Szeretetláncot a türi Magyar Ház köré Erdélyben!
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat kéri, hogy Ön is álljon be szeretetláncunkba, amit az itt látható épület megújulásáért hoztunk létre. Adománya által Türben bölcsője lesz a magyar szónak, menedéke az ott élő magyarságnak.
Kérjük, Ön is járuljon az erdélyi gyermekek magyarságának megőrzéséhez!
Alkossunk együtt szeretetláncot!
--------------------------------------------------------------
Vendégünk volt Kémenes Lóránt-Zoltán türi plébános úr Erdélyből
Erdélyben magyarul címmel rendeztünk estet Miskolcon és Tokajban, ahol Lóránt atya tartott előadást a szórványban élő Küküllő-szögiek magyarságáról. Az előadó fontosnak tartja az egykoron magyar iskola épületében helyet teremteni egy magyar háznak anyanyelvünk újjáélesztésére, ahol bölcsője lesz a magyar szónak, menedéke az ott élő magyarságnak. Az előadó beszámolt az épület visszaszerzésének nehézségeiről. A rendkívül leromlott épület felújítása előtt a szükséges engedélyek sokaságát is be kellett szerezni, amihez mélyen kellett zsebbe nyúlni. A terveket ingyen készítették el a tervezők, és a vakolatot is leverték már önkéntesek egy kis darab kivételével, ami Nagy-Magyarország kontúrja lehetne. A falak megerősítése után a tető felújítása kezdődik a napokban. A cserepek már megérkeztek a ház udvarára, amit a máltai régió korábbi gyűjtésből vásárolta meg Lóránt atya.
A eseményeen megjelentek között volt Dr. Kriza Ákos Miskolc város polgármestere, aki százezer forintot ajánlaott fel e nemes célra. A régióközpont a máltai csoportok közreműködésével három éve folytatja’Erdélyben magyarul’ programját, amellyel a türi magyar ház kialakítást kívánja segíteni a Máltai Szeretetszolgálat.
-------------------------------------------------------
Megérkezett Türbe a Máltai Mikulás
Harmadik alkalommal találkoztak egymással a Máltai Szeretetszolgálat észak-magyarországi régió önkéntesei a Küköllőszögben élő magyarokkal. Korábban, 2010-ben és 2011-ben Behlenszentmiklóson adtunk át 600-600 ezer forint adomány az iskolabusz üzemeltetésére, ami a környező településekből szállítja magyariskolába az oda beiratott gyermekeket, és persze Szent Miklós napja alkalmából édességcsomagok ajándékozása is megtörtént. Ebben az évben a Türbe hívtuk meg a két település ifjúságát, hogy együtt legyünk, ismerkedjünk. Kaláccsal és innivalóval fogadtak a vendéglátók, majd játékok, éneklés, mikulásnapi előadások következtek.Dr. Kis Imre máltai régióvezető mikulásruhában érkezett a helyszínre, hogy megajándékozza a gyermekeket, és kiossza a háromszáz mikuláscsomagot. A nagyenyedi iskolások a templomban mise után kapták meg az édességet és a képeskönyvet.
A magyarországi csekkenkénti 300 forintos gyűjtés sikerrel zárult, sokan fizettek be, ezáltal sok-sok támogatót érezhetnek maguk mögött a szórványban élők, és az "Erdélyben magyarul" programot szervező Észak-magyarországi régió. Türben megvalósításra vár a magyar ház felújítása, amit szeretnénk a jövőben is támogatni. Gyűjtésünk eredménye képpen ez évben a csíksomlyói búcsúban adtunk át 600 ezer forintot erre a célra Kémenes Lóránt plébános úrnak, amit jövőre is szeretnénk megtenni.
Advent első vasárnapján. A szórványban élőkkel együtt gyújtottuk meg. az első gyertyát A hit gyertyáját. Hisszük, hogy a magyar nyelv Erdély ezen részében nem sorvad el.
Galéria 1. Galéria 2.
Fotó: Kissimon István
------------------------------------------------------
Kirándultunk a Parlamentbe
2012. október 02-án Sebestyén László országgyűlési képviselő úr meghívására az Észak-magyarországi régió több intézményének dolgozója is részt vehetett egy Parlamenti látogatáson, ahol képviselő úrral együtt dr. Zsiga Marcell - Miskolc város alpolgármestere – köszöntötte a jelenlévőket. A dolgozók mellett a Miskolci Máltai Játszótér látóterében lévő rászoruló kisgyermekek, illetve a Diósgyőri Szent Ferenc Római Katolikus Általános Iskolából néhány növendéke is részt vett a kiránduláson. A látogatás során idegenvezető kalauzolta végig a csoportot a Parlament látogatható részein, ezen túl Sebestyén László közbenjárására megtekinthettük a Vadász Termet és az Országház Dunára néző díszerkélyét. Az egész napos program keretén belül lehetőségünk nyílt megtekinteni más budapesti nevezetességeket (Szent István Bazilika, Budai Vár, Citadella, stb.), valamint a gödöllői Grassalkovich kastélyt is.
