|
Az önkéntes orvoscsoport legutóbbi szűrővizsgálatát a monori romatelepen tartotta, ahol tizedik éve zajlik a Szeretetszolgálat integrációs programja, melynek során a máltai orvosok már több alkalommal felkeresték a telepet. Mostani látogatásukról a Magyar Nemzet Más szemmel látni a világot címmel közölt riportot.
A cikkben dr. Szalai László, az orvoscsoport vezetője az elmúlt évek tapasztalatai alapján elmondta, hogy a gyerekek vizsgálatakor kiderül, 15-20 százalékuknál korrekcióra volt szükség valamilyen látászavar miatt. Ha a rosszul látó gyereket a szülő el is viszi orvoshoz, vagy az iskola kiszűri, megoldás nem születik, mert a családnak nincs pénze szemüvegre, az osztályban pedig az a bevett megoldás, hogy a gyereket közelebb ültetik a táblához - mondta a riportban a csoport vezetője, aki szerint a probléma elodázásával hagyják a felnőttek tompalátóvá válni a gyerekeket.
A legutóbbi monori szűrésen is megjelent egy tizennyolc éves lány, aki az egyik szemével gyakorlatilag semmit sem látott a pár méterre felállított táblán.
"Van számos olyan egészségügyi ellátás, amelyért az emberek fizetni is hajlandóak, az itt élők azonban pénz híján, vagy az infrastrukturális nehézségek miatt nem mennek el" - mondta dr. Szalai László. "Ez főként a tanyán, szegregátumokban, vagy zsákfalvakban élőkre igaz. Van, aki pusztán a nagy távolság miatt nem jut el a rendelőbe." A máltai program egyik legfontosabb pillére éppen az, hogy az orvosok rendszeresen visszatérnek a korábbi vizsgálataik helyszínére.
A Magyar Nemzet 2014. szeptember 12.-i számában közölt írás teljes terjedelmében itt olvasható.