|
07. 03.
Megérkezett az első szárítógép szállítmány a szerbiai Obrenovac-ba, ahol a város egyik részén csak két napja van ismét áram. A Máltai Szeretetszolgálat munkatársai a Darko Pavlicic úrral, a helyi közigazgatási apparátus vezetőjével megállapodtak abban, melyik városrészben dolgoznak a magyarországi önkéntesek. A gépek elhelyezésére megfelelő helyet kapott a Szeretetszolgálat. A felmérés elkezdődött, az átázott épületek közül nyolcvan házat szárítanak ki a Szeretetszolgálat önkéntesei. Ez a munka a tervek szerint augusztus végéig tart majd. A károsultak jó része még mindig nem költözhetett vissza otthonába, mindenhol halomba rakott törmelék, elázott bútorok várják az elszállítást. A program megvalósítását a szerbiai Máltai Szeretetszolgálat és a Nagybecskereki Karitász segíti. A nyelvi nehézségeket helyi magyar anyanyelvű önkénteseik segítenek áthidalni.
07. 01.
Másfél millió forint értékű tetanusz elleni oltóanyagot szállított Bosznia-Hercegovinába a Magyar Máltai Szeretetszolgálat a magyar külügyi tárca támogatásával. A vakcinákat az áradások után elhasznált készletek feltöltéséhez kérték a boszniai szervezetek. Az oltóanyagokat június utolsó napjaiban juttata el Szarajevóba a Szeretetszolgálat.
Az árívz sújtotta területeken nincs igény használt ruhára, ilyen adományt fölösleges gyűjteni - állapították meg a helyszínen járva a Máltai Szeretetszolgálaz vészhelyzetkezelési szakemberei. Boszniában az elöntött települések egy részén még mindig nem sikerült maradéktalanul helyreállítani a közüzemi szolgáltatásokat, és az épületek falai is nedvesek, egészségtelenek. A Hír TV felvételén a takarítás és a helyreállítás képei láthatók, Dobaj település közelében egy károsult férfi arról számol be, tíz fordulóval tudta csak elszállítani a traktor a házából kilapátolt iszapot. Adányi László, a Szeretetszolgálat programvezetője a helyszíni felmérésen az elvégzendő feladatokat tekintette át.
VI. 11.
2014. június 11-én Szerbiában Obrenovac-on tartottunk bejárást - írta beszámolójában Adányi László programvezető. A városban folyik a takarítás és a fertőtlenítés, a lakosság még nem térhetett haza. Sokan szükségszállásokon, ismerősöknél, rokonoknál várják, hogy normalizálódjon a helyzet. Egyelőre nincs ivóvíz, az áramszolgáltatás sem állt teljesen helyre. Nagybecskereken működő testvérszervezetünk munkatársaival jártuk be a várost és a környékét, előkészítettük a szárítógépek leszállítását. Sajnos még mindig várnunk kell a program beindításával.
Nagyon sok emeletes épület állt hosszú ideig vízben. A lakók csak akkor térhetnek haza, ha helyreáll a közműszolgáltatás. A vízellátást biztosító német THW polgári védelmi szervezet munkatársai szerint június végéig biztosan nem lehet helyreállítani az ivóvíz ellátást. A takarításon dolgozók számára csak ivóvizet tudnak biztosítani, tisztálkodni csak a közösségi szállásokon tudnak az emberek.
Ez a mobil labor biztosítja a város vízellátását. A Száva folyóból szivattyúzott vizet szűrökön át megtisztítják és a háttérben látható hatalmas kék párnákba kerül az ivóvíz, amelynek minőségét folyamatosan ellenőrzik. Innen tartálykocsikkal viszik a vizet a városban dolgozó emberek számára.
VI. 10.
581626 forinttal támogatja a Videoton a Magyar Máltai Szeretetszolgálat szerbiai programját. A klub a szezon utolsó bajnoki mérkőzésén elért jegyárbevétel 20 százalékát ajánlotta fel, ezen felül a Videoton zentai születésű játékosa, Nikolics Nemanja mezének árveréséből befolyt összeget, és a csapat saját felajánlását utalja át.
