|
Országszerte 330 helyszínen 8000 önkéntes végzett ökológiai, társadalmi és közhasznú munkát október második hétvégéjén, hogy szebbé, élhetőbbé tegye környezetét. Az akció üzenete: közösen, összefogva nagy dolgokra vagyunk képesek, és sokat tehetünk egymásért. Az idei "72 óra" alatt értékes és maradandó dolgokat vittek véghez a fiatal önkéntesek, miközben megtapasztalhatták az áldozatos munka nagyszerű érzését, és erejét. Akik részt vettek az akcióban, egyként vallják: nem állnak meg 72 óra után sem. A világ megváltoztatása velünk kezdődik.
A fiatalok a nyitó rendezvényen ismerték meg feladataikat. Az egyik kiemelt projekt helyszínén több egyházi vezető is meglátogatta a résztvevőket. Palánki Ferenc püspök beszédében elmondta: a világ megváltása azzal kezdődik, hogy mi magunk megváltozunk, belső rendet teremtünk. Így tudjuk majd rendbe tenni környezetünket is. „Engedjük be szívünkbe az isteni rendet, a szeretet rendjét, hogy ez aztán szétsugározhasson a hazába és a világba.”
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat önkéntesei országszerte 10 helyszínen készültek a fiatal önkéntesek fogadására: Máltai játszótereken, hajléktalanok nappali intézményében és átmeneti szállásán, fogyatékkal élő fiatalok nappali intézményében, idősek otthonában, Biztos Kezdet Gyerekházban, régiós rendezvényen és helyi csoportok programjain.
Budapest
Háromnapos programmal várták a résztvevőket a Magyar Máltai Szeretetszolgálat fiatal önkéntesei a 72 óra kompromisszum nélkül akció keretében Budapesten, október második hétvégéjén. A huszonöt önkéntesből kialakított négy csoport szombaton fővárosi Máltai Játszótereken szervezett gyerekprogramokat, a vasárnap pedig hosszú távú projektek kidolgozásával telt.
Budapesten a Máltai Szeretetszolgálat fiatal önkéntesei Több mint 72 óra címmel hirdették meg a háromnapos programot, melynek központi helyszíne az Astoria közelében lévő Rákóczi úti iroda volt. Péntek délután itt találkozott először a közel harminc résztvevő, akik két fővárosi gimnázium önkéntes csoportjaiból, valamint egy egyetemista társaságból álltak össze. A Máltai Szeretetszolgálat tevékenységének bemutatása után az ifjúsági önkéntesség fontossága, a 72 óra részletes programja és a hosszú távú célok is szóba kerültek.
Szombat reggel a négy csapat a város különböző pontjain találkozott, ahonnan a csoportokhoz beosztott fiatal szervezőkkel különböző zuglói és óbudai Máltai Játszóterekre sétáltak át. A délelőtt folyamán az önkéntes csoportok állomásokkal, sorversenyekkel és játékokkal színesített kincskeresős programot állítottak össze. A délutánra összegyűlt gyerekek lelkesen vettek részt a mozgalmas és kreatív játékokban: csúszdából kialakított kalózhajón versenyeztek, lufikat pukkasztottak ki a benne lévő cukorkáért, bejárták a játszóteret a kincses térképek alapján.
A zsákokban talált jutalmak után közös rajzolás következett. Minden játszótéren ötven félliteres PET palack készült el, amelyekre a gyerekek egyedi tervezésű címkéi kerültek. Az üvegek egy részét a kicsik megkapták ajándékba, de volt olyan játszótér, ahol a kisgyerekek az önkéntesekkel kézen fogva osztották szét a palackokat a környéken a járókelőknek.
A szombati napot a fiatalok dokumentálták is: minden játszótéren egy-egy médiafelelős rendszeresen töltött fel fotókat a Több mint 72 óra Facebook oldalára. Vasárnap reggel a csoportok válogatott képekkel és videókkal számoltak be az előző napi eseményekről, kiemelve az örömteli pillanatokat, felhívva a figyelmet a nehézségekre, és levonva a tapasztalatokat.
