|
Újabb tizenöt ember kap esélyt az elhelyezkedésre a veszprémi Házgyári úti szegregátum lakói közül, ők a július 13-án induló OKJ-s képzés során hulladékgyűjtő és szállító képesítést szerezhetnek. Az augusztus 25-ig tartó tanfolyam elméleti ismereteinek oktatása a toronyépületben zajlik majd, a gyakorlati képzést pedig Veszprémi Közüzemi Szolgáltató Zrt. telephelyein kapják meg a résztvevők.
A 2013 februárjában uniós támogatással indult Vertikális Közösségi Integrációs Program (TÁMOP-5.3.6.-11/1-2012-0004) képzésekkel és a környezet fejlesztésével segíti az ipari övezetben álló egykori munkásszálló lakóinak felzárkózását, beilleszkedését. A program korábbi szakaszában negyvenketten tanulhattak új szakmát, OKJ-s és akkreditált tanfolyamok során betanított kőműves, festő, betanított parkgondozó, személy- és vagyonőri és tisztítás-technológiai szakmunkás képesítést szerezhettek. A ház előtt új játszótér létesült, az épületben szociális irodát és tanodát alakítottak ki, miközben több helyiséget is felújítottak, és a torony környékét is rendbe tették. A fejlesztésre szoruló, iskolát kezdő, vagy utóvizsgára készülő gyerekeket a nyári szünetben is rendszeresen látogatják a kijáró pedagógusok, akik személyre szabott program szerint foglalkoznak velük.
A nagyobb gyerekeket ezen a nyáron Budapestre viszik táborozni, ahol a főváros nevezetességeivel ismerkedhetnek meg. A szünidőben két családi kirándulást is szerveznek a toronyban dolgozó szociális munkások, júliusban a Cuha-völgyébe utazhatnak szüleikkel együtt a gyerekek, augusztusban Veszprém környékén lesz családi nap.
A legközelebbi lakott épületektől két kilométerre eső toronyban 210 ember él, a gyermekek száma 45. A nyári időszakban megszaporodó alkalmi munkalehetőségekkel élve ilyenkor azok a lakók is dolgoznak, akik máskor nem tudnak elhelyezkedni. A rehabilitációs programoknak köszönhetően a Házgyári úti épület ma már nem tekinthető szociális zsákutcának, a házban egyfajta mobilitás kezdődött, hiszen több lakásába új családok érkeztek, mások pedig tovább tudtak költözni. Volt, aki az elmúlt hónapokban lakást vásárolt a toronyban, mások albérleti lehetőséget keresve jártak az épületben. Az elszigeteltség érzésének feloldásához nagyban hozzájárulnak a kulturális intézmények felajánlásai, az itt élő családok az adományba kapott jegyeknek köszönhetően rendszeresen látogathatják a veszprémi Petőfi Színház előadásait, és az Arénában rendezett mérkőzéseket, de több alkalommal eljuthattak a Veszprémi Állatkertbe is.
A Vertikális Közösségi Integrációs Program (TÁMOP-5.3.6.-11/1-2012-0004) konzorciumi együttműködés keretében valósul meg, a konzorcium vezetője Veszprém Megyei Jogú Város Önkormányzata, a szakmai megvalósításért a Magyar Máltai Szeretetszolgálat felel. A képzési programokat és a foglalkoztatást segítő szolgáltatásokat a Türr István Kutató és Képző Intézet valósítja meg, a foglalkoztatás bértámogatását a Veszprém Megyei Kormányhivatal biztosítja.