VI. 6.
Az Erasmus program keretében Pécsett tanuló külföldi diákok szerveztek gyűjtést az árvízkárosultak javára, az általuk összegyűjtött adományokat a Máltai Szeretetszolgálat pécsi szervezetének ajánlották fel.
VI. 5.
A június 5. és 8. között nyitva tartó Pécsi Expo vásárterületén gyűjtést hirdetett az árvízkárosultak javára a Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara.
V. 31.
2014. május 31-én bejárást tartottunk Boszniában Doboj körzetében - írta beszámolójában Adányi László, a Szeretetszolgálat vészhelyzetkezelési szolgálatának vezetője. "A Boszna folyó partján elszórva találhatók kisebb-nagyobb települések, amelyek nagyrészt víz alá kerültek. A helyiek elmondása szerint először majdnem egy hétig esett az eső, ennek következtében a hirtelen megnövekedett vízszint miatt kiöntöttek a patakok és a folyók és sohsem látott árvíz pusztított három napon át. Dobojban láttunk olyan lakótelepi panelházat, ahol a víz a második emeleti ablak közepéig ért... A víz visszahúzódását követő napokban földcsuszamlások döntötték romba a hegyoldalakban épült családi házak zömét. A délszláv háború nem okozott ennyi kárt a családoknak - mondta kísérőnk. Szeretetszolgálatunk Doboj és Maglaj között várhatóan június közepén kezdi meg házszárítási programját. Speciális légszárító gépeinkkel lehetővé tesszük, hogy gyorsabban visszaköltözhessenek a családok a kárt szenvedett épületekbe. Ezeket most takarítják, fertőtlenítik és lassan visszakapcsolják az áramot."
V. 28.
Árvíz utáni közös segítségnyújtásra hívja a nagyvárosok, megyeszékhelyek és járásközpontok önkormányzatait a Magyar Máltai Szeretetszolgálat.
A karitatív szervezet levélben fordult az érintett települések polgármestereihez, hogy a szerbiai, horvátországi és bosznia-hercegovinai áradásokban otthonukat vagy megélhetésüket elveszített emberek számára támogatást kérjen. Felhívásukban azt kérik az önkormányzatoktól, csatlakozzanak a Magyarországról induló segélyakcióhoz, hozzanak döntést támogatásáról, gyűjtsenek felajánlásokat, adományokat az otthonukat megélhetésüket veszített embereknek. A Máltai Szeretetszolgálat elsősorban azokra a városokra számít, amelyek testvérvárosi kapcsolatot ápolnak a katasztrófa sújtotta országokban, de együttműködésüket felajánlják minden segítő szándékú település önkormányzatának.
Sok helyen szívesen segítenének az árvízkárosultaknak, de nem tudják, mire van igazán szükség az elöntött településeken, mit és hogyan kellene gyűjteni, hová kellene szállítani az adományokat. A Magyar Máltai Szeretetszolgálat ehhez ajánlja fel szakmai segítségét, hazai és külföldi katasztrófák kezelésében megszerzett tudását, hogy az ország számos települése kapcsolódjon be egy nagy közös karitatív akcióba, minél több helyen nyíljon lehetőség a bajba jutottak támogatására, és a lehető legtöbb segítő szándékú embernek legyen alkalma ténylegesen segíteni.
A Máltai Szeretetszolgálat az ár levonulása után a károk enyhítéséhez, az élet újrakezdéséhez nyújt segítséget Szerbiában, Horvátországban és Bosznia-Hercegovinában. A máltai szervezeten keresztül bárki segítséget nyújthat az elöntött települések lakóinak a 1350-es adományvonalon, egy hívás 250 forint támogatást jelent.
