|
További képekért klikk (9 kép) |
2013. július 23-25-én ifjúsági tábort szervezett a Máltai Szeretetszolgálat Sellyén. A Szeretet tábor néven meghirdetett eseményre három szomszédos településről, Piskóról, Hiricsről és Lúzsokról hívtak 8-11 éves gyerekeket. Ezeken a településeken élnek a sellyei kistérség leghátrányosabb helyzetben lévő gyerekei, akiknek nagy szükségük volt arra, hogy az otthoni légkörből kiszakadva megtapasztaljanak egy elfogadó, értékeket közvetítő, játékosan tanító közeget, ahol szeretettel viszonyulnak hozzájuk.
A közösségi programok során átélik az összetartozás élményét, társat találnak egymásban. A gyerekek szocializáltsága igen alacsony fokú. Ezért is nagy szükség volt erre a táborra.
A tábor előkészítése során közös megbeszélések alkalmával építettük fel az egyes programokat. Egy közös dokumentumba írtuk folyamatosan a felmerülő kérdéseket és ötleteket. Terepszemle során a helyi református lelkészség házai és kertjei lettek kiválasztva, ahol a tábor végül megvalósult. Ideálisan tágas tér árnyékos helyekkel, tűzrakóval, eső esetén fedett terasszal. A ház nagyobb szobájában a lányok, a kertben, sátorban a fiúk aludtak. Külön wc, zuhanyzó volt a házban.
A Máltai Szeretetszolgálat kistérségi dolgozóiból, Máltás és más ifjúságfejlesztéssel foglalkozó szervezetek fiatal önkénteseiből állt össze a táborvezetés. A szülőket előzetesen írásban és szóban is tájékoztatták. A tábor alatt egy bármikor hívható telefonon érdeklődhettek gyerekeik felől. A szülők közül többen már első este hazavárták gyerekeiket, mondván, hogy úgyse bírják majd, hogy (sok esetben életükben először) máshol alszanak. Nem így történt.
Fontos eleme volt a tábornak, hogy minden gyerek megszólaljon és beszéljen magáról. Erre sort kerítettünk több alkalommal is. Tábor elején-végén (bemutatkozó/táborváró – értékelő) körkérdésekkel, ill. a játékok során folyamatosan beszélgettünk hol nagyobb, hol kisebb körben. A gyerekek kiteljesedését segítette minden olyan program, amiben ötletelni, kitalálni kellett valamit. Használhatták kreativitásukat, képzelőerejüket. Már az elején rájuk bíztuk a névválasztást, a csapatzászló tervezését és elkészítését.
A táborokban óhatatlan, hogy néha csúszás van az eredetileg tervezett napirendhez képest. Ilyenkor mindig kell a tarsolyban lennie valamilyen játéknak, amivel lekötjük a gyerekeket. Az ismerkedő játékoktól kezdve számos kör és páros játékot játszottunk. Egyszerűbb zsonglőr és bűvészmutatványokat, kártyatrükköket is tanultak, nagy sikerrel.
Szükség van szabadfoglalkozásokra, ahol a gyerekek feldolgozzák, egymás között átbeszélik a velük történteket. Friss emlékeikben újraélik és értékelik az eseményeket, a levont tanulságokból tanulhatnak. Erre jó időszak a vacsora előtti óra. A beszélgetések és kötött programok mellett természetesen szükséges a szabad játék. Jó alkalom volt erre a légvárazás, vagy a strand.
A három településről érkezőknek napi kapcsolata van a helyi rendőrséggel. A bizalom erősítése érdekében, tompítva a feszültséget sikerült a Siklósi Rendőrkapitányság Közlekedésrendészeti Osztályáról 4 rendőrt elhívni, hogy civilben beszéljenek a helyes közlekedésről. Kialakítottak egy – versenyeken is használatos, élethelyzeteket modellező – KRESZ pályát, amin kerékpárral mehettek a gyerekek végig. A helyes közlekedés tanulása mellett a gyerekek tapasztalhatták, hogy a rendőröktől nem kell félni, bátran fordulhatnak hozzájuk bizalommal, hisz ők is emberek. Határozottak voltak, barátian segítettek.
Nem várható, hogy egy tábor változtasson meg bárkit is, de fontos a következetesen mutatott jó példa és a szabályokra való figyelmeztetés. Ha ilyen közegben, vidáman és tartalmasan telik el az idő, azt a gyerekek biztosan megtartják jó emlékükben és egy kicsit talán formálódnak általa. Nagyon jó volt hallani a záró körben, mennyire maradnának még tovább és jövőre is szeretnének részt venni.