Ezután az előző nap kialakított csapatokban folytatódott a munka, amelynek célja egy hosszú távú projekt kidolgozása volt. A máltás csoportvezetők segítségével, előre megadott szempontok (célcsoport, motiváció, eredetiség, megvalósíthatóság, finanszírozás, stb.) alapján álltak össze a tervek, amelyeket kora délután prezentáltak az önkéntesek. A termékeny sokszínűséget bizonyítja a négy változatos program: az első a budapesti játszóterek gyerekeit szólítaná meg, a második a sport segítségével a mozgássérült és egészséges fiatalok integrációjára épülne, a harmadik az állatok és gyerekek közti fontos köteléket venné alapul, a negyedik pedig a Családok Átmeneti Otthonában élő közösségépítést állítaná középpontba. A bemutatott ötletek egyike a zsűri díjazottja lett, a másik pedig a közönségszavazást nyerte meg. A sorrendnek azonban nem volt különös jelentősége, hiszen a sokszínű és kreatív programok mindegyike érdemes továbbgondolásra és kivitelezésre.
A 72 órára és annak kiterjesztésére épülő projekt céljai tehát többszörösen teljesültek: szombaton a négy Máltai Játszótéren számtalan gyereknek szereztek örömöt az önkéntesek, akik egyszerre nyújtottak segítséget és érezték jól magukat a tervezés, valamint a megvalósítás fázisában. Az óvodások és kisiskolások fogékony célcsoportjára építve, a szervezett keretek biztosításával saját kreativitásuk alapján hozták létre a rövid és hosszú távú programokat. Eközben pedig egymást támogató közösség formálódott az önkéntesek csoportjaiból.
Az akció itt még nem ér véget. Egy hét múlva a résztvevő önkéntesek és a máltás szervezők közös találkozó keretében folytatják a kitalált tervek kidolgozását – hiszen a legtöbb szociális probléma több mint 72 órányi törődést igényel.
Pécs
Október 11-én került sor első alkalommal a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Dél-Dunántúli Régió önkéntes csoportjainak, intézményeinek, modellprogramjainak közös egészségnapjára Pécsett. A hivatalos programot küldöttgyűlés nyitotta, majd a Csilla Gondviselés Háza előtti parkban felállított sátorban Kozma Imre atya mutatott be szentmisét Szentgyörgyváry Károly tavaly elhunyt régióvezető emlékére és a közös máltai jövőért. Több mint kétszázan ünnepeltek együtt. Az egészséges ételekből összeállított ebédet követően érdekes előadások, egészségügyi szűrés, natúrkozmetikum-készítés, szájápolási tanácsadás és meridiántorna közül válogathattak a résztvevők. A ragyogó októberi napsütésben egész nap vidám zsongás töltötte be a Csilla Házat és udvarát, a rendezvény lebonyolításában a helyi önkéntesek mellett a ’72 óra kompromisszumok nélkül’ csapata is nagy lelkesedéssel vett részt: segítettek a regisztrációnál, az egészséges büféasztal mellett vagy épp az ebéd felszolgálásában.
Devecser
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat Devecseri Szakiskola 19 szociális gondozó- és ápoló, valamint hegesztő szakos 9. osztályos diákja vett részt tanárai kíséretében Devecserben a „72 óra kompromisszum nélkül” akcióban.
A közös összefogás szellemében, hogy együtt tegyünk másokért és környezetünkért, a diákok pénteken a helyi Máltai kertet és a várkertben levő Máltai Játszóteret tisztították meg a szeméttől. A munka elvégzése után a szakiskolások ellátogattak a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Somló-környéki Biztos Kezdet devecseri Gyerekházába, ahol bemutatták nekik a gyerekház munkáját, beszélgettek velük az önkéntes munka fontosságáról és annak további lehetőségéről. A gyerekház munkatársai megvendégelték a diákokat
A szemétszedés nagyon jó hangulatban és nagyon hatékonyan zajlott le.
Tatabánya
Október 11-én szombaton a Magyar Máltai Szeretetszolgálat tatabányai Gondviselés Háza Támogató Szolgálathoz 10 önkéntes fiatal érkezett a Tekk-Tatabányai Reménység Gyülekezetből. A munkatársak bemutatták az intézményt, ismertették a feladatokat. Egy munkavédelmi oktatást követően 2 csoport alakult. A zöldmunka csoport az intézmény udvarán füvet nyírt, rossz helyen növő fákat, bokrokat vágott ki, sövényt vágott vissza, összeszedte azok lombozatát. A higiénés csoport tagjai nagytakarítást végeztek egy olyan családnál, ahol a család mindkét tagja súlyos beteg és mozgáskorlátozott. A fiatalok lelkesen, hatékonyan végezték a feladatot. A program végén az önkéntesek hívták meg a program máltai koordinátorát gyülekezeti házukba és érdeklődtek a további önkéntes feladatvállalás lehetőségéről.