Kirándulás galéria
------------------------------------------------------
Erdélyben magyarul
A Küküllő-szög szórvány magyarjainak segítése
Erdélyben magyar emberek élnek, akik magyarul beszélnek és magyarul gondolkodnak, ez hosszú időn át magától értetődő alapigazság volt mindannyiunk számára. Csakhogy a szórvány magyarok lakta területeken sorvadni kezdett a nyelv és olvadásnak indult az örökség. A városban, ahol Bethlen Gábor Kollégiumában ma is tanítanak, ahol Hunyadiak nyugszanak a székesegyházban, egyre ritkább a magyar szó. A környező falvakban felnövekvő gyerekek többsége ma már csak románul képes kifejezni magát.
A Máltai Szeretetszolgálat észak-magyarországi szervezete évek óta küzd az erdélyi magyarok beolvadása ellen. Kétezer ember 300 forintos, vagy 1 eurós adománya szükséges ahhoz, hogy Bethlenszentmiklóson fenntarthassák az iskolabuszt, és így a környék falvaiból elérhető legyen a térség egyetlen magyar iskolája. Néhány kilométerrel távolabb, Tür községben egy fiatal plébános, Kémenes Lóránt atya magányos missziója zajlik, ő magyar imádságokat, énekeket tanít a gyerekeknek. Álma egy magyar ház megvalósítása, ahol énekelni, táncolni, filmet nézni, könyvet kölcsönözni is lehetne. Ebben az évben ennek támogatására hirdeti meg 300 forintos gyűjtőakcióját a Máltai Szeretetszolgálat.
Kérjük, Ön is járuljon hozzá az erdélyi gyerekek magyarságának megőrzéséhez!
Köszönjük.
----------------------------------------------------
Nyelvében él a nemzet programunkat folytatva decemberben a régió adományaival
újra útra kel a Máltai Mikulás, aki a türi Magyar Házba is ellátogat.
Erdélyben Nagyenyed és Gyulafehérvár vidékén járva különösen érezzük
gróf Széchenyi István igazságát:
„Nyelvében él a nemzet”.
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat három éve támogatja az erdélyi Küküllő-szögben élő magyar anyanyelvű, a Bethlenszentmiklósi Általános Iskola magyar tagozatára járó diákokat, hogy tanulásukat magyar nyelven folytathassák. A csekkenkénti 300 Ft-os gyűjtés az Önök áldozatos segítségével 2010 és 2011 decemberében sikeresen zárult, és ennek köszönhetően Mikulás napján átadhattuk a bethlenszentmiklósi gyerekeknek az anyaországi magyarok ajándékát.
A korábbi évek eredményeiből erőt merítve, emlékezve az örömteli gyermekarcokra a gyűjtést ebben az évben is meghirdetjük. Szeretnénk, hogy a program sikeresen folytatódhasson,
a szülők és a pedagógusok gondjain könnyítsünk, és
a szentmiklósi és türi gyermekek 2012-ben is
mikulás csomagot kaphassanak.
Arra kérjük, - ha teheti - fizessen be 300 forintot (kb. 1 euró) a mellékelt csekken, vagy utalja el a fenti összeget az OTP Bank Nyrt-nél vezetett 11784009-20200972 számú számla javára, hogy Szent Miklós ünnepén megörvendeztethessük őket.
-------------------------------------------------------
Türi és bethlenszenmiklósi programunkhoz továbbra is várunk adományokat az alábbi számlaszámon:
OTP Bank Nyrt. 11784009-20200972
Az adományozók névsora
----------------------------------------------------------------------------------------------
"Nyelvében él a nemzet." programunkban összegyűlt adományokat a türi Magyar Ház támogatására
Szekeres Gábor régiótitkár jelképesen a csíksomlyói búcsúban adta át Kémenes Lóránt plébános úrnak.
A csekk átadásáról a média is beszámolt.
A Duna tv élőben közvetítette a csíksomlyói búcsú eseményeit. A helyszínen készült interjút, az átadáskor készült képeket, illetve riportokat, információkat az alábbi linkeken lehet elérni.
Galéria
www.erdely.ma/jotekonysag.php
Minap
Az interjú 17:55-től látható.
"Nyelvében él a nemzet" gyűjtésünk
Az erdély.ma honlap is beszámolt programunkról
Összetartozunk máltai ifjúsági tábor
Sikeresen zajlott le Győrújbaráton a 6. alkalommal megrendezett "Összetartozunk" tábor. A tematika Gróf Széchenyi István gondolata - "Nyelvében él a nemzet." - gyűjtőprogramunk jelmondata köré épült fel. A résztvevők magyarok és magyar anyanyelvűek voltak, együtt tettek látogatást Pannonhalmán, Győrben, Pozsonyban, Nagycenken, Sopronban és Fertődön is.
