középpontba kerüljenek a szociális munkások, akik nap mint nap az elesettekről, az idősekről és a fogyatékkal élőkről gondoskodnak.
A Magyar Máltai Szeretetszolgálatot a Gondviselés Háza Fogyatékosok Támogató Szolgáltatása és Hajléktalanok Átmeneti Szállása dolgozói és a Miskolci Csoport önkéntesei képviselték, akik a szociális és esélyegyenlőségi információs napon a Szinvapark Bevásárlóközpontban egy forró kávéval lepték meg az érdeklődőket a „Csészényi gondoskodás” keretében.
A rendezvény keretén belül kb. 300 adag kávét osztottak szét munkatársaink. Az akciónak nagy sikere volt a látogatók körében, közben alkalom nyílt tartalmas beszélgetésekre. Sokan kértek tanácsot, hogy hová fordulhatnának különböző szociális problémáikkal. Lehetőségünk nyílt bővebb tájékoztatást adni a Szeretetszolgálat tevékenységéről. Egy kisnyugdíjas néninek nagy örömöt szereztünk az invitálással, meghatódottan mondta, hogy ritkán van ilyen kedves szavakban része. Egy idős úr az önkéntesek mosolyát dicsérte, mert ritka a mai hétköznapokban.
Az Észak-magyarországi régióhoz tartozó máltai csoportok és intézmények is rendszeresen szerveznek összejöveteleket, ahol mindig igyekszünk – ha szerény keretek között is - megvendégelni az általunk támogatott embereket. Lent található képgalérinkban ezekről az eseményekről képekkel számolunk be, persze a teljesség igénye nélkül.
Miskolcon Dr. Csiba Gábor csoportvezető nyitotta meg a programsorozatot, amikor a csoport önkénteseivel ültek le vacsorához és kávézáshoz. a "Csilla von Boeselager" Ház étkezőjében, ahol délben a népkonyha fogad 150 rászorulót meleg ebéddel, és ebben a házban végzi munkáját a Máltai Gondoskodás Nonprofit Kft. Ápolási Otthon és Idősek Otthona. Itt is a Sara Lee Hungary Zrtr. jóvoltából a Máltai Szeretetszolgálat folyamatosan látja vendégül a betegeket és időseket egy-egy csésze omnia kávéra.
Itt van a régióközpont székhelye is, ahol a rászorulókat segítő munka, akció szervezése és irányítása folyik. Innen adunk most hírt a téli eseményekről folyamatosan.
Miskolcon a Gondviselés Háza Fogyatékosok Támogató Szolgáltatása és Hajléktalanok Átmeneti Szállása Kocsenga Anton és Kaló Edit vezetők a „Csészényi Gondoskodás program” keretein belül Magyar Vöröskereszt teajáratával karöltve egy forró kávéval kínálták meg az utcán élő embereket.
A délután folyamán kb. 250 csésze kávét osztottak szét, az érdeklődök nagy meglepetésére és örömére. A kínálás mellett itt is fontos volt a meghallgatás. Sokan megjegyezték, hogy több hete nem ittak kávét, főleg nem ilyen finomat.
A munkatársak nagyszámban részt vettek a program megvalósulásában, a kávé megfőzésétől, a mosogatáson át a kiosztásig.
Az MMSZ Gondviselés Háza sátoraljaújhelyi nappali melegedője és krízisszállója 2009. november 18-tól utcai szociális munka keretében, a teajárat mellett kávét is oszt, heti két alkalommal, Sátoraljaújhely, és Sárospatak közigazgatási területén. A munkát Csehely Tamás intézményvezető és munkatársai végzik.
A mezőkövesdi Gondviselés Háza nappali melegedőjében Réti Györgyné intézményvezető és csapata minden reggel 6,00 órától frissen lefőzött Omnia kávét szolgál fel az éjjeli menedékhelyen ébredő gondozottjainak. A nappali melegedőbe betérők reggeli után, 8,30 órakór kapják meg a finom forró kávét. Jellemző, hogy kellemes légkörben, és jó hangulatban telnek ezek a reggeli kávézások.
Naponta kb. 30 adagot szolgálnak fel a nappali melegedőnk közösségi helyiségében, ahol kávézás közben TV-t néznek, beszélgetnek az emberek.
Ami nagyon érdekes: amióta közösen kávézunk, senkinek eszébe nem jut, hogy rágyújtson, mert akkor ki kellenne mennie az udvarra, és sajnálná a többieket itt hagyni. – írják. Az eddigi tapasztalat az, hogy ennek a programnak óriási a csoport kohéziós hatása.
"A forró, gőzölgő kávé áthatja a lelkeket, és mindenki érzi, milyen jó is együtt lenni, meghitten szürcsölgetni mint egy nagy család."
A Tiszanánai csoportunk adományosztáskor látta vendégül a betérő rászorulókat. Az együttlétet beszélgetésre, személyes és helyi problémák megvitatására használta fel Orbánné Fülepi Ágnes csoportvezető és a többi önkéntes.
A miskolci hajléktalan szállón a lakók és a dolgozók közösen gyújtották meg az első gyertyát az adventi koszorún.
A diósgyőri római katolikus egyházközség káplánja Kakuk Ferenc az ünnep jelentőségét méltatta a rövid liturgikus mise keretén belül. A Tisztelendő atya három lakót vont be a kis mise dalainak éneklésébe. A rövid ünnepség után a Gondviselés Háza munkatársai egy csésze kávé és pogácsa kínálásával, elbeszélgettek a szálló ellátottaival. Észrevehető volt az embereken, hogy a figyelmesség jó érzéseket váltott ki belőlük, melyet a munkatársakkal szembeni közvetlenséggel háláltak meg.
Szikszón november 27-én a
Bethánia Idösek Szeretetotthonban az intézmény fennállásának 10 éves évfordulóján talált alkalmat a helyi csoport kávézással egybekötött találkozóra.
Dr.Ternyák Csaba egri érsek atya a betegeknek és a vendégeknek szentmisét mutatott be. A kávét az otthon lakóinak a szobájukban, a meghívottaknak az ebédlőben szolgálták fel.