A Máltai Játszótérre négy fiatal érkezett a Baptista Egyház szervezésében: három leány és egy fiú. Mindannyian tatabányai közép-, illetve általános iskolába járnak. Gyönyörű volt az idő, a fiatalok lelkesen dolgoztak, így befejeződött a nagy vár felújítása. Annyira jól sikerült a közös munka, hogy szeretnének önkéntesként visszajönni s a továbbiakban is segítenék a máltai munkát.
Dunaújváros
Dunaújvárosban a „72 óra kompromisszum nélkül” programsorozat keretében a nemrég átadott Máltai típusú játszótér - játszóház foglalkoztatójának dekorálása, díszítése valósult meg. A három középiskolás és egy felsőfokú nappali képzésben résztvevő lány nagy lelkesedéssel és örömmel végezte a munkát. Nagyon jó volt látni mindannyiunknak, ahogy egyre szebb és barátságosabb lett a játszó szoba. A lányok tele voltak ötletekkel, mindet meg sem tudtuk valósítani. Biztos vagyok benne, hogy ennek a munkának folytatása lesz a mostani programon kívül is, hiszen egy játszóházban hasonló feladatok mindig lesznek, változnak az évszakok, és az éppen aktuális ünnepek is adnak újabb feladatokat.
Esztergom
Szép napsütéses időben került sor - a "72 óra kompromisszum nélkül" rendezvénysorozat keretében - az önkéntes fiatalok és a fedél nélküli emberek találkozására. A projekt célja az volt, hogy a fiatalok hasznos időtöltést biztosítsanak a társadalom peremén élőknek. Továbbá ez a közösségi program lehetővé tette, hogy e két nagyon különböző élethelyzetű csoport egy kicsit megismerhesse egymást. A közös főzés és játék során kialakult jó hangulat, és a beszélgetések alapján elmondható, hogy a program elérte a célját.
Mezőkövesd
Ezen a hétvégén hét fiatal segített a Gondviselés Háza Átmeneti Szálló hajléktalan lakóinak az ellátásában. Csütörtök délután a munkatársak bemutatták a fiataloknak az intézményt és annak tevékenységét. Szakszerű segítség mellett lelkesen elkészítették a pénteki vacsorát, majd a szombati és vasárnapi ebédet. Pénteken sajtos tésztát, szombaton és vasárnap pörköltet szolgáltak fel a lakóknak, akik ezt örömmel és jóízűen fogyasztották el. A munka mellett jutott idő mindhárom napon az ismerkedésre, beszélgetésre és közös játékra is. Szombaton a szálló lakóival, a munkatársakkal, önkéntesekkel együtt Tiszanánára kirándultak a fiatalok, itt a község rendezvényterén készült el az ebéd. Nagy örömet jelentett minden résztvevőnek a közös játék, a Tisza-tavi csónakázás.
Kecskemét
A kecskeméti Komplex Hajléktalanellátó és Rehabilitációs Központban a „72 óra kompromisszum nélkül” program keretében négy diáklány segítette pénteken az intézmény munkáját. Egy rövid intézménybemutatás után néhány lakóval és a munkatársakkal együtt a kültéri kemence körüli virágoskertet hozták helyre, avart gyűjtöttek, gesztenyét szedtek, melyet az idős részleg tud a jövőben hasznosítani a foglalkozásaik keretében. Együtt tisztították meg a ház körüli térköveket is. A munkák során lehetőségük adódott megismerkedni a hajléktalan emberekkel és a munkatársakkal.
Szombaton délelőtt hat diákot fogadott a ház. Ezen a napon az intézmény rendezvényre készült: szüreti napot, mulatságot tartottak a ház vendégeinek. Az intézmény megtekintése után az előkészületekbe vonták be a gyerekeket. A kemencében tököt sütöttek, részt vettek a nagyterem berendezésében, ahol este a táncmulatság és a vetélkedők zajlottak. Két fiatal vállalkozott arra, hogy két kerekesszékes vendéget elvigyen egy hosszabb sétára a környéken. Néhány fiatallal a munkatársak egy mozgáskorlátozott fiatalemberhez mentek segíteni, felvágták a fát a téli tüzeléshez, behordták azt a szín alá. Jókedvűen és lelkesen végezték a fiatalok a munkát, beszélgettek a fiatalemberrel.