V. 23.
Önkéntes munkát hirdetett szerbiai, bosznia-hercegovinai és horvátországi településeken a Szeretetszolgálat. A jelentkezők a víz levonulása után falszárító gépeket szállítanak ki átázott családi házakba, feladatuk a gépek szakszerű üzemeltetése, házról házra szállítása lesz. A kiutazó önkénteseket egy vagy kéthetes időközönként váltja a helyszínen a Szeretetszolgálat.
V. 21.
Adányi László, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat vészhelyzetkezelés és nemzetközi fejlesztés munkacsoportvezetője az éjszakai órákban tért vissza Szerbiából, ahol több településen is látogatást tett, és a védekezésben résztvevő egységekkel egyeztetett, hogy a károkat és a szükségleteket felmérje. Az alábbiakban az ő beszámolójából idézünk:
"A Száva mentén Sremská Mitrovica, Jarak, Hrtkovci, Klenak és Sabac telelpüléseken különböző mértékű károk keletkeztek a lakóingatlanokban. A legangyobb katasztrófa Obrenovac városában történt, amely ma is víz alatt van. Ez utóbbi elég nagy területen fekvő város, kisebb településrészek, tanyaszerű telepek is tartoznak a környékhez. A prognózisok szerint újabb kisebb árhullám jön, ezért várhatóan még legalább egy hétig nem lehet megközelíteni a teljesen lezárt várost – ahonnan a hatóságok kitelepítették a lakókat. A felméréssel már azokon a településeken végeztünk, ahonnan a víz visszahúzódott. Gondolnunk kell Bosznia-Hercegovinára – ahonnan oltóanyagot kértek és Horvátországra is. Itt partnerszervezeteinkkel már megkezdtük segítő programjainak előkészületeit."
Korábban:
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat mindhárom árvíz sújtotta délvidéki országban segítséget nyújt. A máltai szervezet a víz levonulása után maradó rendkívüli helyzetre készül, hogy támogatást adjon a segélyezéshez, és az élet újraszervezéséhez. Ezzel párhuzamosan a karitatív szervezet adománygyűjtést hirdet a 1350-es adományvonalon, melyen egy hívás 250 forint támogatást jelent.
Első lépésben készenlétbe helyezték a falszárító gépeket, a katasztrófavédelmi szolgálat szakemberei pedig felkészültek a helyszíni segítségnyújtásra.
Kozma Imre atya felhívása a délvidéki segítségnyújtásról:
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat segít
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat Szerbiában, Horvátországban és Bosznia-Hercegovinában segít az árvízkárosultaknak. Gyűjtést kezdeményezünk az 1350-es adományvonalunkon. Hívásával mindenki 250 Ft-tal járulhat hozzá a bajbajutottak megsegítéséhez
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat a tevékenységével mindhárom országban jelen van. Szerbiában a Nagybecskereki Püspökség a partnerünk, Horvátországban a pécsi tagszervezetünk révén tevékenykedünk, Bosznia-Hercegovinában a Medjugorje – i zarándokhelyen mentőseink, orvosaink nyújtanak egészségügyi biztosítást.
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat a jugoszláviai háború idején kötelezte el magát ebben a térségben.
Szerbiában minden eddiginél nagyobb árvíz pusztít. Bosznia-Hercegovinában az ország egyharmada víz alá került. Horvátországban ezreket kellett kitelepíteni az áradások miatt.
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat folyamatosan tájékozódik a fejleményekről, és arra készül, hogy az árhullám levonulása után részt vesz a helyreállítási munkálatokban. Készenlétbe helyeztük az elázott épületek kiszárítására szolgáló speciális gépeinket, s szakembereink is indulásra készek.
Általános tapasztalat, hogy a természeti katasztrófák után a helyreállítási munkák kerülnek első helyre. Mi ezen túl a magukra maradt idősek, beteg emberek és sokgyermekes családok gondjaira figyelünk.
Egyetlen telefonvonal, a kicsit több szeretet jegyében összeköt segítőt és bajbajutottat.
Kozma Imre
a Magyar Máltai Szeretetszolgálat
elnöke