|
Azok, akiknek nehézséget okoz az áramszámla kifizetése a családsegítő szolgálatoknál, a Máltai Szeretetszolgálat irodáiban és az önkormányzatoknál kaphatnak segítséget, hogy sikerrel pályázzanak támogatásért. A Hálózat a közösségért program célja, hogy az EDF DÉMÁSZ ügyfelei elkerüljék a kikapcsolást és a díjhátralék felhalmozását, a végső cél pedig a fogyasztók tudatos energiahasználatának alakítása.
Az EDF DÉMÁSZ szolgáltatási területén, négy megyében 253 családsegítő vagy önkormányzati munkatárs és 23 máltais segítő fogadja azokat a nehéz helyzetben lévő fogyasztókat, akik pályázati úton juthatnak segítséghez díjhátralékuk vagy áramszámlájuk rendezéséhez. A Hálózat a közösségért elnevezésű programban hátralékos és hátralékkal nem rendelkező fogyasztók egyaránt részesülhetnek. Előbbiek között az áramszolgáltatásból már kikapcsolt fogyasztók, és az előre fizetős mérővel rendelkező hátralékos fogyasztók is támogatást igényelhetnek. A hátralékkal nem rendelkezők közül pedig a rendszeresen fizető, szociálisan hátrányos helyzetű fogyasztók részesülhetnek támogatásban, de mellettük az előre fizetős mérőt használó hátralékmentes fogyasztók is pályázhatnak. A program kiemelt figyelmet fordított a fogyatékkal élő, védendő fogyasztók bevonására is.
A pályázaton Bács–Kiskun, Békés, Csongrád megye, valamint Pest megye délkeleti részén élő fogyasztók vehetnek részt. A nyerteseknek önrészt kell fizetniük, az elnyerhető támogatás az általuk befizetett díjhátralék összegével azonos mértékű lehet. A legmagasabb elérhető támogatás 150 ezer forint.
2014. október közepéig már háromezernél is több érdeklődő kereste fel a családsegítő vagy máltais irodákat, ahol részletes tájékoztatást kapnak a feltételekről, helyben elvégezhetik a regisztrációt is és a segítenek nekik az elektronikus jelentkezési lapok kitöltésében. Egyharmaduk Békés megyéből jelentkezett, ott már több mint 800 fogyasztóval szerződést is kötött a Sszeretetszolgálat a támogatásról. Bács-Kiskun megyéből 624, Csongrád megyéből 390, Pest megyéből 245 sikeres pályázat zárult szerződéssel október 15-ig.
A legtöbben azok a nehéz helyzetbe került, de elmaradással nem rendelkező családok vannak, akik hat havi számla határidőben történő befizetésével átlagosan egyhavi számlájuk összegét kapták meg támogatásként. Sokan fordultak segítségért díjhátralékos vagy már kikapcsolt ügyfelek is, új előrefizetős mérőóra felszerelésére 28 esetben került sor. Október közepéig az EDF DÉMÁSZ által biztosított keretből 70 millió forint támogatást ítéltek meg a pályázat során, 45 millió forintról kötöttek a nyertesekkel megállapodást, ebből időarámyosan 20 millió forintot fizettek ki. kifizetett támogatás összege elérte a 20 millió forintot. .
A Máltai Szeretetszolgálat munkatársai és a helyi családsegítők a támogatásban résztvevőket életvezetési, energiatakarékossági tanácsokkal is ellátják, hogy fogyasztásukat tudatosabban alakíthassák. Ehhez olyan energiatakarékossági tippeket tartalmazó kiadványt kapnak, amelyből többek között megtudhatják, milyen módon válthatnak kedvezményes tarifára a villanybojler használatához. Egy átlagos fogyasztású kétgyerekes család 2400 kWh éves fogyasztása mellett ugyanis 36.700 Ft éves megtakarítást eredményez a B Alap tarifára (ún. éjszakai áram) való átváltás. De arra is felhívja a figyelmet a kiadvány, hogy a díjhátralék felhalmozása elkerülhető, ha valaki rendszeresen ellenőrzi mérőóráját és a becsült fogyasztás alapján készülő részszámlákon feltüntetett mérőállást összeveti a tényleges villamosenergia-használatával. Így folyamatosan követni tudja, hogy túlfizetésben (kevesebb fogyasztás) vagy fizetési hátralékban (túlfogyasztás) van-e.
A 150 millió forintos támogatási keretet biztosító EDF DÉMÁSZ célja, hogy az ügyfelek felelősséget vállaljanak a hátralék rendezésében, és tudatos villamosenergia-fogyasztással rendezni tudják az áramszámláikat. A programról bővebb információ a www.halozat.maltai.hu internetes oldalon található. A program elérhetőségei: telefon: 06-1-3914-757, e-mailcím: halozat[kukac]maltai.hu