Közép-Magyarországi Regionális Szociális Módszertani Intézmény
1033 Budapest, Miklós u. 32. Tel: 06-1-388-8920
e-mail: modszertaniintezmeny[kukac] maltai.hu
web: www.maltai.hu/kmomodszertan

 
Tartalom
 
1. Hírek
2. Közösségi és nappali ellátások szakmai napjai 2010. április-június
3. Az alapellátási munkacsoportok májusi szakmai napjai
 
 

 
Hírek

 
Közösségi és nappali ellátások szakmai napjai 2010. április-június
 
 
Az elmúlt hónapokban többször is találkoztunk a közösségi és nappali csoportokkal – bár sajnos nem egyszer jött közbe olyasmi, ami miatt az előre megbeszélt időpontokon módosítani kellett.
 
- Április 22-én az Emberbarát Alapítvány fórumsorozatának 3. alkalmára hívtuk fel a figyelmet, amely a drogpolitika aktuális kérdéseit vetette fel. Több szakember előadását hallgathattuk meg: Portörő Péter a Nemzeti Drogstratégia megvalósításának állami lehetőségeiről, Topolánszky Ákos az együttműködés és stratégiai gondolkodás szükségességéről, Kovácsné Koós Judit pedig a kábítószer-fogyasztással összefüggő rendőri intézkedésekről beszélt. Az előadások után finom ebéd következett, majd intézménybemutatáson vehetett részt az, aki kíváncsi volt rá és nem kellett elsietnie.
Az Alapítvány vezetői megígérték a fórumsorozat folytatását ősszel, a részvételt az ezen a területen dolgozók számára az április 22-i alkalom után csak ajánlani tudom.
 
- Április 28-án a közösségi pszichiátriai és nappali csoportok találkoztak a csepeli helyszín helyett az Ébredések Alapítvány Kálvária téri helyiségében – az aznapi fszh-s közösségi képzés miatt kellett a helyszínt módosítani. A találkozáson a Sotéria Alapítványtól Nagy Mihály beszélt modell értékű együttműködésekről: a pszichiátriai betegek érdekében működő nappali Klubházak tevékenységéről, valamint az Alapítványnak a kerületi mentálhigiénés gondozóval kialakított együttműködéséről, majd ezzel kapcsolatos és további aktuális kérdések kerültek szóba (pl. a háziorvosokkal való együttműködés).
Fölmerült az alapszolgáltatások rendszerének és szolgáltatásainak átjárható, svéd-asztalszerű komplex rendszerré alakításának szükségessége is, és ezzel kapcsolatban egy nyilatkozat, illetve szakmai irányelv megfogalmazása az illetékesek felé.
 
- Május 5-én a Drogprevenciós Alapítvány látta vendégül az alacsonyküszöbű csoportot. Sajnos elég kevesen voltunk – valószínűleg a sok konferenciának és egyéb elfoglaltságnak köszönhetően. Itt házigazdánk majd’ két évtizedes tevékenységéről néztünk meg egy összefoglalót és egyéb felmerülő kérdésekről beszélgettünk. A megkereső munka praktikáiról – ami egyik témánk lett volna - nem sikerült tapasztalatokat gyűjteni a kis létszám miatt, ez esetleg egy következő találkozó témája is lehetne.
 
- Június 4-én a Katolikus Karitász szakmai tanácskozása került megrendezésre, amit mi is a figyelmetekbe ajánlottunk. Itt tapasztalatcserére nyílt lehetőség a németországi szenvedélybeteg ellátásban dolgozó munkatársakkal, ami főleg a csoportbeszélgetésben vált érdekessé – bár sajnos arra egy kicsit kevés idő maradt. A találkozón a német előadókon kívül rövid előadást tartott a szenvedélybetegek-ellátás magyarországi helyzetéről Farkasné Farkas Györgyi az FSZH-tól, Bódy Éva az SZMI-ből, majd a Magyar Karitász RÉV szolgálatai mutatták be budapesti és vidéki tevékenységeiket.
 
- Június 8-án ismét a közösségi pszichiátriai csoport szakmai napja került megrendezésre, amelyre a nappali csoport is meghívást kapott - ezúttal már valóban a Csepeli Szociális Szolgáltató közösségi ellátása volt a házigazda.
Sajnos az előre beharangozott előadás (gondnoksági rendszer aktuális kérdéseiről) az előadó hirtelen közbejött elfoglaltsága miatt elmaradt, de reméljük, nem véglegesen.
Így viszont a szép számban összegyűlt csoporttagokkal számos aktuális probléma és kérdés került szóba, ami nem volt haszontalan: pl. a pszichiátriai problémával küzdő fiatalok és a prevenció szükségessége az iskolában; a munkavállalás súlyos nehézségei a felnőtt pszichiátriai betegek esetében; a támogatott munkába állás, a mentor program jelene és jövője illetve a munkaügyi központokkal való együttműködés nehézségei; a gondnokság vállalásának személyi feltételei; védett munkahely-hálózat létrehozásának szükségessége akár általunk stb.
Megbeszélésünk szerint a közösségi csoport legközelebb szeptember 14-én a Félsziget Klubházban találkozik.
  
