|
2014 májusában évszázadok óta nem látott árvíz pusztított Szerbiában. A katasztrófa következményei a Belgrádhoz közel eső Obrenovacban voltak a legsúlyosabbak, a városban helyenként hat méter magasan állt a víz, a településről csaknem harmincezer embert kellett kitelepíteni. A Magyar Máltai Szeretetszolgálat az elsők között érkezett a helyszínre, és több mint egy éven át segített százharminc családnak az életük újrakezdésében. A tizenöt hónapon át tartó humanitárius akció ezekben a napokban adomány bútorok kiosztásával zárul.
A Máltai Szeretetszolgálat Obrenovac Dudovi nevű városrészében élő családoknak nyújtott segítséget. A víz heteken át állt az utcákban, az elöntött házakba hosszú időn át nem lehetett visszamenni, így a helyreállítási munkálatokat csak júliusban lehetett elkezdeni. A Magyar Máltai Szeretetszolgálat speciális falszárító gépeket vitt a helyszínre, amelyek az átázott házak gyors és egyenletes kiszárítását tették lehetővé. A gépeket a helyszínre több hétre kiutazó önkéntesek üzemeltették. Augusztus végéig 80 házat sikerült a visszaköltözésre alkalmassá tenni.
A munka folytatásához Magyarország Külgazdasági és Külügyminisztériuma nyújtott támogatást nyújtott. A Máltai Szeretetszolgálat munkatársai 138 család helyzetét mérték fel és személyre szabottan megszervezték a tönkrement ingóságok pótlását. Tavaly decemberben és idén márciusban háztartási gépeket (hűtőszekrényt, mosógépet vagy tűzhelyt) kaptak a családok az árvízben tönkrement készülékek pótlására, ezeket a szerbiai ITS CORP. d.o.o. minden érintett számára kiszállította.
Az árvíz után öt kisbaba született a településrészen, családjukban teljes babakelengyét és kombinált gyerekágyakat adományozott a Magyar Máltai Szeretetszolgálat.
A segélyakció utolsó szakasza 2015. július 29-én kezdődött, ekkor az ITS CORP d.o.o. és az MZ project közreműködésével a károsult családok bútorokat kapnak, amelyet előzetesen a Máltai Szeretetszolgálat által összeállított katalógusból választottak ki.
A Szeretetszolgálat munkatársai 138 család helyzetét mérték fel és személyre szabottan szervezték meg a tönkrement ingóságok pótlását - közölte a helyszínről Adányi László, a Szeretetszolgálat vészhelyzetkezelés, nemzetközi fejlesztés munkacsoportjának vezetője az M1 aktuális csatorna műsorában.
"Amikor először a helyszínre érkeztünk, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság speciális mentőegységével, a HUNOR-ral dolgoztunk együtt. A közvetlen mentést követően az ő munkájukat folytattuk azzal, hogy az itt élő embereknek segítettünk" - fejtette ki, majd hozzátette, hogy a szervezet önkéntesei ezt követően két hónapig laktak a helyszínen és először a házak kiszárításánál segédkeztek.
"Ez egy pszichoszociális segítségnyújtás is volt, hiszen megismerkedtünk a családokkal, megismertük a gondjaikat, így személyre szabottan tudtunk segíteni" - mutatott rá Adányi László.
Kiemelte: munkájukat a Külgazdasági és Külügyminisztérium 25 millió forinttal támogatta, így volt lehetőség arra, hogy a károsult családok ingóságait is pótolják.