Régió küldöttgyűlés képei
Lurdi tér változása képekben
A decemberi segítségnyújtásunkról a lejjebb olvasható Mikulás út oldalain tájékozódhat, videón nézheti meg a Máltai Mikulás útját.
A Kárpát-medencében végzett munkánk
A régióközpont a Csilla-szobor avatásának napján - a két eseményt egybekötve - jelentette meg a Magyarok? című könyvet, melyben a Kárpát-medencében és a fiatalok körében végzett munkáját foglalja össze.
Kattintson a könyv elektronikusan elérhető változatáért:
Magyarok?
A Máltai Mikulás
Az idén is eljutott a Máltai Mikulás az erdélyi Bethlenszentmiklós magyar nyelvű iskolájába és óvodájába. Útközben megálltunk Tordán, ahol a pihenőt a sóbánya megtekintése jelentette. A következő állomás Nagyenyed volt, itt a máltai csoport látta vendégül vacsorával az észak-magyarországi régió tizenöt fős küldöttségével érkező Mikulást. A szállás a máltai házban volt. Bethlenszentmiklósra érkezésünk előtt megálltunk a Nagyenyedhez közeli Tür faluban, ahol a katolikus templomban látogattuk meg a szórvány magyarság képviselőit, és a szentmise végén a jelenlévő gyermekeket megajándékoztuk.
Az Erdély.ma honlap fő híre voltunk Karácsonykor
A MiskolcTV ünnepi műsorában láthatták filmünket.
A bethlenszentmiklósi utat bemutató kisfilm
Célba ért a Mikulás
Máltai honlap
Bethlenszentmiklósi köszönő levél
Támogatók névsora - Köszönjük Önöknek!
Az alábbi galériákban fotókat láthatnak az eseményekről
A 300 Ft- os gyűjtés képei
Mikulás-csomag készítés
A média beszámolója a gyűjtésről: Máltai honlap, Borsod online 1., Borsod online 2. , Miskolc tv, Minap 1., Minap 2.
A 2010- es Máltai Mikulásról így számolt be a Máltai honlap: Honlap 1., Honlap 2.
2011- ben játszóteret építettünk a bethlenszentmiklósi gyerekeknek: Beszámoló a Máltai honlapon
A Csilla von Boeselager Ház
Miskolcon a „Csilla von Boeselager” Házban található a régióközpont, és itt működnek az alábbi intézmények:
Ápolási Otthon
Idősek Otthona
Népkonyha
A Csilla von Boeselager Házat bemutató galéria
Emlékfal a bejáratnál
A Csilla von Boeselager Ház építése
Csendes, jó levegőjű telket kapott a Szeretetszolgálat Miskolc város önkormányzatától a Bükk hegység lábánál, Diósgyőrben. A saját tulajdonú épületet nem messze a főúttól és a buszmegállótól építette fel. Az alapkövet Csilla asszony tette le 1993. augusztus 20-án, de korai halála miatt a felépült házat már nem láthatta meg.
A munkálatok három évig tartottak, 1995 nyarán megtorpantak, majd ősszel új lendületet kapott a munka és megkezdődött a belső kivitelezés, új kerítés építése, a környezet rendbetétele. A köves talajra másik helyszínről zöldmezős beruházás során feleslegessé vált termőréteget sikerült szerezni, és elkezdődött a parkosítás.
Az építkezés képekben
A Csilla von Boeselager Házat Kozma Imre atya adta át 1996. augusztus 23-án. Az Ápolási Otthonban azóta 60 fő - 2010-től 70 fő - betegről gondoskodnak. A később létrehozott Idősek Otthonában 25 személy lakik. A Csilla von Boeselager Ház épületében működik a Népkonyha, ahol 150 rászoruló kap hétköznaponként meleg ebédet. Ebben a létesítményben található a Szeretetszolgálat Észak-magyarországi régióközpontja is.
Faültetés a 15. jubileumi év alkalmából
2004-ben a Csilla von Boeselager Ház kertjében a Magyar Máltai Szeretetszolgálat 15. jubileumi évében az épület átadásának és a Máltai Gondoskodás Kht. megalakításának nyolcadik évfordulójára emlékezve Kozma Imre atya, a Szeretetszolgálat elnöke, Vecsei Miklós ügyvezető alelnök, dr. Kis Imre az Észak-Magyarországi Régió vezetője és Szekeres Gábor régiótitkár egy nyolcéves Amerikai tulipánfát (Liriodendron tulipifera) ültettek el. Az ültetésből kivette részét dr. Szabó György a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Közgyűlés alelnöke is, aki 1996-ban a Csilla von Boeselager Ház avatásán, mint egészségügyi miniszter volt jelen.