- Június 15-én külön a nappali ellátásban dolgozók részére szerveztünk szakmai napot a XXII. kerületi Szociális Szolgálat Nappali Hangulat Lélekvédő Klubjában. Az összejövetel nagyon családias volt, hiszen a házigazdákon és a módszertanon kívül összesen egy szolgáltató képviseltette magát – talán a nyári időpont miatt.
Pedig fontos témát feszegettünk: a közösségi és a nappali ellátás viszonyát, a kompetenciahatárokat, a közös kliensekkel kapcsolatos feladatmegosztást. Kis körben megkezdtük egy táblázat megalkotását is erről, amit terveink szerint külön és közösen is megvitatunk majd a közösségi és a nappali csoportokban.
A nappali csoportok következő találkozási időpontjául a szeptember 21-et jelöltük ki.
 

 
Az alapellátási munkacsoportok májusi szakmai napjai
 
Ismételten hat helyszínen tartottuk meg a szakmai napokat: II. kerület III. számú Gondozási Központ, IV. kerület őszi Fény Integrált Gondozási Központ, Segítő Kéz Kispesti Gondozó Szolgálat, Vecsés Polgármesteri Hivatal (vendéglátó: vecsési Gondozási Központ), Gondozási Központ Szentendre, VIII. kerület őszirózsa Gondozó Szolgálat. Ezúton szeretnénk köszönetet mondani a helyszín biztosításáért és a vendéglátásért az intézményeknek, szolgáltatóknak. Nagyon hasznosnak és érdekesnek látszik az, hogy a műhelysorozat során megismerhetjük egymás intézményeit.
 
A téma az egyéni gondozási terv elkészítése volt. A szakmai napok két részből álltak: az elméleti bevezető részt egy gyakorlati feladat követte, amikor a résztvevőknek kiscsoportokban kellett egy esetismertetés alapján egyéni gondozási terveket készíteniük. Az elkészült gondozási tervek felkerültek a weboldalunkra, érdemes elolvasni őket!
A szakmai napokat nagy érdeklődés övezte és kivételesen nagy létszámban voltak jelen gondozónők is a klubvezetők és intézményvezetők mellett. Úgy tűnt, hogy a gondozási tervek elkészítése a kevésbé kedvelt feladatok közé tartozik, ezért igyekeztünk rávilágítani a szakmai munkában betöltött szerepére, hasznosságára. Remélhetőleg néhányan most már más színben látják ezt a – véleményünk szerint inkább szakmai, mint adminisztrációs – feladatot! Mindenképpen fontosnak tartjuk, hogy a gondozási munka valamiféle tervezést követően történjen, illetve a tervezés végigvonuljon a gondozási tevékenység egészén. Ennek érdekében arra volna szükség, hogy a kitűzött célokhoz rendelt feladatok és módszerek végrehajtása ne csak olyan értelemben legyen vizsgálva, hogy megtörtént-e vagy sem és hányszor történt, hanem az is szempont legyen a felülvizsgálatok során, hogy mennyiben segített közelebb minket a cél eléréséhez. Ha úgy látszik, nem vagy nem elég hatékonyan, akkor érdemes végiggondolni, hogy a cél meghatározásával van-e a baj, vagy a hozzá rendelt feladatokkal és módszerekkel?
Megfigyelhető volt továbbá, hogy az elkészült gondozási tervekben ritkán jelent meg más intézmények, esetleg civil szervezetek bevonása a gondozási folyamatba. A gondozónők leterheltségén sokat segíthetne, ha nem minden feladatot kellene nekik megoldani, hanem megfelelő partnerkapcsolat kialakítását követően együttműködés alakulna ki más szociális és egészségügyi intézményekkel, valamint a civil szervezetekkel. Az ilyen jellegű partnerek megkeresése, és az együttműködés kialakítása első sorban a vezetők feladata, de a gondozási tervek készítésekor a gondozónők fejében is ott kell, hogy legyen a célok elérése érdekében mozgósíthatók köre.
 
A júliusi szakmai napok témája a normatíva igénylése és elszámolása. A nyári szabadságolások megkezdése ellenére sok jelentkezővel zajlanak ezek a rendezvények is.
 
A márciusban elmaradt szakmai napok helyett egy összevont közös szakmai nap lesz mindegyik munkacsoport részvételével Budapesten. A téma „A demensek ellátása az alapszolgáltatások keretében” lesz. A szakmai nap várható időpontja szeptember eleje. Tervezzük, hogy a rendezvény helyszínén kiállítást szervezünk a Közép-magyarországi Régió idősek klubjaiban készített kézműves alkotásokból.Várjuk azoknak a kluboknak a jelentkezését, akik hoznának kiállítási tárgyakat, rajzokat, festményeket stb. A szabadidős programok során készített képekből is lehet tablókat készíteni!
A jelentkezéseket és az esetleges kérdéseket várjuk a karmazsin.eszter[kukac]maltai.hu címre.
 

Minden kedves olvasónak kellemes nyarat kíván a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Módszertani Csoportja:
 
 
Kovács Katalin (módszertani munkatárs), Tarnai Zoltán (módszertani vezető), Karmazsin Eszter (módszertani munkatárs), Biró Boglárka (szociális referens), Kele Mariann (pályázati referens), Kertészné Aczél Dóra (módszertani munkatárs), Kovácsné Ökrös Ágnes (módszertani csoportvezető).  

LETÖLTÉS PDF FORMÁTUMBAN