|
A sajtótájékoztatón Soltész Miklós a budapesti intézmények közül kiemelte a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Bem rakparti épületét, amelynek külseje 180 millió forintból fog megújulni. Nagyságrendileg ugyanekkora összeggel támogatja kormány a Belvárosi plébániatemplom belső felújítását, valamint a Regnum Marianum közel 100 éves Damjanich utcai épületnek renoválását - mondta.
Az államtitkár a nyertes vidéki pályázatok közül szólt a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Szendrőn a XVII. században épült ferences kolostor templomáról, amelynek felújítását műemlékvédelmi és hitéleti szempontból egyaránt fontosnak nevezte. Megemlítette a göncruszkai Talentum Református Tehetséggondozó Általános Iskolát, amely több mint húszmillió forintot kapott, hozzátéve, hogy az intézmény az ott élő szegény, rászoruló gyermekek életét segíti, emellett pedig közösségi teret ad a vallásos nevelés számára.
Soltész Miklós ismertette: a pályázaton tíz határon túli szervezetet is nyert, összesen mintegy 190 millió forintot. A nyertes pályázatok között szerepel a kassai dóm, az érsekújvári katolikus templom és a csíksomlyói zarándokhely, amelynek felújítása minden magyar ember számára fontos - hangsúlyozta az államtitkár.
Soltész Miklós kitért arra is, hogy négy évvel ezelőtt, amikor a második Orbán-kormány elkezdte működését, nagy hangsúlyt fektetett rá, hogy felújítsák azokat az egyházi épületeket, amelyek korábban nem kaptak támogatást. Ezért a kormány rendkívüli és évente visszatérő pályázatokkal igyekszik segíteni ezeknek az intézményeknek a megújulását. Idén összesen kétmilliárd forinttal támogatják a különböző egyházi intézményeket: iskolákat, egészségügyi és szociális intézményeket. Ezen felül ítéltek most oda összesen 1,3 milliárd forintnyi támogatást - mondta.
„Nem csak hitéleti támogatásról van szó" - hangsúlyozta az államtitkár -, hiszen ezek az intézmények nemcsak a hívőket szolgálják, hanem nem hívő szegény, elesett embereket ápolnak, gyermekeket nevelnek, a belvárosi épületek megújítása pedig turisztikai szempontból is fontos.
Kozma Imre, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alapító elnöke hangsúlyozta: a Bem rakparton álló épületet, amelyben a Szeretetszolgálat időseket és hajléktalanokat ápol, négyszáz évvel ezelőtt építtették a Budára érkező Erzsébet-apácák. Az épületben a rend 1950-es feloszlatásáig szegény betegeket ápoltak. A rendszerváltozás idején a Szeretetszolgálat vállalta ezt a szolgálatot, azóta gondozzák munkatársai azokat az embereket, "akik senkinek nem kellettek" - mondta.
Kozma Imre úgy fogalmazott: ez az épület sokaknak feltűnt, sokan szerették volna más célokra használni, de ő "makacsul ragaszkodott" az apácák örökségéhez, akik azt mondták, "amíg ez az épület áll, addig a szegény betegeket kell, hogy szolgálja".
A szeretetszolgálat elnöke hozzátette, hogy a vállalt küldetés során az épület belsejében igyekeztek emberekhez méltó körülményeket teremteni, a külső felújításra azonban egészen mostanáig nem volt lehetőségük.