Hírek
2014.10.01.

Adomány védőfelszerelés az Ebola elleni összefogáshoz

Civil szervezetek felajánlásainak köszönhetően Magyarország 22 ezer pár gumikesztyűt, 1000 pár gumicsizmát, 500 orvosi védőszemüveget, 500 védőköpenyt és 5000 dollár értékű egyszer használatos egészségügyi védőegységcsomagokat juttat az Ebola-járvány sújtotta nyugat-afrikai régióba. A Magyar Máltai Szeretetszolgálat kétmillió forint értékű adományt, gumicsizmát, egyéni védőruhát, védőszemüveget ajánlott fel, amit Győri-Dani Lajos ügyvezető alelnök adott át Mikola István államtitkárnak.

Civil és egyházi szervezetekkel fogott össze a kormány, hogy enyhítsen az Ebola-járvány fenyegette nyugat-afrikai országok gondjain. Az összegyűlt felajánlásokat Mikola István, a Külgazdasági és Külügyminisztérium biztonságpolitikáért és nemzetközi együttműködésért felelős államtitkára szeptember 30-án vette át a szervezetektől.

Az eseményen az államtitkár kiemelte: az Ebola-járvány következtében mára súlyos, globális vészhelyzet alakult ki, amely biztonságpolitikai szempontból is kockázatot jelent. Közölte: a tárcától Sierra Leone és Benin kért segítségét, így a minisztériumban megalakult egy munkacsoport, amely foglalkozik a segélyakciókkal, és a felajánlásokat eljuttatja a térségbe.

A magyar társadalom odafigyel a távoli szerencsétlenségekre is - mondta Mikola István, hangsúlyozva, rendkívül súlyos járványról van szó, a fertőzötteknél 70-80 százalékos a halálozási arány. Ha nem sikerül a járványt megfékezni, a jövő év második feléig másfél millió fertőzött lehet. Ez a helyzet a középkori járványokra emlékeztet, de az Ebola-járvány megfékezése annál is nagyobb kihívás - jegyezte meg.

A járvány megállítására szolgáló klasszikus eljárások egyre nehezebben alkalmazhatók a helyi kulturális körülmények, szokások miatt. Jellemző például a betegek, a halottak elrablása, a holttestek megmosdatása, így tömegek fertőződhetnek meg egy-egy halálesetnél - magyarázta.

Mikola István kifejtette: az érintett térségben fel kellett számolni a légi közlekedést, elszigetelődtek az országok, nem tudnak bevinni gyógyszereket, védőfelszerelést, és nem tudják leváltani az egészségügyi dolgozókat. Drámai a helyzet, megingott a térségbeli országok vezetésébe vetett bizalom, a közigazgatás összeomlott, rendészeti és katonai beavatkozás is szükséges lehet a járvány megállításához - vélekedett. Hozzátette: egyszerre kell megfékezni a járványt és helyreállítani a közrendet.

A civil szervezetek felajánlásának köszönhetően Magyarország 22 ezer pár gumikesztyűt, 1000 pár gumicsizmát, 500 orvosi védőszemüveget, 500 védőköpenyt, továbbá 5000 dollár értékben egyszer használatos egészségügyi védőegységcsomagokat tud eljuttatni a járvány sújtotta régióba. A magyar szerepvállalást a tárcánál a humanitárius segítségnyújtásért felelős nemzetközi fejlesztési főosztály koordinálja.
A magyar felajánlás része lesz annak a szállítmánynak, amely uniós segítséggel jut el a térségbe.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szombat este közzétett jelentése szerint 6574-re nőtt az Ebola-fertőzöttek száma, és 3091 betegnél volt halálos kimenetelű a vérzéses láz. A WHO korábban arra figyelmeztetett, hogy hatékony megelőzési intézkedések megtétele nélkül november elejéig húszezerre nőhet a fertőzöttek száma a nyugat-afrikai országokban.

A WHO, az Orvosok Határok Nélkül, az Amerikai Betegségellenőrzési és -megelőzési Központ (CDC), Kína és az Afrikai Unió több száz ápolót küldött eddig Nyugat-Afrikába. A Világbank múlt csütörtökön jelentette be, hogy csaknem a duplájára (400 millió dollárra) emeli a járvány által sújtott országoknak nyújtott támogatását. Az Európai Unió eddig 150 millió dolláros segítséget nyújtott, amely mellett a tagállamok eddig 78 millió eurós támogatást vállaltak. Párizs és Berlin légihíd létrehozásában állapodott meg a segítség célba juttatásához. Az ENSZ becslése szerint fél év alatt hozzávetőleg egymilliárd dolláros segítségre van szükség a járvány megfékezéséhez.

A válasz.hu hírösszefoglalója szerint Ghánában megnyílt az Ebola-járvány elleni ENSZ-misszió központja, a nemzetközi szervezet innen fogja irányítani az elsősorban Nyugat-Afrikát sújtó vírus feltartóztatását célzó intézkedéseket. Barack Obama amerikai elnök nemrégiben bejelentette, hogy Washington kiképez több ezer egészségügyi dolgozót az Ebola-vírussal fertőzöttek ellátására, és háromezer tagú katonai személyzetet telepít a térségbe, hogy összehangoltan és rendben vegyék fel a harcot a pusztító járvány ellen. Az amerikai egészségügyi kontingens központja Monroviában lesz, Libéria fővárosában.

Ez a legsúlyosabb Ebola-járvány a vírus csaknem negyven évvel ezelőtti megjelenése óta. A kór mostani terjedése februárban Guineában kezdődött, a járvány azóta Sierra Leonéra és Libériára is átterjedt. Néhány megbetegedés történt Nigériában és Szenegálban is, illetve egy másik, a nyugat-afrikaitól független Ebola-járvány ütötte a fel a fejét a kontinens középső részén fekvő Kongói Demokratikus Köztársaság területén is, de ez utóbbi az egészségügyi szervezetek szerint nem súlyos járvány.

További részletek a járvány elleni nemzetközi összefogásról.





PDF | nyomtatás | oldal teteje