Hírek
2014.02.13.

Közösségi ház nyílt a Mésztelepen

Közösségi házat nyitott a Magyar Máltai Szeretetszolgálat a tatabányai Mésztelepen. A Szeretetszolgálat, Tatabánya Megyei Jogú Város Önkormányzata és az E.ON Hungária Zrt. szoros együttműködésben hónapokkal ezelőtt rehabilitációs program indult a telepen, amely fontos állomásához érkezett a közösségi ház átadásával. A változások részeként a telepen megszűnik az illegális áramvételezés, ami azonban nem kényszerintézkedésekkel, hanem szociális eszközökkel valósul meg.


A Magyar Máltai Szeretetszolgálat 2013 áprilisában indította el Jelenlét programját a tatabányai Mésztelepen. A komfort nélküli bérlakásokban 1200 ember él nehéz anyagi körülmények között.
A Máltai Szeretetszolgálat kezdeményezésére született meg a három szervezet együttműködése, ami elsősorban szociális szempontból közelíti meg a telepen felmerülő súlyos problémákat.

Az elmúlt időszakban a telepen élő családok életét gyökeresen átalakító változások következtek be az átgondolt, s egymásra precízen épülő programelemek bevezetése következtében. A Máltai Szeretetszolgálat két szociális munkása folyamatosan jelen van az itt élő emberek között, hogy integrációjukat, felzárkózásukat elősegítse, s hogy a telepen történő változásokról tájékoztassa, s arra felkészítse az ott élő embereket.

A tatabányai önkormányzat teret és lehetőséget ad a programnak; rendelkezésre bocsátotta a közösségi ház épületét, ahol a telep megismerését követően gyermek- és adósságkezelési programok indultak, közösségépítő és környezetrendező tevékenységek kezdődtek.

Az áramszolgáltató átalakította a telepen működő hálózatát, a háztartások előre fizetős mérőórákon keresztül juthatnak áramhoz, s lehetőséget biztosít a tartozások rendezésére. Ahhoz, hogy az átalakítás minden háztartásban megtörténhessen az önkormányzat lehetőséget biztosított a jogcím nélküli lakáshasználóknak adósságuk rendezésére, és az újbóli bérleti szerződés megkötésére, szigorú fizetési szabályok mellett. A rendszer leglényegesebb eleme, hogy a telepen új rendszerben lehet áramot vételezni, amiért előre fizetni kell. Ezen túl a Máltai Szeretetszolgálat kályhákat adott a korábban elektromos eszközökkel fűtő családoknak.

Ilyen előzmények után adták át február 12-én a Máltai Szeretetszolgálat közösségi házát a telepen. Az avató ünnepségen Vecsei Miklós alelnök többek között Sólyom László korábbi  köztársasági elnöknek mondott köszönetet, aki  jelentős támogatást nyújtott a mésztelepi jelenlét program elindításához. Vecsei Miklós arra is felhívta a figyelmet, hogy legalább két emberöltő kell az ottani helyzet megváltozásához.

Schmidt Csaba, Tatabánya polgármestere elmondta: az önkormányzat a Belügyminisztériumtól támogatást kapott huszonkét közmunkás foglalkoztatására, és ők rendbe tették a telepet. Szintén minisztériumi támogatással, 22 millió forintért létrehoznak egy brikettkészítő üzemet, amelyben mésztelepiek készítenek a városi fahulladékból tüzelőanyagot helyi felhasználásra.

Mező Csaba, az E.ON Észak-Dunántúli Áramhálózati Zrt. igazgatóságának tagja elmondta: Mésztelepen és a hasonló helyzetű Hatostelepen évente csaknem négymillió kilowattóra áram tűnt el, ami 80 millió forint kárt jelentett, ezen túl a az állandó üzemzavarok miatt évente 6,5 millió forintot költöttek karbantartásra, hogy a szavályosan fogyasztó ügyfeleik ellátását biztosítsák. Az E.ON a múlt évben olyan rendszert épített ki, amelyben előre kell fizetni az áramért. A teljes beruházás 100 millió forintba került. Azóta a legális bekötések száma ötven százalékkal nőtt, miközben felére csökkent a területen az áramfogyasztás. Mező Csaba kiemelte, mindezt az áramszolgáltató egyedül nemt tudta volna véghez vinni.

A telepen a Belügyminisztérium támogatásával és az önkormányzattal közös modellprogram indult 2013 novemberében, melynek köszönhetően 22 helyi lakost sikerült közmunka programba bevonni. A program részeleme a városban keletkezett zöld hulladékok gyűjtése, s ilyen módon a közterek tisztántartása. Az összegyűjtött nyesedékfákat a hamarosan induló, a kiemelt támogatásból megvalósuló brikettáló üzem fogja feldolgozni. Az így előállított tüzelőt pedig a rászoruló családok kedvezményes áron vásárolhatják meg Tatabányán.

 





PDF | nyomtatás | oldal teteje