2009. A húsz éves jubileum éve
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat megalakulásának húsz éves jubileumát Miskolcon 2009. márciusában, kiállítással és konferenciával ünnepelte. Március 6-án a miskolci Ady Endre Kulturális és Szabadidő Központban nyílt meg "Húsz éve segítünk" címmel a régió munkáját bemutató kiállítás, ahol fotóanyagot és tárgyi emlékeket állítottunk ki.
Március 25-én konferenciát rendeztünk, melyen részt vett Kozma Imre atya, az MMSz elnöke is. "Húsz év" címmel előadást tartott Dr. Köles József, Hatvani Csoportunk alapítója. A "Kezükben a jövő" című előadás során az ifjúságról, a határon átnyúló kapcsolatokról Szekeres Gábor régiótitkár és a miskolci Fényi Gyula Jezsuita Gimnázium tanárai és diákjai beszéltek. Az intézmények munkájáról Kaló Edit miskolci intézményvezető helyettes és Budainé Nagy Katalin módszertani munkatárs tartott előadást a "Gondviselés Háza" címmel. Minden témakörben egy-egy 20 perces saját készítésű film bemutatására is sor került. A konferenciát Kozma Imre atya nagy tetszéssel fogadott beszéde zárta.
A konferenciáról 2009-ben a honlap a Hírek rovatban is beszámolt .
A "Húsz éve segítünk" című kiállítás képei
A konferencia képei
Csilla-szobor avatás
Csilla freifrau von Boeselager 70. születésnapjának évfordulóján, 2011. május 17-én a szegényekért végzett áldozatos munkája előtt egy szobor állításával tisztelegtünk. A szobor ünnepélyes leleplezése halála után 17 évvel a róla elnevezett Máltai Ház parkjában volt.
Aki a máltai keresztet hozta
Az avatási ünnepség képei
Az ünnepségen készült videó:
A Máltai Hírek 2011. július havi számában a 10-11. oldalon olvasható a szoboravatáskor készült interjú Ildikó Freifrau von Ketteler-Boeselagerrel, Csilla asszony elsőszülött lányával.
Összetartozunk táborok
Az ’Összetartozunk’ táborok határokon átnyúló együttműködés keretében jöttek létre. Az első tábor 2007-ben Erdélyben került megrendezésre, melynek sikeréből erőt merítve további négy tábort bonyolítottunk le, minden évben új helyszínen. 2008-ban Kárpátalján, 2009-ben Miskolcon, 2010-ben a Vajdaságban, 2011-ben pedig a Felvidéken (az évszámra és a helyszínre kattintva megtekintheti a táborokban készült képeket). A táborok bázisa kezdetektől az a mind szorosabbá váló kapcsolat, amit szervezetünk azokkal a határokon túli magyar iskolákkal, csoportokkal, civil szervezetekkel ápolt és ápol, melyekkel tevékenysége során kapcsolatba került. A táborok alatt kirándulásokat szerveztünk a magyar/ európai kultúra- és történelem szempontjából nevezetes emlékhelyekhez, közös megemlékezéseket tartottunk, találkoztunk a helyi egyházi és állami vezetőkkel, civil szervezetek képviselőivel, a sajtó munkatársaival, gyerekekkel és iskolásokkal. A résztvevőkkel meglátogattunk elesett, rászoruló embereket, családokat, akiknek adományt vittünk. Lehetőséget teremtettünk arra, hogy a fiatalok gyakorolhassák anyanyelvüket, megismerhessék a közös és nemzetiségi történelmet, hagyományokat, a magyar kultúra kincseit- mindezeket népmeséken, népdalok közös éneklésén, táncházi programon keresztül. A tábor résztvevői megtapasztalták, hogyan élnek a magyar nemzetiségűek az anyaország határain belül és túl, milyen gondokkal, problémákkal kell szembesülniük. Mindezeken túl bepillantást nyerhettek szervezetünk tevékenységébe is. A táborok során kapcsolatokat építettek és barátságokat kötöttek. A 14–15 évesek önként segítőként (csoportvezetőként) is feladatot kaptak, néhány 18-20 éves szervezőként szerezhetett tapasztalatot. A táborok során törekedtünk arra, hogy a résztvevők ismeretei bővüljenek, látókörük szélesedjen, barátságok alakuljanak ki. Mindezeken túl a nemzeti összetartozás érzése erősödjön, és érezzék az összefogás erejét, megtapasztalják a segítés örömének érzését.
Vajdasági táborunkat bemutató kisfilm
Irányítószám: 3535 Város: Miskolc Cím: Köln u. 2. Telefonszám: 46/401-170 Fax: 46/334-313 E-mail: miskolc (kukac) maltai.hu |